Dzielnica XVIII

Radni uczą młodzież samorządności

Uczeń – obywatel

Radni Rady Dzielnicy XVIII bywają także „profesorami” - już drugi rok uczestnicząc w programie „Uczeń – obywatel”. Projekt ten realizowany jest od 2005 roku m.in. przez Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie. Swoim zasięgiem obejmuje  uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, uczących się w 18–tu dzielnicach  miasta Krakowa. Celem projektu jest upowszechnianie wśród dzieci   i młodzieży wiedzy na temat samorządu lokalnego, jako wspólnoty mieszkańców. Jednym z modułów projektu jest „Cykl spotkań samorządowych”. Projekt przewiduje zapoznanie uczniów ze strukturą i funkcjonowaniem samorządu lokalnego na szczeblu dzielnicowym poprzez spotkania z przedstawicielami rady dzielnicy.

Więcej…
 

Konkurs na świąteczne iluminacje

Rada Dzielnicy XVIII wspiera - fundując nagrody, a Klub „Karino”-  Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta w Chałupkach, organizuje i ogłasza konkurs na najładniejszą świąteczną iluminację. W ten sposób i w Nowej Hucie można zrealizować „świąteczną bajkę” i świątecznie upiększyć najbliższe otoczenie. Taki konkurs jest tylko rozwinięciem tego, co już mieszkańcy podmiejskich i wiejskich osiedli, a także bloków do tej pory robią. Bo przecież od kilku lat w okresie przedświątecznym pojawia się w naszych ogródkach, na domach czy balkonach  coraz więcej światełek, ozdób, mikołajów. Coraz więcej lampek światełek, rozświetla czas Bożonarodzeniowy.

Więcej…
 

Finał ligi parafialnej już po raz dziewiąty

W niedzielę 18 listopada mszą świętą w Kościele Matki Bożej Pocieszenia zakończyli sezon zawodnicy biorący udział w piłkarskiej lidze parafialnej. Był to już 9 sezon tych amatorskich zmagań na murawie piłkarskiej, gdzie drużyny tworzą zarówno parafianie w różnym wieku jak i księża, którzy występują w niektórych zespołach. Gospodarze uroczystości ks. proboszcz Wiesław Wilmański SAC, ks. Marek Ostapiszyn SAC - gra w drużynie MBP od początku Ligii - oraz Andrzej Kowalik główny organizator rozgrywek, kapitan drużyny MBP. Podczas podsumowania sezonu atmosfera była sympatyczna i miła. Na uroczystość przybyli również sponsorzy ligi Małgorzata Bartkowska Prezes firmy Margaret, Stanisław Moryc Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII.

Więcej…
 

Wskazówki dla seniorów

Drogi seniorze. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu – spotkań z najbliższymi oraz związanego z tym zamieszania i przedświątecznej krzątaniny. W tej „wielkiej gorączce” świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej, rodzinnej atmosferze.

Więcej…
 

Planowane zmiany po uruchomieniu linii tramwajowej do pętli Czerwone Maki na terenie Dzielnicy XVIII

Linie tramwajowe:
Linie: 1, 4, 5, 9, 14, 21, 22 – bez zmian,
Linia 10 - zostanie skierowana na trasę: ŁAGIEWNIKI – Kalwaryjska, Krakowska, Gertrudy, Westerplatte, Lubicz, Mogilska, Jana Pawła II, Igołomska – PLESZÓW, kursować będzie z częstotliwością 20 min przez cały dzień, w zamian do OS. PIASTÓW kursować będzie linia 52,
Linia 15 – zostanie zlikwidowana, w zamian do CICHEGO KĄCIKA kursować będzie linia 8 co 10 min przez cały dzień, a do Pleszowa linia 10,
Linia 16 – zostanie skierowana na trasę MISTRZEJOWICE – Jancarza, Broniewskiego, Andersa, Plac Centralny, Jana Pawła II – KOPIEC WANDY, z częstotliwością 20 min,
Linia 17 – zostanie zlikwidowana, w zamian do OS. PIASTÓW kursować będzie linia 52, a al. Jana Pawła II linia 16,
Linia 52 - nowa linia kursująca na trasie OS. PIASTÓW – Andersa, Bieńczycka, Mogilska, Lubicz, Westerplatte, Starowiślna, Dietla, Kapelanka, Grota – Roweckiego – CZERWONE MAKI z częstotliwością 5 min w godzinach szczytu oraz 10 min poza godzinami szczytu.

Więcej…
 

Os. Teatralne - ZUS ogrodził i „odgrodził” mieszkańców od parkingu

Porozmawiajmy jak sąsiedzi

W tydzień postawiono porządne, metalowe słupki, zamontowano dwa szlabany – w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych w os. Teatralnym wydzielił „swój” parking. W dzień, w godzinach urzędowania ZUS szlabany są podniesione, po południu i w weekendy – opuszczone. Wówczas parking stoi pusty, a mieszkańcy os. Teatralnego szukają miejsca do zaparkowania swoich samochodów. I... protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Więcej…
 

Na jubileusz – nowe boisko w Szkoły Podstawowej nr 88

W czwartek 6 grudnia społeczność Szkoły Podstawowej nr 88 im. Stefana Żeromskiego obchodziła jubileusz 55-lecia istnienia szkoły. Uroczystość była połączona z otwarciem boiska wielofunkcyjnego, którego dokonał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W trakcie otwarcia prezydent oddał strzał na bramkę, którą bronił były reprezentant Polski Jerzy Dudek. Podczas uroczystości prezydent Majchrowski wręczył dla szkoły odznakę Honoris Gratia za zasługi szkoły dla Krakowa, występujący w imieniu Rady Miasta Krakowa Tomasz Urynowicz życzył dalszego rozwoju szkoły oraz wielu sukcesów w sporcie oraz przekazał pamiątkowy medal. Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc złożył gratulacje dla społeczności szkoły oraz wręczył okolicznościowy puchar.

Więcej…
 

DOKĄD POMKNĄ NOWOHUCKIE TRAMWAJE?

„Mkną po szynach niebieskie tramwaje”...brzmiał popularny w latach odbudowy kraju szlagier, którego bohaterem był najbardziej wówczas popularny środek lokomocji. „Niebieskie” tramwaje jeździły po ulicach Wrocławia i w Krakowa, a linie tramwajowe pączkowały i wydłużały swój przebieg. Jeszcze nie tak dawno inne miasta zazdrościły Krakowowi rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej, ale to już przeszłość. Przynajmniej w Nowej Hucie.

Więcej…
 

PODZIELONA OPERACJA CZYSTOŚĆ

Za zadanie jakim jest utrzymanie zieleni niskiej i wysokiej na terenie Dzielnicy, kompleksowe utrzymanie parków i zieleńców w tym czystości – odpowiada ZIKiT. Natomiast utrzymanie czystości w pasach drogowych i terenach osiedlowych, zamiatanie chodników ulic, uliczek osiedlowych, zbieranie nieczystości z chodników i trawników, a także „akcję zima”, od 1 października 2012 roku, przejęło MPO.

Więcej…
 

Komunikacja miejska - przebieg linii tramwajowych oraz autobusowych

Linie tramwajowe – mapa

Linie tramwajowe – wykaz

Linie autobusowe – mapa

Linie autobusowe – wykaz

 

Planowane remonty w szkołach i przedszkolach w roku 2013

Rada Dzielnicy XVIII na sesji w dniu 15 października wskazała zadania remontowe w placówkach oświatowych na rok przyszły. Budżet na ten cel został zmniejszony w stosunku do środków roku bieżącego blisko o 20%. Jedną z przyczyn zmniejszenia środków podobnie jak w innych dzielnicach Krakowa jest mniejsza liczba dzieci uczęszczająca do szkół i przedszkoli na terenie naszej dzielnicy oraz zła kondycja finansów miasta. Środki zostały rozdysponowane na najbardziej potrzebne remonty i modernizacje w poszczególnych placówkach. Według Mariusza Wody członka zarządu dzielnicy osiemnastej odpowiedzialnego z oświatę zaproponowane środki są niewystarczające. Pozwalają tylko na zrealizowanie najpotrzebniejszych remontów niejednokrotnie z koniecznością ich etapowania na kolejne lata. Szkoły i przedszkola na terenie Dzielnicy XVIII to budynki stare, mające po kilkadziesiąt lat i niestety ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Więcej…
 


Strona 155 z 166


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)