Muzealne aktualności.... online! - 11-17 stycznia - Dzielnica XVIII Nowa Huta

Muzealne aktualności.... online! - 11-17 stycznia

mkKOMUNIKAT:
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne do dnia 17 stycznia 2021.
Zapraszamy na nasze wydarzenia online.

DRĄŻENIE MIASTA
Morowe powietrze – krótka historia epidemii w Krakowie
12.01.2021, godz. 17.30
Online: www.facebook.com/RynekPodziemny

2020 rok upłynął pod znakiem epidemii i jest to ciągle jeden z najważniejszych tematów w naszym życiu. Warto jednak na chwilę oderwać się od współczesności i zobaczyć, jak często w dawnych wiekach epidemie się pojawiały, jak ludzie mierzyli się z tym problemem, jakie choroby siały zniszczenie oraz jakie piętno odciskały na współczesnych, ich historii i kulturze. Pomimo trudnej treści wykład doda ludziom również otuchy, bowiem wniosek z dawnych czasów jest taki, że każda epidemia mijała, nawet ta najgorsza jak dżuma w połowie XIV wieku. Wykład poprowadzi Kamil Janicki.
Zapraszamy: www.facebook.com/RynekPodziemny.

KRZYSZTOFORSKIE REMINISCENCJE: WIZYTY KRÓLEWSKIE W KRZYSZTOFORACH
Książę Józef Poniatowski w Pałacu Krzysztofory
14 stycznia (czwartek), godz. 17:00
Wykład online: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

W XVII w. Pałac Krzysztofory stał się jedną z najważniejszych miejskich rezydencji, goszczącą monarchów oraz wiele ważnych osobistości. Wśród osób, które odwiedziły rezydencję, byli m.in. Jan II Kazimierz, Jan III Sobieski oraz Stanisław August Poniatowski. W trakcie spotkania dowiemy się m.in. o okolicznościach królewskich wizyt w Pałacu Krzysztofory. Wykład wygłosi dr Piotr Hapanowicz (MK). Wydarzenie on-line: www.facebook.com/PalacKrzysztofory.
Wykłady z cyklu Krzysztoforskie reminiscencje przybliżają dzieje i dziedzictwo kulturowe Pałacu Krzysztofory.


40 LAT ODDZIAŁU PRZY ULICY POMORSKIEJ
Wirtualne archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie”- sens i geneza powstania oraz wyzwania na dziś
14 stycznia (czwartek), godz. 18:00
Wykład online: https://www.facebook.com/Ulica-Pomorska-Muzeum-Krakowa

Jednym z ważniejszych elementów ekspozycji przy ul. Pomorskiej jest nowatorski projekt wirtualnego archiwum. Zbierane długimi latami przez pracowników muzeum informacje o ofiarach niemieckiego i stalinowskiego terroru zostały udostępnione szerokiej publiczności w formie elektronicznej bazy danych dostępnej w internecie. Dzięki zgromadzonym dokumentom i fotografiom zwiedzający może bliżej zapoznać się z życiorysem wybranej osoby. Archiwum składa się obecnie z kilku tysięcy pozycji i jest stale rozbudowywane. Na spotkaniu będzie można się dowiedzieć jaka była geneza jego powstania, jak było prowadzone zanim zostało udostępnione w sieci, jaki odzew wywołuje w społeczeństwie oraz jak wygląda jego „papierowa” wersja.

Urodziny Stanisława Wyspiańskiego
15 stycznia (piątek), godz. 17:00
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/rydlowka

15 stycznia będziemy świętować 152. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy na wydarzenie online, w programie którego znajdą się m.in. performatywne czytanie wiersza O, kocham Kraków i wykład prof. Dariusza Kosińskiego.
Wciąż zapraszamy do udziału w internetowej zabawie Muzeum Krakowa, polegającej na odczytaniu wiersza Wyspiańskiego O, kocham Kraków(miejsce i forma akcji dowolne) i zamieszczeniu nagrania z hasztagiem #urodziny Wyspiańskiego 15 stycznia 2021 na własnym profilu w mediach społecznościowych.
Za najciekawsze wykonania przewidujemy atrakcyjne nagrody. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.

FERIE W MUZEUM

Informacje organizacyjne: Udział płatny: 3 zł od jednego uczestnika. Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony https://bilety.mhk.pl/najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem.
Zajęcia online odbywają się na platformie ZOOM.
Szczegóły: http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ferie-w-muzeum-on-line.

Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi
Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat
11.01.2021, godz. 11.30, Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory położony jest między dwoma ważnymi placami: Rynkiem Głównym i placem Szczepańskim. Przez stulecia pełniły one ważne funkcje handlowe. Można było tu spotkać mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy przy okazji targów i uroczystości zjeżdżali do Krakowa. Kraków zapełniał się wtedy mieszczanami i kmieciami ubranymi w barwne stroje ozdobione kwiatami, haftami, chwostami, uzupełnione koralami, magierkami i brzękadłami. W trakcie warsztatów poznamy elementy krakowskich strojów ludowych, ich charakterystyczne kolory i zdobiące je wzory. Opowiemy przy okazji o placach krakowskich, na których odbywały się targi. W dalszej części dzieci stworzą zakładkę do książki dekorowaną wzorami zaczerpniętymi z krakowskich strojów ludowych.
Potrzebne materiały: blok techniczny, nożyczki, kredki/farby.

Jasełka pana Rydla
Warsztaty online dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie
12.01.2021, godz. 9.30, Rydlówka

Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

Papierosiarz z Dworca Głównego
Zajęcia online dla młodzieży w wieku 14–18 lat
12.01.2021, godz. 11.00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Tematem zajęć będzie mało znany fragment historii okupacyjnego Krakowa ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.
Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem, dzięki czemu poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła. Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny jak w czasie pokoju.

Chasydzkie wesele
Projekcja filmu online dla młodzieży w wieku 13–18 lat
12.01.2021, godz. 13.30, Stara Synagoga

Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.

Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat
13.01.2020, godz. 10.00, Kamienica Hipolitów

Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.
Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
Warsztaty online dla dzieci w wieku 8–12 lat
13.01.2021, godz. 11.30, Rynek Podziemny

Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek, trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.
Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem / włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

Tajemnice krakowskich szopek
Zajęcia online (ZOOM) skierowane dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
13.01.2020, godz. 14.00, Celestat

W trakcie zajęć skupimy się na omówieniu wybranych detali tegorocznych krakowskich szopek konkursowych. Opowiemy czym jest szopka krakowska i skąd się wzięła, a także jaka była jej historia i losy. Wspólnie przyjrzymy się szczegółom przedstawianym w konkursowych szopkach - niezwykłych budynkach oraz postaciach, jakie możemy w nich znaleźć.

Podgórski quiz historyczny
Zajęcia online, quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat
14.01.2021, godz. 12.30, Muzeum Podgórza

Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.

Sekrety Starej Biblioteki
Zajęcia online dla dzieci w wieku 7–11 lat
15.01.2021, godz. 9.30, Thesaurus Cracoviensis

Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki, oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!

Kamienie rzucone na szaniec
Oprowadzanie tematyczne online po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 dla młodzieży w wieku 12–17 lat
15.01.2021, godz. 11.00, Ulica Pomorska

Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Opowiemy o ich młodości, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani.

Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta
Warsztaty online dla młodzieży w wieku 13–18 lat
15.01.2021, godz. 12.30, Apteka pod Orłem

W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

--------------

Kręci nas pomaganie! Gramy razem z WOŚP!
Muzeum Krakowa gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Finał z głową - takie jest hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja skupi się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Muzeum Krakowa wielką przyjemnością włącza się do 29. finału wydarzenia, przekazując na aukcje internetowe kilka ciekawych fantów! Sprawdźcie i licytujcie!

· Zwiedzanie VIP wystawy Szopek krakowskich oraz wyremontowanej części Pałacu Krzysztofory. Po obu miejscach oprowadzi Was dyrektor muzeum dr Michał Niezabitowski
· Profesjonalną sesję fotograficzną w Rydlówce
· Profesjonalną sesję fotograficzną w mieszczańskiej Kamienicy Hipolitów
· Kartę Wolnego Wstępu na 2021 rok

Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 17.01.2021. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SPACEREM PO KRAKOWIE – WOKÓŁ SZOPKI
Do 2.02.2021
Wirtualny spacer „Wokół szopki”: http://www.wokolszopki.pl

W tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty on-line dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, który można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl, a w wersji papierowej będzie dostępny w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte).
Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

UWAGA, KONKURS!
KOCHASZ KRAKÓW JAK WYSPIAŃSKI? ŚWIĘTUJ Z NAMI JEGO URODZINY!

Weź udział w internetowej zabawie Muzeum Krakowa i odczytaj lub wyrecytuj wiersz Wyspiańskiego O, kocham Kraków. Miejsce i forma akcji są dowolne.
Nagranie swojej interpretacji wiersza umieść 15 stycznia 2021, w dniu urodzin artysty, na swoim profilu w mediach społecznościowych. Do nagrania koniecznie dodaj #urodziny Wyspiańskiego. Możesz też przesłać swoje nagranie do Muzeum Krakowa na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Za najciekawsze wykonania przewidujemy atrakcyjne nagrody. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.

ZAPRASZAMY!


Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/rd/rwww18/www/modules/mod_cookiesaccept/mod_cookiesaccept.php on line 24

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich przetwarzanie.

Zrozumiałem