Dzielnica XVIII

Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

uczestnicy

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Kraków-Nowa Huta od przeszło pięćdziesięciu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Pierwszą inicjatywą na tym polu było założenie w latach siedemdziesiątych Koła Pomocy Rodzinom Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a następnie Ośrodka Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych. Bardzo popularne w tym okresie były kolonie zdrowotne, na które wyjeżdżały dzieci i młodzież z dysfunkcjami rozwojowymi. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  z 1993 r. dała większe możliwości. W wyniku przemian, nowego spojrzenia na rehabilitację osób niepełnosprawnych Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Nowej Hucie założyło dwa warsztaty terapii zajęciowej jeden w dawnej siedzibie w os. Stalowe 9 (obecnie os. Wandy 18), a drugi przy ul. Truskawkowej 4. Tymi właśnie działaniami, organizacja wpisuje się w walkę o godność osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Więcej…
 

mFundacja dofinansuje wakacje z matematyką w sześciu największych miastach Polski

mfundacjaFundacja mBanku rozpoczyna konkurs grantowy „Wakacje z matematyką”, mający zapewnić dzieciom atrakcyjne formy spędzenia wakacji w mieście pod znakiem matematyki. O 5 tys. zł dofinansowania mogą starać się organizacje pozarządowe, biblioteki publiczne i grupy nieformalne z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska.

Więcej…
 

Program Pomoc Lokatorom - XV edycja

plakat_pplSzanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem Urzędu Miasta Krakowa dotyczącym oferty mieszkaniowej w ramach programu Pomoc Lokatorom. Szczegółowe informacje można znaleźć w załączonym komunikacie oraz na plakacie akcji.

 

Dzień Europy - poznajemy kraje Unii Europejskiej

dzien_europyKlub Jedność Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Drożyska 3c) dnia 10.05. o godz. 16:30 zaprasza na Dzień Europy.

9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę w tym dniu obchodzone jest święto naszego kontynentu. Dzień Europy jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. To okazja, by zamanifestować poparcie dla idei integracji, pochwalić się efektami współpracy i poznać bliżej przedstawicieli innych narodów. Tego dnia Unia Europejska staje się bliższa swoim obywatelom, a obywatele – sobie nawzajem. Z tej okazji Klub Jedność zaprasza na spotkanie, podczas którego dzieci i młodzież poznają bliżej kraje europejskie sąsiadujące z Polską i kraje wchodzące w skład UE. Podczas spotkania uczestnicy wykonają także prace plastyczne. Będą również na nich czekać różnorodne gry i zabawy tematyczne.

Wstęp wolny.

 

Targi Pracy „Majówka z pracą”

majowka_z_praca Prezydent Miasta Krakowa oraz Grodzki Urząd Pracy w Krakowie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic na Targi Pracy „Majówka z pracą”, które odbędą się 23 maja 2017 r. (wtorek) w godz. 10.00 – 14.00 w TAURON Arenie Kraków, ul. Stanisława Lema 7.

Uczestnictwo w wydarzeniu to okazja dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy do zapoznania się aktualną sytuacją panującą na lokalnym rynku pracy, szeroką bazą ofert pracy zaprezentowanych przez wystawców, planami rekrutacyjnymi firm, które poszukują pracowników, a także szansa bezpośredniego spotkania z potencjalnymi pracodawcami.

W planowanym wydarzeniu weźmie udział około 100 wystawców, pochodzących głównie z lokalnego rynku pracy. Obecne będą firmy, a także agencje pracy poszukujące pracowników oraz instytucje zewnętrzne, które przedstawią uczestnikom targów ofertę pomocy, przede wszystkim w zakresie szkoleń oraz poradnictwa zawodowego.

Więcej…
 

Kuchnie z różnych stron świata - kuchnia włoska

kuchnia_wloskaKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 11.05. o godz. 17:00 zaprasza na spotkanie poświęcone tradycyjnej włoskiej kuchni.

Moda na smaczne i zdrowe gotowanie nie ustaje. Również w Klubie Karino po chwilowej przerwie remontowej powraca cykl Kuchnie z różnych stron świata. Organizatorzy zaskoczą wszystkich uczestników spotkania nie tylko prezentowanym menu, typowym dla kuchni włoskiej, jak również nową formą organizacji imprez kulinarnych. Odbędzie się także wymiana doświadczeń kulinarnych uczestniczek spotkania. Gościem specjalnym będzie Pani Agata Lupini, która większość swojego życia spędza we Włoszech.

Wstęp: 20 zł

 

Kreatywne Ekopodróże - wioska afrykańska

wioska_afrykanskaStowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. M. Wańkowicza 17) zapraszają 17 maja do Klubu Krzesławice na drugie spotkanie w ramach projektu Kreatywne Ekopodróże dla uczniów szkół podstawowych, zatytułowane Wioska afrykańska - pod piekącym słońcem Czarnego Lądu.

Tym razem będziemy zwiedzać Czarny Ląd. Pod względem naukowym naszym przewodnikiem będzie dr Marta Basiaga z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wprowadzi nas w tematy takie jak różnorodność Afryki – w tym jej fauny i flory – oraz główne ekologiczne i społeczne problemy, z jakimi zmagają się Afrykanie. Część prezentacji i dyskusji zostanie poświęcona zagadnieniu deficytu wody oraz roli parków narodowych na kontynencie afrykańskim.

Następnie odbędą się ćwiczenia utrwalające zdobytą świeżo wiedzę, bazujące na afrykańskiej sztuce oraz muzyce. Nie obędzie się oczywiście bez zabaw oraz… budowania prawdziwej wioski!

Celem zajęć jest podkreślenie roli deficytu wody i jego przyczyn oraz skutków, jak też zapoznanie uczestników zajęć z odmiennością klimatyczną i kulturową Afryki.

Więcej…
 

Teatr Ludowy - konsultacje społeczne

rewitZapraszamy na konsultacje społeczne, dotyczące modernizacji budynku teatralnego zaplecza, które odbędą się 12 maja 2017 o godz. 17.30 na Scenie Stolarnia (os. Teatralne 23).

Więcej twórczej aktywności w dzielnicy! Teatr Ludowy jako Centrum Kulturalne Nowej Huty. Społeczność lokalna odrodzona wokół uznanej instytucji kultury.

Teatr Ludowy to na kulturalnej mapie Krakowa miejsce cenne i niezwykłe. Zakorzeniony w świadomość mieszkańców, posiadający własnego, stałego widza-odbiorcę. Artystyczna wizytówka miasta i dzielnicy Nowa Huta.

Teatr Ludowy to również miejsce z ogromnym potencjałem. Miejsce, któremu właśnie teraz potrzebna jest przebudowa i modernizacja. Wspólnie odkryjmy i wykorzystajmy szansę na stworzenie kompleksowego Centrum Kulturalnego Nowej Huty.

Więcej…
 

Granty na ogrody osiedlowe - przedłużamy termin rejestracji do 15 maja!

laweczkaFundacja BOŚ uruchomiła kolejną, trzecią już edycję projektu "Zielona Ławeczka", który powstał z myślą o mieszkańcach miejskich osiedli. Do tej pory pomogliśmy już 50 grupom sąsiedzkim z całej Polski w rewitalizacji ich osiedlowych podwórek i samodzielnym stworzeniu pięknych ogrodów.

Więcej…
 

Kariera zaczyna się w gimnazjum?

uczestnicy


Gala finałowa
- uczestnicy

W kwietniu 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie odbyła się Gala Finałowa pierwszego etapu Projektu Erasmus + trwającego do 31 sierpnia 2018 roku. To już drugi z kolei projekt edukacyjny realizowany ze środków Unii Europejskiej w tej szkole, działającej na terenie Dzielnicy XVIII. Jego atrakcyjność wynika bezpośrednio z przyjętego programu, a ten koncentruje się wokół hasła: Wielojęzyczność, orientacja zawodowa, mobilność zawodowa.

Więcej…
 

Klub Rodziców - Baby Café: I Ty możesz zostać naukowcem!

rodzice_dukatKlub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) dnia 10.05. w godz. 17:00 - 19:00 zaprasza na warsztaty dziecinnie prostych, domowych eksperymentów chemicznych dla najmłodszych. Podczas zajęć każdy z uczestników będzie miał szansę wcielić się w rolę młodego naukowca i poznać prawa rządzące światem chemii. Spotkanie rozbudzi ciekawość, a dzieci uzyskają pytania na najbardziej poważne, naukowe pytania. Zajęcia dla rodziców i dzieci do lat 15.

Więcej…
 


Strona 11 z 99


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)