Dzielnica XVIII

Truskawkowy Dzień Dziecka

truskawkaKlub Karino serdecznie zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych na Truskawkowy Dzień Dziecka, organizowany z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników festynu czeka mnóstwo atrakcji, przygotowanych przez organizatorów, m.in. loteria fantowa, liczne konkursy, ciekawe zabawy, pokaz baniek mydlanych, żywe maskotki, dmuchane zabawki, fotobudka i wiele innych. Motywem przewodnim zabawy będą powszechnie lubiane przez tych małych i tych dużych owoce – truskawki.

6.06. godz.11.00, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)


Każdemu chętnemu wymalujemy na twarzy wielką truskawkę specjalnymi farbami ekologicznymi. Dorośli wykażą się zdolnościami kulinarnymi w konkursie na Najsmaczniejsze ciasto truskawkowe. Nie zabraknie też świeżych owoców do spożycia dla uczestników. Sponsorem imprezy jest ArcelorMittal Poland SA oraz Sklep Groszek.

Wstęp wolny!

 

Zatrać się w zieleni

zatrac_zielenTradycyjnie już zapraszamy Was do spędzenia tegorocznego lata na łonie krakowskiej przyrody. Okazją ku temu będą wszystkie akcje organizowane w ramach projektu „Zatrać się w Zieleni”:

„Piknikuj w Zieleni. Piknik Krakowski”

Więcej…
 

Dołącz do orszaku Lajkonika - 7 czerwca od godz. 12:00

szlak_lajkonikaJuż po raz kolejny, w oktawę Bożego Ciała Lajkonik ma swoje święto! Tylko tego dnia Lajkonik uderzeniem swej buławy przynosi nam szczęście.

Dołącz do Lajkonika, wyrusz z nim i świtą włóczków w tradycyjny pochód 7 czerwca o godz. 12:00. Przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty przemierz niezmienioną od lat trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, by ulicami Franciszkańską i Grodzką dojść do Rynku Głównego. O godz. 19.20 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce pokaz bitwy w wykonaniu orszaku Lajkonika oraz finałowy taniec i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

Ale kto jest tym Lajkonikiem? Kto wciela się w role włóczków? Co jest ich motywacją do zaangażowania się i kontynuowania tej wielkiej tradycji? O tym opowiadają w naszym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=sIYiAd_HP9g

 

Niewiele osób dzisiaj wie, że przed 230 laty w Krakowie można było zobaczyć, oprócz tradycyjnego Lajkonika, jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Było to możliwe podczas widowiska, które przedstawiła społeczność żydowska z miasta Kazimierz przy Krakowie z okazji przybycia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 16 czerwca 1787 roku. Ale o tym opowie spektakl przedstawiony na scenie pod Wieżą Ratuszową „Tajemniczy konik z Kazimierza”, który rozpocznie się o 20.30. Nasze Muzeum wraz z Teatrem Żydowskim w Krakowie – Teatrem Midraszowym, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyło performans muzyczny, którego celem jest przekazanie widzom historii żydowskiego konika przy okazji dorocznego pochodu Lajkonika. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na wspaniałe współistnienie i przenikanie się wzajemnie dwóch kultur na terenie Krakowa. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski.

Już dziś zapraszamy Cię do Orszaku Lajkonika!

Więcej…
 

"Krakowska triada zamachów". Prelekcja Janusza Bastera – Przystanek Historia IPN w Krakowie, 6 czerwca 2018

triadaOddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i Klub Historyczny im gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają w środę, 6 czerwca o godz. 18 na prelekcję Janusza Bastera pt. „Krakowska triada zamachów. Akcje zbrojne Kedywu AK wymierzone w odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo w Generalnym Gubernatorstwie: Franka, Krügera, Koppego”.

Prelekcja odbędzie się w siedzibie Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Terror i ludobójstwo w Generalnym Gubernatorstwie były planowym działaniem Niemców poszerzających swoją „przestrzeń życiową”. Urzędujący na Wawelu Hans Frank, Friedrich Krüger i Wilhelm Koppe byli tylko realizatorami tego planu i śmierć żadnego z nich by go nie przekreśliła. Jednak zamachy na nich miały znaczenie moralne, bo pokazywały Niemcom, że każdego z nich osobiście może dotknąć sprawiedliwość i podnosiły na duchu Polaków dowodząc, że państwo podziemne jest do takiego czynu organizacyjnie zdolne. Nie zmienia tego fakt, że każdego z tych zbrodniarzy uchronił wówczas od śmierci łut szczęścia, a Koppe zmarł kilkadziesiąt lat po wojnie, jako szanowany dyrektor fabryki czekolady w Niemczech.

Janusz Baster. Matematyk, ekspert zarządzania publicznego, animator inicjatyw społecznych i obywatelskich. Od kilku lat inicjator działań na rzecz pamięci o konspiracji krakowskiej w latach 40. XX wieku, autor tekstów na ten temat oraz twórca strony internetowej: www.kedyw.info.

 

Klub Rodziców ARTzonie / czerwiec 2018

artzona_czerwiecZapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie w maju. Tutaj rodzice mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.

Więcej…
 

Wystawa plakatów "Cyrk bez Zwierząt"

cyrk_bzWernisaż wystawy odbędzie się 2 czerwca 2018 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wystawa plakatów „Cyrk Bez Zwierząt” prezentuje kilkadziesiąt projektów studenckich. Podejmują one problem wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Celem wystawy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony praw zwierząt i ich etycznego traktowania. Plakaty prowokują do dyskusji i działania. Część plakatów skierowana jest bezpośrednio do dzieci, które nieświadome cierpienia zwierząt w cyrkach oglądają pokazy tresury. Plakaty w prosty sposób odwołują się do podstawowych emocji bez epatowania obrazami cierpienia. Pokazują że zwierzęta odczuwają strach i niewolę tak samo jak ludzie.

2-23 czerwca 2018 r.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Więcej…
 

Wydarzenia w Klubie Kombinator

rolnePodobno takiego drugiego miejsca nie ma w całym wszechświecie. Przyjdź do Kombinatora i daj się wciągnąć w orbitę pozytywnej energii. Przekonaj się, że centrum wszechświata jest właśnie w Nowej Hucie! Pyszna kawa, wspaniałe wino, piwa a do tego koncerty, wystawy, spotkania literackie. Książki i wi-fi sprawią, że zostaniesz tu dłużej.

Zapraszamy codziennie od 15:00.

Nadchodzące wydarzenia:

Artykuły Rolne w Kombinatorze

Już w sobotę 9 czerwca o 20:00 zapraszamy na koncert zespołu Artykuły Rolne!

Krakowskie trio penetrujące dźwięki znajdujące się na styku psychodelii i noise rocka. W przypływie dobrego humoru nie gardzą punk rockiem. Na scenie od 2015 roku. Na koncie jeden długograj, jeden singiel oraz dwie epki. Lejbelowo spleceni z trójmiejskim Music Is The Weapon.

Greg Toma - dr;
Bartosz Leśniewski - git, voc;
Piotr Warszawski - bass.

Wstęp wolny!

Więcej…
 

Korowód Nowohucki 2018 z okazji Dni Nowej Huty i 100-lecia niepodległości

korowod_20189 czerwca 2018 r. z okazji Dni Nowej Huty 2018 ulicami dzielnicy przejdzie barwny korowód przypominający postaci związane z terenami Nowej Huty zasłużonymi dla wolności w ramach krakowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida będzie okazją do wspólnego, lokalnego i radosnego świętowania!

Korowód rozpocznie się o godz. 16.30. Jego trasa będzie wiodła z Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 5), ul. S. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni i al. Solidarności do Placu Centralnego im. R. Reagana, gdzie o godz. 17.00 w ramach Dni Nowej Huty 2018 zaplanowano finał wydarzenia. W namiocie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na Dniach Nowej Huty będzie można otrzymać okolicznościową publikację z biogramami prezentowanych podczas Korowodu postaci. Trzon oprawy artystycznej Korowodu w tym roku zapewni „Grypa Cyrkowa” działająca w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta oraz cheerleaderki z Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka.

Więcej…
 

Senioralia 2018

senioraliaZapraszamy do udziału w tegorocznych krakowskich SENIORALIACH w dniach 7-9 czerwca 2018 r. Wydarzenie organizuje Biuro Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie w ramach realizacji Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015-2020 – PASIOS.

W programie trzydniowej imprezy na placu Szczepańskim i w Nowej Hucie (NCK i Teatr Łaźnia Nowa) znalazły się m.in. atrakcyjne koncerty wybitnych solistów opery i operetki oraz uznanych krakowskich artystów (Andrzej Sikorowski, Lidia Jazgar, Marta Bizoń), występy taneczne, przegląd lokalnych zespołów teatralnych i scenicznych, pokaz mody oraz rozstrzygnięcie konkursów dla seniorów i dzieci.

Więcej…
 

Koncert Remont Pomp & Mikołaj Trzaska

remontNiezwykli goście w Nowej Hucie, czyli koncert Remont Pomp i Mikołaja Trzaski w ramach cyklu Odbiornik Live!

Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

3 czerwca 2018 r., godz. 18:30
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków

Więcej…
 

Indiański Piknik w Tajemniczym Ogrodzie

indianski_piknikImpreza z okazji Dnia Dziecka. Zbudujemy prawdziwe indiańskie tipi, stworzymy kolorowe pióropusze i totemy oraz będziemy bawić się dźwiękami indiańskiej muzyki. Wstęp wolny.

1 czerwca 2018 r., godz. 15.00-18.00
Tajemniczy Ogród, ARTzona OKN, os. Górali 4


Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Więcej…
 


Strona 4 z 158


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)