Dzielnica XVIII

WOLONTARIAT – KAŻDY MOŻE POMAGAĆ

Już 9 lipca 2012 r. o godzinie 17.00 zapraszamy serdecznie do naszego hospicjum na szkolenie wstępne dla osób zainteresowanych wolontariatem w zespole wolontariuszy. W programie spotkania jak zwykle przedstawimy:
historię naszego stowarzyszenia, omówimy regulacje prawne i zasady korzystania z pracy wolontariuszy, przedstawimy problematykę opieki nad osobą chorą w naszej placówce oraz zaprezentujemy formy wolontariatu jakie funkcjonują w Hospicjum św. Łazarza. Zapraszamy gorąco do udziału w spotkaniu, podczas którego mogą Państwo bliżej poznać naszą działalność oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 12 641 46 58 w dniach: poniedziałek, środa, czwartek w godzinach 12.30 – 16.30 oraz we wtorek i piątek w godzinach 12.30 – 15.00.

Więcej…
 

Turniej piłki nożnej Krak Gol 2012

15 czerwca br. odbędzie się turniej piłki nożnej Krak Gol 2012. Eliminacje będą miały miejsce na stadionie MOS Krakus os. Szkolne 39. Organizatorami turnieju są Dzielnica XVIII - Nowa Huta i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków - Nowa Huta. Zgłoszenia można nadsyłać do 8 czerwca na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub faks: 12 644 22 72. Regulamin jest dostępny do pobrania tutaj.

 

BĘDZIE WYBIEG DLA PSÓW

Nie można wyłącznie wymagać i nakładać kary na właścicieli psów. W Polsce psy mają obowiązek chodzenia na smyczy i w kagańcu. Wypuszczać je można tylko w miejscach mało uczęszczanych, odgrodzonych od ludzi, albo w specjalnych parkach dla psów. Lecz parków takich jest niewiele. Nie ma też wybiegów dla psów, gdzie czworonogi mogłyby biegać nikomu nie wadząc. Radni często spotykają się z sugestiami, że także w Nowej Hucie taki wybieg jest potrzebny.
Przykładowy i jedyny wybieg dla psów w Krakowie wybudowano przy ul. Strzelców. Pół hektara (to minimalny obszar wymagany pod taką inwestycję) ogrodzonego terenu z trawnikiem, żwirkiem, koszami na śmieci, ławkami. Podobny przydałby się i w Nowej Hucie.

Więcej…
 

„POLA NADZIEI” – Finał XV edycji

W niedzielę 27 maja na stadionie Wandy odbył się finał piętnastej edycji akcji charytatywnej Pola Nadziei na rzecz Hospicjum Św. Łazarza w Nowej Hucie. Impreza miała niezwykłą oprawę, gdyż towarzyszył jej turniej piłki nożnej z udziałem czterech drużyn. Turniej rozpoczął Kardynał Stanisław Dziwisz, który przybył na Stadion Wandy. W turnieju wzięły udział drużyny TVP Kraków, był to zarazem 200 mecz charytatywny ekipy filmowców.

Więcej…
 

Jak długo jeszcze przetrwa?

W połowie maja odbyła się wizja lokalna Kopca Wandy z uczestnictwem Przedstawicieli ZIKiT, konserwatora zabytków, Straży Miejskiej i radnych Dzielnicy XVIII z Komisji Infrastruktury. Potwierdzono, że kopiec wymaga natychmiastowego remontu. Jak widać na zdjęciu, na samym szczycie brakuje około 4 m. kw kostki, (pojedyncze kostki wandale rzucają na pobliską łąkę), a pozostała część - w efekcie ubytków i obfitych opadów deszczu, rozsuwa się.

Więcej…
 

MAJÓWKA W DRODZE: "W DNIU MATKI - DO MATKI"

W sobotę 26 maja 2012r. - w Dniu Matki - wyruszy, jednodniowa, V Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydoskiej. Trasa liczy 33 km. Chętni, którzy chcieliby podjąć trud pieszej pielgrzymki, proszeni są o zapisywanie się do 24 maja w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie - Nowym Ruczaju przy ul. Kobierzyńskiej lub w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach (punkt INFORMACJI k. Domu Duszpasterskiego). Powrót z Kalwarii do Krakowa - autokarami. Bliższe informacje zamieszczone są na stronie: www.mbkp.eu.

 

Konsultacje z mieszkańcami w sprawie propozycji zmiany granic Dzielnic Miasta Krakowa

W związku z podjęciem uchwały Rady Miasta Krakowa nr XLV/596/12 z dnia 16 maja 2012 w sprawie konsultacji z mieszkańcami w sprawie propozycji zmiany granic Dzielnic, przedstawiamy informację Prezydenta Miasta Krakowa oraz załącznik stanowiący propozycję zmian granic. Materiały dotyczące konsultacji z mieszkańcami są do wglądu w siedzibie Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta od dnia 1 czerwca 2012 przez okres 30 dni. W tym czasie mieszkańcy mogą składać pisemne opinie i wnioski w przedmiocie zmian granic Dzielnic.

Informacja Prezydenta Miasta Krakowa

Załącznik do Uchwały Nr XXXIX/514/12 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 marca 2012 r.

 

 

ZANIM MURKI RUNĄ

Są nieodłącznym elementem małej architektury starej Nowej Huty i były niegdyś główną ozdobą ciągów komunikacyjnych. Murki wzdłuż chodników, wpisane w projekt urbanistyczny najstarszych osiedli, dzisiaj budzą troskę mieszkańców. Choć są wpisane do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską (!), to po 50 latach przydałby im się solidny remont! Takich murków jest niemało, a te najbardziej zniszczone znajdują się przy Al. Solidarności - os. Centrum A bl. 2, Al. Róż – os. Zgody przy bloku 7, w Alei Przyjaźni – os. Centrum bl.8 i wzdłuż ul. Orkana – os. Hutnicze obok bl. 4.
- Wszystkie domagają się remontu, ale ten w najbardziej krytycznym stanie znajdują się w os. Centrum A przy reprezentacyjnej Alei Solidarności. Dzisiaj już nie zdobią, ba stanowią zagrożenie dla mieszkańców! Dlatego już w roku ub. w uchwale z 20 czerwca 2011 zawnioskowaliśmy do Prezydenta Miasta Krakowa o umieszczenie w projekcie budżetu na rok 2012 zadania pt. „Remont murków znajdujących się w układzie obszaru architektonicznego Nowa Huta”– podkreśla z-ca przewodniczącego Józef Szuba odpowiadający w Zarządzie Dzielnicy XVIII za sprawy infrastruktury.

Więcej…
 

Co nam zostało z Jubileuszu 60-lecia?

Marzenia o fontannie

Jako radni zastanawiamy się jak ożywić Plac Centralny. Pada pomysł Mariusza Wody – a może fontanna? Mogłaby powstać na przykład koło kawiarni Stylowa. Nie żadna tam Di Trevi, ale choćby taka, jak na Placu Szczepańskim. Zieleń i woda kojarzą nam się z oddechem od letnich upałów. W takim otoczeniu chce się przysiąść choć na chwilę… Jeśli chodzi o zieleń, to w Nowej Hucie jest jej całkiem sporo, ale akurat na samych publicznych placach, jak u zwieńczenia Alei Róż, czy na Placu Przy Poczcie jest jej niewiele. Gdy przychodzi lato kamienie wybrukowanych placów, (a przyznajmy, że nie są to chłodne w dotyku marmury), raczej odstraszają niż zachęcają. Wielu turystom marzyłby się chociaż pas białego płótna zawieszony nad rozgrzanym placem Alei Róż, a zamiast zraszaczy awaryjnie instalowanych przez Miasto podczas upalnych dni – działająca w sezonie fontanna.

Więcej…
 

Ścieżką nad osuwiskiem do końca roku?

Sam zakaz nie wystarczy. Spacerowicze przechodzący w rejonie nadwiślańskiej skarpy w os. Na Skarpie spacerowicze nie przejmują się zakazem. Wystarczyło zrobić dziurę w blasze zagradzającej kawałek chodnika w sąsiedztwie osuwiska ustawiony przez ZIKiT i droga wolna! Co dalej z osuwiskiem powstałym na wiślanej starej skarpie, w rejonie os. Na Skarpie?

Więcej…
 


Strona 151 z 159


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)