Dzielnica XVIII

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich – zwiedzanie

kosciol_wzgorza Zwiedzanie kościoła projektu Witolda Cęckiewicza na Wzgórzach Krzesławickich w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Wstęp wolny. Prowadzenie: Kamila Twardowska. Zapisy do 13 IX: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

16 września 2018 r., godz. 15.00
os. Na Wzgórzach 1A


Kościół na Wzgórzach Krzesławickich, wzniesiony w latach 1981-87 według projektu Witolda Cęckiewicza, to jedno z najciekawszych dzieł nowoczesnej architektury sakralnej w Krakowie. Podczas zwiedzania dowiemy się jaki kontekst polityczny, społeczny i artystyczny towarzyszył budowaniu świątyń w PRL-u oraz co sprawia, że uznawane są one za fenomen o światowej skali – często w ogóle nieuświadomiony w zbiorowym odbiorze. Porozmawiamy o tym, dlaczego wznoszone w Polsce w latach 80. XX wieku kościoły nazywane bywają „architekturą Solidarności” oraz w jaki sposób inwestycje kościelne pozwoliły architektom na uwolnienie wyobraźni i wyrażenie fascynacji płynącym zza żelaznej kurtyny postmodernizmem. Przyjrzymy się wreszcie temu, w jaki sposób i dzięki jakim motywom Witold Cęckiewicz w swoim projekcie wszedł w dialog z wieloma wiekami artystycznej tradycji europejskiego budownictwa sakralnego. Spacer potrwa około godziny.

Więcej…
 

Med Meeting Kraków 2018

medmeetingFundacja Nauka i Kultura zaprasza w dniach 14 – 16.09.2018 na Med Meeting Kraków 2018 organizowany na Bulwarze Inflanckim, gdzie spotkać będzie można lekarzy oraz specjalistów udzielających porad, konsultacji oraz wykonać bezpłatne badania. Dla mieszkańców Krakowa przygotowaliśmy także warsztaty pierwszej pomocy, zajęciach fitness na zielonej trawie, zajęcia z psami przewodnikami, aktywny pokaz dogoterapii, warsztaty terapii kwiatami, warsztaty neuro fitnessu, spotkania z dietetykami, terapeutami, psychologami oraz wiele innych atrakcji.

Przez cały okres trwania Med Meeting Kraków 2018 będzie na Państwa czekała loteria fantowa z której zysk zostanie przeznaczony na zakup sprzętów rehabilitacyjnych w ramach programu zbieramyzakretki.pl pomagając ludziom pomagamy naturze.

W niedzielę, 16.09.2018 zapraszamy osoby chętne do oddania krwi, będzie czekał na Państwa specjalny autobus i niespodzianki od naszych partnerów. Tego samego dnia dla wszystkich zainteresowanych dziejami miasta Krakowa zapraszamy na grę miejską o historii krakowskiej medycyny, miejsc, oraz osób z tym tematem związanych. Zapisy od 14.09 na terenie Bulwaru Inflanckiego Gra rozpocznie się w niedzielę o godz. 12.00 a ogłoszenie wyników będzie o 17.30.

Wszystkie aktualne informacje publikujemy na: https://www.facebook.com/medmeetingkrakow2018/

Zapraszamy w piątek od 14-18.00 oraz w sobotę i niedzielę od 10.00-18.00

 

Finał XXI edycji konkursu Ogródek przed domem, 9.09. godz. 15.00

klub_dukat Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) zaprasza 9 września o godz. 15.00 na finał kolejnej edycji konkursu „Ogródek przed domem”.

Piękne przydomowe ogródki to radość i duma właścicieli. Nic dziwnego zatem, że troska o zielone otoczenie domu przybiera czasem formę sąsiedzkiej rywalizacji. W północno-wschodniej części Nowej Huty ta rywalizacja została ujęta w ramy oficjalnego konkursu, organizowanego od ponad dwóch dekad przez Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, przy wsparciu Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Zgłoszone wiosną do konkursu ogródki latem oceniane są przez konkursowe jury. We wrześniu nadchodzi czas ostatecznych rozstrzygnięć, ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Finał tegorocznej, już XXI edycji konkursu, odbędzie się w niedzielę, 9 września. Początek o godzinie 15.00, oczywiście w Klubie Dukat przy ul. Stycznej 1.

Wstęp wolny!

 

Psychoterapia, czyli seks w życiu człowieka – spektakl teatralny, 8.09. godz. 18.00-19.30

psychoterapia Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) zaprasza 8 września o godz. 18.00 na spektakl teatralny wyłącznie dla dorosłych.

To miał być rutynowy wykład uznanego psychologa klinicznego. Jednak wybrany z sali przypadkowy pacjent ku zaskoczeniu lekarza nie chce poddać się jego wysiłkom, stawiając pod znakiem zapytania promowaną teorię. Sytuacja wymyka się spod kontroli prowadzącego, sprawy przybierają zaskakujący obrót...

Występują: Tomasz Czajka i Marian Bodziony.

Wstęp: 20 zł. Bilety dostępne w biurze Klubu od 4 września w godz. 9:00-15:00, oraz w dniu spektaklu od godziny 17:00.

 

Klub Rodziców: Z tańcem dookoła świata, 6.09. godz. 17.00-18.30

karino Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) zaprasza 6 września w godz 17.00-18.30 na zajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców. Cykl „Z tańcem dookoła świata” przybliża tradycje taneczne różnych narodów i regionów. Uczestnicy sporządzają pod okiem instruktora mapę świata, wybierają kraje, które ich zaciekawiły i które chciałyby odwiedzić, uczą się charakterystycznych tańców. Zajęcia prowadzi Kamil Nowak - pasjonat tańca, posiadający duże umiejętności taneczne.

Więcej…
 

Muzealne aktualności: 3 - 9 września 2018

Wakacje pomału się kończą, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa serdecznie zaprasza na cykl nowych wydarzeń. Więcej szczegółów na temat zaplanowanych atrakcji można znaleźć w załączonym newsletterze.

Odpoczywaj i poznawaj świat razem z MHK!

 

Nowa Huta ETNO Week

etnoWydarzenie promujące muzykę etniczną i kulturę ludową. W programie warsztaty taneczne, muzyczne, rękodzieła, szycia, folkloru słowno-muzycznego, pokaz filmowy. Szczegóły www.artzona.okn.edu.pl.

10-22 września 2018 r.
ARTzona OKN, os. Górali 4

Więcej…
 

Wystawa "Moto-historie" w Hangarze Czyżyny - otwarcie 9 września

mim W surowych przestrzeniach Hangaru Czyżyny Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprezentuje na czasowej wystawie „Moto-historie” zabytkowe pojazdy z kolekcji swojej oraz Muzeum Ratownictwa w Krakowie. W związku z rozpoczynającym się remontem siedziby przy ul. św. Wawrzyńca 15 motoryzacyjna kolekcja MIM trafiła do Hangaru Czyżyny – nowego industrialnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, usytuowanego na obszarze dawnego lotniska. Sam obiekt – jeszcze niewyremontowany – urzeka surowością, a także imponującą, bardzo rzadko spotykaną konstrukcją. Do tej pory nie był dostępny dla zwiedzających.

Wystawę będzie można oglądać od środy do niedzieli, godz.: 10:00-18:00.
Adres: Hangar Czyżyny, os. 2 Pułku Lotniczego 26 a

Więcej…
 

Sąsiedzki piknik osiedlowy, 8.09. godz.16.00-18.00

spo Klub Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1) zaprasza 8 września w godz. 16.00-18.00 mieszkańców os. Zgody i okolicznych osiedli na dwie godziny wspólnej sąsiedzkiej zabawy i piknikowania. Na dużych i małych uczestników pikniku czekać będą gry i zabawy podwórkowe, a wśród nich m.in. kącik plastyczny, gry stolikowe, puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, kręgle, zabawy z szarfą i woreczkami czy rzut do celu. Będzie to także doskonała okazja do poznania się i integracji z często mijanymi na co dzień w pośpiechu sąsiadami. Sąsiedzie, spotkajmy się na polu!

Wstęp wolny.

 

Klub Rodziców: Zumba dla rodzin, 6.09. godz. 20.30-21.30

karino Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) zaprasza 6 września w godz. 20.30-21.30 na zajęcia z cyklu Klubowa Skarbnica Rodzinna, prowadzone przez Kamila Nowaka. Zumba to trening aerobowy w rytm latynoskiej muzyki. To połączenie tańca z ćwiczeniami fizycznymi, przez co aktywność staje się dobrą zabawą. Zajęcia zumby pozytywnie wpływają na kondycję i zdrowie człowieka: dotleniają organizm, zapobiegają schorzeniom układu krążenia i obniżają poziom stresu.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 

Klub Rodziców: Zajęcia multimedialne, 4.09. godz. 16.00-17.30

karino Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) zaprasza 4 września w godz. 16.00-17.30 na nowy cykl zajęć dla rodziców z dziećmi. Będą to zajęcia multimedialne z zastosowaniem różnych pomocy dydaktycznych, z wykorzystaniem zasobów Klubu. To zajęcia dla tych osób, które pragną przyswajać wiedzę w sposób ciekawy pozwalający na korzystanie z nowoczesnych aplikacji komputerowych.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 


Strona 4 z 166


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)