Dzielnica XVIII

Projektor cyfrowy dla kina Sfinks

W kinach na naszych oczach dokonuje się swoista techniczna rewolucja. Posiadanie projektorów cyfrowych nie jest już, jak kilka lat temu, domeną czy też „kaprysem” wielkich kin wielosalowych, które stawiały na nowinki techniczne oraz maksymalną perfekcję obrazu i dźwięku. Dziś to już „być albo nie być” dla wszystkich kin - również dla takich kin studyjnych jak Sfinks – jedynego kina w Nowej Hucie. Większość dystrybutorów ogranicza wprowadzanie filmów na tradycyjnych kopiach 35 mm do minimum (powstaje np. 5-6 egzemplarzy do podziału na całą Polskę) i przechodzi na system kopii cyfrowych. Co więcej – znaczna ilość pozycji dostępnych jest tylko na kopiach cyfrowych! I ta tendencja rośnie w błyskawicznym tempie. Praktycznie z miesiąca na miesiąc rośnie ilość tytułów, które dostępne są tylko do odtwarzania na projektorze cyfrowym.

Więcej…
 

NIEDOSTATKI NOWOHUCKIEJ KOMUNIKACJI

Zmiany w siatce komunikacyjnej i w porach odjazdów autobusów i tramwajów oraz rozkładów jazdy, nie  poprawiły sytuacji podróżnych korzystających z komunikacji miejskiej. Wręcz przeciwnie, ciągle pojawiają się postulaty i prośby o zweryfikowanie pewnych rozwiązań. 14 października br. w Komisji  Infrastruktury i Transportu Rady Dzielnicy XVIII odbyło się spotkanie radnych Nowej Huty z przedstawicielami ZIKiT, którego tematem było omówienie i przedłożenie postulatów i wniosków mieszkańców Dzielnicy XVIII, odnośnie poprawy korelacji przejazdów, odjazdów autobusów i tramwajów ją obsługujących.

Więcej…
 

REMONTY CHODNIKÓW W NOWEJ HUCIE

Na terenie Dzielnicy XVIII trwają obecnie remonty dróg i chodników. Na osiedlach peryferyjnych zostały zrealizowane wszystkie zlecone prace. Wykonano remonty nawierzchni poprzez położenie nowych dywaników asfaltowych na ul. Biwakowej, Plażowej, Kontryma, Narcyza Wiatra. Na pozostałych osiedlach roboty jeszcze trwają. Na ten rok przewidziano przede wszystkim remonty chodników wewnątrz osiedli. – Zniszczone chodniki przy blokach są najczęściej zgłaszane przez mieszkańców, jako najpilniejsze do remontów - mówi Stanisław Moryc Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII.

Więcej…
 

Podziękowania dla Sponsorów i Darczyńców - Wolica 2013

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta składa podziękowania osobom, przedsiębiorstwom i organizacjom, które przyczyniły się do realizacji Dożynek Miejskich Wolica 2013.
Szczególne podziękowania kierujemy dla współorganizatorów dożynek pani Małgorzaty Jezutek dyrektor OK Kraków-Nowa Huta wraz z pracownikami oraz Spółki dla Zagospodarowania Wspólnot Gruntowych os. Wolica.
Dziękujemy za pomoc: Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Stanisław Moryc
Przewodniczący
Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta

Lista sponsorów i darczyńców Dożynek Miejskich Wolica 2013

 

Dożynki Miejskie Wolica 2013

Tegoroczne „Dożynki Miejskie” odbyły się w niedzielę (25 sierpnia) w nowohuckiej Wolicy. Imprezę rozpoczął korowód, sprzed kaplicy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wolicy. Delegacje z wieńcami, przeszły w barwnym korowodzie na boisko, gdzie odbyła się msza św., której przewodniczył ks. biskup Tadeusz Pieronek w koncelebrze uczestniczyli proboszcz miejsca Stanisław Palichleb i dziekan Andrzej Kott. Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a zaproszonych gości przywitał przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanisław Moryc. Na uroczystość przybyli posłowie ziemi krakowskiej: Katarzyna Matusik-Lipiec, Jarosław Gowin, Józef Lassota, Ireneusz Raś. Radę Miasta Krakowa reprezentowali: wiceprzewodniczący Sławomir Pietrzyk, Edward Porębski, Sławomir Ptaszkiewicz, Tomasz Urynowicz, Stanisław Rachwał. Na dożynki przybyli także: wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska, radny sejmiku województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec, prezes zarządu województwa małopolskiego PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz, przewodniczący dzielnic Sławomir Góra, Wojciech Krzysztonek, Stanisław Madej, Piotr Serafin.

Więcej…
 

Kiwak krokodyl i huśtawka modliszka

Nowa Huta ogródkami jordanowskimi słynąca

Ogródki jordanowskie w starych osiedlach Nowej Huty zostały wytyczone już na planach powstającej dzielnicy mieszkaniowej. W każdym z osiedli, pozostawiono rozległy tren, (około 20 arów), z przeznaczeniem na place zabaw dla dzieci. Mądrość ówczesnych urbanistów  zbiera owoce i dziś - ogródki nadal służą najmłodszym mieszkańcom, ale nie tylko. Po latach wiele z urządzeń służących do zabawy znajduje się w złym stanie, wiele terenów zabaw dla dzieci wymaga doposażenia. Zmieniają się też ogródkowe trendy: już nie wystarczy piaskownica i huśtawka, a projektanci urządzeń rekreacyjnych dla maluchów prześcigają się w  pomysłach i kolorystyce. Wyposażenie ogródków to dziś inna bajka, całkiem dosłownie, bo pojawiają się ogródki tematyczne, jak np.  ten ze statkiem piratów z dziecięcych bajek, w os. Szkolnym. Zmieniają się również wymagania odnośnie bezpieczeństwa. W niepamięć odchodzą  ciężkie metalowe huśtawki, a same urządzenia rekreacyjne muszą być atestowane i wykonane z bezpiecznych i przyjaznych materiałów.  Dodatkowo, podłoże na którym są instalowane, również musi spełniać warunki bezpiecznej zabawy. Bywa, że koszty odpowiednio przygotowanej bazy, to taki sam koszt, jak zakup urządzenia.

Więcej…
 

WSZYSTKIE MURKI SĄ NASZE

Głową w murek, tak można podsumować dotychczasową walkę radnych Rady Dzielnicy XVIII z urzędnikami o wyremontowanie nowohuckich murków, podczas gdy kolejne zimy skutecznie pogłębiają stan zniszczenia.

Murki wizjonerów
Centralne osiedla Nowej Huty, projektowanej, jako oddzielnego miasta pod Krakowem, w myśl jej urbanistów i architektów miały być naprawdę reprezentacyjne: szerokie ulice, parki, „jednostki mieszkaniowe”, teatry nawet ratusz, a przy tym - ozdobne elementy małej architektury. To, czy murki miały tylko wyróżniać ciąg pieszy wzdłuż ulic, czy też ułatwiać wejście do sklepów i punktów usługowych, szkół, żłobków, przychodni dziś nie ma znaczenia. Po sześćdziesięciu latach te niewielkie, ale urokliwe (niegdyś) elementy małej architektury podobnie jak towarzyszące im tarasy i schody dziś proszą się o remont. Już trzy kadencje radni dzielnicy upominają się w Gminie Miejskiej Kraków o to, by ze względów estetycznych murki poprawić. Wnoszą o to do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz do Zarządu Budynków Komunalnych.

Więcej…
 

Dożynki Miejskie Kraków Nowa Huta Wolica 2013

 

Spotkajmy się pod fontanną!

Już wkrótce nie będziemy musieli umawiać się „pod Leninem”, którego nie ma czy też „pod Modą Polską”, która była Robanem a jest Rossmanem. Czy Nowy Rok 2015 będziemy mogli przywitać szampanem pod fontanną na Placu Centralnym?

Więcej…
 

Prace remontowe i modernizacyjne w szkołach i przedszkolach w 2013 r.

Wakacje dawno już za nami, czas więc podsumować prace remontowe i modernizacyjne jakie zostały wykonane w okresie wakacyjnym w placówkach oświatowych w 2013 r. Jak już informowaliśmy budżet na te zadania w bieżącym roku został obniżony co spowodowało, iż po raz pierwszy, nie wszystkie placówki zostały objęte pracami remontowymi. Jesteśmy wdzięczni dyrektorom tych placówek za wyrozumiałość i oczywiście szkoły oraz przedszkola które w tym roku nie były objęte pracami remontowymi, będą w przyszłym roku potraktowane jako priorytetowe przy ustalaniu listy rankingowej.

Więcej…
 

Dni Nowej Huty – kulturalnie, rodzinnie i sportowo

Rodzinna, sąsiedzka i wielopokoleniowa impreza plenerowa Dni Nowej Huty przyciągnęła w sobotę 22 czerwca wielu nowohucian na teren zielony pomiędzy NCK a Centrum E. Dobrej zabawie nie przeszkodził rzęsisty deszcz, który szybko uciekł ustępując miejsca radosnemu słońcu. Po raz kolejny partnerzy imprezy zaprezentowali bogaty program, który w familijnej atmosferze pozwolił na spędzenie wolnego czasu całym rodzinom. Wielki entuzjazm wzbudziły występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów z placówek oświatowych. Na scenie wystąpiła orkiestra wojskowa garnizonu krakowskiego, Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Julia Lachiewicz i Grzegorz Hałuszczak oraz zespoły Pro Kru i Present Perfect. Poza sceną odbyły się różne konkursy sportowe i edukacyjne.

Więcej…
 


Strona 151 z 166


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)