Dzielnica XVIII

Klub Rodziców: Z tańcem dookoła świata

karinoZajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców. Cykl „Z tańcem dookoła świata” przybliża tradycje taneczne różnych narodów i regionów. Uczestnicy sporządzają pod okiem instruktora mapę świata, wybierają kraje, które ich zaciekawiły i które chciałyby odwiedzić, uczą się charakterystycznych tańców. Zajęcia prowadzi Kamil Nowak - pasjonat tańca, posiadający duże umiejętności taneczne.

27.09. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4).

Więcej…
 

Spotkanie promujące Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Krzysztofory 35" - 27 września, Stara Synagoga, godz.18.00

zaproszenie_skkPodczas kolejnego spotkania z cyklu Salon Książki Krakowskiej zaprezentujemy Państwu nowy, już 35. numer Krzysztoforów. Zeszytów Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Najnowszy numer Krzysztoforów powstał z okazji 60-lecia istnienia muzeum w Starej Synagodze i poświęcony jest głównie tematyce żydowskiej. Znajdziemy w nim artykuły dotyczące m.in. Miasta Żydowskiego, kolekcji judaików w Krakowie oraz materiałów źródłowych do historii krakowskich Żydów.

Więcej…
 

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA ogłasza zapisy dzieci i młodzieży

zapisy_zpitnhZapraszamy do wspólnego śpiewania i tańczenia dzieci w wieku przedszkolnym, ze szkół podstawowych i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Rozpocznij przygodę z tańcem! Poznaj wspaniałych młodych ludzi! Dołącz do Nas!

Informacje i zapisy:
tel. 600 514 731, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej…
 

Planszowy piątek

karinoZapraszamy do wspólnego spędzenia piątkowego wieczoru przy grach planszowych w Klubie Wersalik. Na młodzież i dorosłych czekają emocjonujące rozgrywki a na najmłodszych zawsze otwarty Kącik Malucha. Zachęcamy do przyniesienia własnych gier planszowych.

21.09 godz. 18.00-21.00, Klub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Ogrodowe 15)

Wstęp: 1 zł

 

Klub Rodziców: Projekt Wspólna Sobota – Warsztaty ogrodnicze

ogrodnicze2Klub Rodziców w Klubie Jędruś zaprasza na wspólne sobotnie warsztatowanie. Tym razem w ramach Projektu Wspólna Sobota dzieci pod opieką rodziców i instruktorów poznają różne rośliny cebulkowe i zasadzą je w jędrusiowym ogrodzie.

22.09 godz. 11.30-13.00, Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 

Stal dla zrównoważonego transportu - wystawa na rondzie Mogilskim w Krakowie

stal_transportJak co roku, we wrześniu w Krakowie odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przez cały tydzień 16-22 września na dolnym poziomie ronda Mogilskiego będzie można oglądać wystawę "Stal dla zrównoważonego transportu" pokazującą zastosowanie stali w infrastrukturze przyjaźniejszej dla środowiska.

Miasto po raz 19. weźmie udział w ETZT, który w tym roku odbywa się pod hasłem - Multimodalność, a sloganem jest „Przesiadaj się i jedź!”.

Więcej…
 

Zajęcia plastyczno-techniczne dla dzieci

karinoKlub Rodziców w Klubie Karino zapraszamy na zajęcia plastyczne, które w swym profilu zawierają całokształt działań mających na celu pobudzenie wrażliwości i wyobraźni, naukę, integrację, zabawę. Udział w zabawach plastycznych i technicznych wpływają na pobudzenie świadomości estetycznej, wyobraźni i twórczej ekspresji. Zajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców poprowadzi Joanna Batko.

25.09. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4).

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 

Zachwyca mnie mój Bóg - koncert

zachwyca

 

Nie chlebem kaczka żyje. Kaczkomaty od krakowskiej huty staną nad Zalewem Nowohuckim.

kaczkomat1 Zalew Nowohucki to dla mieszkańców Nowej Huty jedno z najpopularniejszych miejsc do wypoczynku. W weekend to miejsce wzbogaci o dwa kaczkomaty, czyli pierwsze w Krakowie automaty z karmą dla wodnych ptaków. Wielkimi krokami zbliża się jesień, dlatego mieszkające nad zalewem zwierzęta potrzebują mądrego wsparcia. Kaczkomaty zakupione dzięki wsparciu krakowskiej huty ArcelorMittal Poland sprawią, że tutejsze kaczki będą mogły odżywiać się zdrowo, a mieszkańcy uczyć się, że karmienie chlebem… szkodzi ptakom.

Gdańsk, Giżycko, Złotów, a niedawno także Warszawa. Polskie miasta zaczynają testować kaczkomaty, czyli automaty ze specjalnie dobraną karmą dla ptaków wodnych. Dlaczego? Przede wszystkich chcą uświadamiać mieszkańców, że karmienie kaczek resztkami chleba, czasami nawet spleśniałego, może bardzo im zaszkodzić. Bo ptasi żołądek to nie śmietnik.

Więcej…
 

Otwarte, bezpłatne warsztaty w ramach akcji "Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny" w Radiu Kraków. Zapraszamy w piątek 21 września od godz. 9.30 do 15.00.

senior_droga Otwarte warsztaty dla seniorów i dzieci w Studiu im. Romany Bobrowskiej, zajęcia dla najmłodszych uczestników ruchu w holu Radia Kraków, bezpłatna strefa serwisowa dla rowerów i pokaz aut elektrycznych na radiowym dziedzińcu. W piątek 21 września od godz. 9.30 do 15.00 zapraszamy do Radia Kraków na krakowską odsłonę ogólnopolskiej akcji „Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny”.

W studiu im. Romy Bobrowskiej policjanci i eksperci ds. ruchu drogowego prowadzić będą warsztaty dla seniorów i dla dzieci. Zajęcia dla najmłodszych uczestników ruchu prowadzone będą także w holu Radia Kraków.
Na radiowym dziedzińcu działać będzie serwis rowerowy, w którym seniorzy rowerzyści będą mogli bezpłatnie dokonać przeglądu swoich rowerów oraz doposażyć je w obowiązkowe światła, dzwonki i odblaski. Obok rowerowej strefy serwisowej oglądać będzie można najnowsze modele aut elektrycznych, a przy radiowej recepcji stanie wyjątkowy eksponat - 100- letni samochód z biało-czerwoną flagą dla uczczenia rocznicy niepodległości pod hasłem „Drogi wolności”. W programie imprezy także emisja filmów dotyczących bezpieczeństwa seniorów na drodze oraz konsultacje eksperckie i porady na temat unikania zagrożeń w ruchu drogowym.

Zapraszamy przede wszystkim seniorów, z myślą o których w całej Polsce w ramach akcji „Senior na drodze. Jestem świadomy- będę bezpieczny” realizowane są otwarte spotkania i warsztaty, ale też najmłodszych uczestników ruchu oraz wszystkich, którzy jako piesi i rowerzyści chcą czuć się bezpieczni na drodze.

Więcej…
 

"Czym dla Polaków jest niepodległość?" - debata

debata_niepodleglosc100 lat temu, 11 listopada, spełniło się marzenie pokoleń Polaków. Po wielu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spośród wewnętrznych czynników, jakie zdecydowały, że po I wojnie światowej udało się odzyskać wolność, najważniejszym było przywiązanie do polskości, patriotyzm, przekazywanie wartości narodowych w rodzinach.

W 2016 roku Narodowe Centrum Kultury wraz z TNS Polska przeprowadziło analizę, w ramach której zbadano, jaki jest stosunek Polaków do Narodowego Święta Niepodległości oraz jak rozumiana jest przez nich niepodległość. Na pytanie, czym jest niepodległość, z czym się kojarzy, respondenci najczęściej odpowiadali, że z wolnością (36%), a zaledwie 3 proc. badanych wymieniło pojęcie suwerenności. Z badań wynika, że zaskakująco dużo Polaków – 57 proc. – nie uczestniczy w świętach państwowych i narodowych.

Paneliści debaty postarają się przybliżyć pojęcie niepodległości i odpowiedzieć na pytanie, czym była ona dla Polaków w XIX i XX w. Porozmawiają też o tym, czym współcześnie jest dla Polaków niepodległość i czy rzeczywiście jedynym kulturowym nośnikiem okoliczności jej odzyskania są piosenki legionowe?

Partnerami Krakowskiego kolokwium są Radio Kraków oraz Dziennik Polski.

 


Strona 11 z 175


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)