Dzielnica XVIII

PRZYSTANEK EMAUS 2018 / Muzeum Historyczne Miasta Krakowa dla schroniska - aukcja drzewka emausowego

przystanek_emausTradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie emausowe uroczystości różnią się znacznie od tych sprzed lat. Jak wyglądały one dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w Poniedziałek Wielkanocny w Domu Zwierzynieckim.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Fitness dla Mam po porodzie

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 27.03. w godz. 20:30 - 21:30 zaprasza na fitness dla mam po porodzie.

Cykl zajęć skierowany do matek po porodzie i mam dzieci do 2 lat. Zajęcia odbywać się będą w godzinach wieczornych, aby młode mamy mogły znaleźć czas tylko dla siebie. Z przeprowadzonej diagnozy Klubu Rodziców wynikło zapotrzebowanie młodych mam na organizację zajęć fitness i zajęć tanecznych dla tej grupy odbiorców. Zajęcia fitness prowadzone będą przez Annę Kochniarczyk – doświadczonego instruktora a jednocześnie uczestniczkę zajęć Klubu Rodziców, która sama jest młodą mamą.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Pracownicy krakowskiej huty ArcelorMittal Poland pomogli wysprzątać brzegi Dłubni. Śmieci trafią tam, gdzie ich miejsce.

mittal_sprzatanieStosy butelek, puszek i papierków, stare buty, a nawet opony samochodowe, kanapy z poloneza i drzwi od kabiny prysznicowej. Takie śmieci zebrali z brzegów rzeki Dłubni i Młynówki nowohucianie i pracownicy krakowskiej huty, którzy w sobotę zabrali się za sprzątanie terenu w zakolu rzeki pomiędzy ulicą Wojciechowskiego a Zalewem Nowohuckim. Rekordowa liczba osób – prawie 100 - wzięło udział w akcji sprzątania Dłubni zorganizowanej przez Fundację EcoTravel i ArcelorMittal Poland. W inicjatywę zaangażowało się ponad 50 pracowników krakowskiej huty, w tym dyrektorzy zakładów. Blisko trzy hektary terenu udało się wysprzątać także dzięki pomocy radnych dzielnicy XVI Bieńczyce i dzielnicy XVIII Nowa Huta, nowohuckich radnych miejskich, przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej oraz wędkarzy, społeczników i mieszkańców, którym nie jest obca troska o przyrodę i najbliższe otoczenie.

Wśród sprzątających nie zabrakło najmłodszych, dla których zaplanowana została bezpieczna trasa z dala od brzegów rzeki. Oni z największym zaangażowaniem sprzątali zalegające w malowniczym zakątku Nowej Huty śmieci. Była to dla nich praktyczna lekcja ekologii i zachęta do dbania o przyrodę.

W czasie akcji zebrano blisko 200 worków pełnych m.in. puszek i butelek oraz olbrzymie sterty wielkogabarytowych śmieci, które krakowska huta odda do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.

Więcej…
 

Promocja 16. numeru monografii pt. Park Wiśniowy Sad i Park Żeromskiego

wisniowy_sadWykład o parkach wzdłuż wiślanej skarpy oraz spotkania i rozmowy z autorami monografii – Romanem Marcinkiem i Zbigniewem Myczkowskim. Wstęp wolny.

26 marca 2018 r., godz. 17.00
Kino Studyjne Sfinks OKN, os. Górali 5

Więcej…
 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Mogiła II"

Zapraszamy do zapoznania się z wyłożonym do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Mogiła II" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i niezbędną dokumentacją. link: http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=79510

 

Wiosno, wiosenko

zostan2Klub Jedność Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Drożyska 3c) dnia 26.03. o godz. 17:00 zaprasza na wspólne pożegnanie zimy.

Wiosno, wiosenko zostań wśród nas, a ty zimo bierz nogi za pas! – w myśl tych słów dzieci, które przybędą do Klubu Jedność wspólnie pożegnają zimę i poszukiwać będę pierwszych oznak wiosny. Powitanie wiosny i topienie Marzanny to bardzo stary zwyczaj. Marzanna, jako symbol zimy skuwa srogim lodem całą przyrodę. Wszyscy po długiej zimie tęsknią do ciepła, chcą się cieszyć słońcem i przyjściem wiosny, stąd zwyczaj topienia Marzanny, który miał przyspieszyć nadejście tej radosnej pory roku. W Klubie Jedność dzieci pod opieką instruktorów stworzą własną Marzannę, z którą wśród śpiewu i rymowanek pożegnają zimę i powitają wiosnę.

Wstęp wolny.

 

Klub Rodziców: Akademia Mądrego Rodzica - spotkanie z dietetykiem

co_jeszKlub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) dnia 28.03. w godz. 17:00 - 18:30 zaprasza na spotkanie z dietetykiem.

Więcej…
 

Rozpoczęła się rekrutacja do II edycji międzynarodowego projektu rozwoju kompetencji w zawodzie Kucharz – "Gotuj po hiszpańsku II"

po_hiszpanskuFundacja PROAKTYWNI zaprasza do udziału w rekrutacji do II edycji projektu kształcenia umiejętności kulinarnych w zakresie kuchni hiszpańskiej i śródziemnomorskiej w Hiszpanii. W projekcie mogą wziąć udział osoby młode w wieku od 18 do 35 roku życia, pozostające bez pracy, zamieszkałe na terenie Małopolski. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków EFS na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Więcej…
 

12. Nowohucka Droga Krzyżowa

12_droga25 marca 2018 r. (w Niedzielę Palmową) zapraszamy na kolejną, 12. Nowohucką Drogę Krzyżową.

Droga Krzyżowa w Nowej Hucie to wydarzenie, które łączy wszystkie nowohuckie pokolenia. Przychodzą zarówno najstarsi - ci, którzy pamiętają walki o krzyż w latach 60., jak i najmłodsi - chcą poczuć się częścią tej wielkiej religijnej wspólnoty, która kilkadziesiąt lat temu broniła wiary w najmłodszej dzielnicy Krakowa.

W tym roku również o zmroku o godz. 19.00 wyruszymy piękną świetlną kolumną spod kościoła xx. Pallotynów na ul. Bulwarowej 15a prostą drogą do opactwa oo. cystersów w Mogile. Naszemu spotkaniu przy krzyżu będzie przewodniczył i rozważania wygłosi metropolita krakowski - abp Marek Jędraszewski. Serdecznie zapraszamy!

 

Sprzątanie Dłubni z ArcelorMittal i fundacją EcoTravel

sprzatanie_dlubniSerdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie w Nowej Hucie przy kolejnym 4 Sprzątaniu Dłubni, które odbędzie się w najbliższą sobotę 24 marca o godz. 11:00.

Będzie to wyjątkowa akcja gdyż będzie wsparta przez naszego partnera ArcelorMittal i dzięki któremu będziemy mogli wysprzątać teren, który obejmuje swoją powierzchnią aż 3 ha (szczegółowa mapa na stronie internetowej fundacji).

Więcej…
 

54. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Andrzej i Maja Sikorowscy dla Pól Nadziei

sikorowscyWiosenny koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, tradycyjnie już dedykowany Polom Nadziei, odbędzie się 7 kwietnia 2018 o godz. 19.00 w Teatrze Łaźnia Nowa. Na nowohuckiej scenie wystąpią artyści, nierozerwalnie związani z Krakowem – Andrzej i Maja Sikorowscy z zespołem. Wydarzenie poprowadzi dyrektor artystyczna cyklu – Lidia Jazgar.

To już 54. odsłona projektu kulturalno-społecznego, organizowanego nieprzerwanie od 14 lat w Nowej Hucie dla krakowian i nie tylko. Od zarania istnienia jego organizatorami są Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, a od roku 2011 – także Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Wśród artystów, którzy zaszczycali imprezę swoją obecnością i występowali przed zawsze licznie zgromadzoną publicznością, znalazły się nazwiska największych gwiazd rodzimej estrady - Edyty Geppert, Stanisława Soyki, Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Magdy Steczkowskiej, Jacka Wójcickiego, Macieja Maleńczuka, Janusza Radka, Grzegorza Turnaua oraz zespołów Skaldowie, Elektryczne Gitary, Brathanki, Raz Dwa Trzy.

Organizatorzy projektu wspierają działalność Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza. W trakcie wydarzenia prowadzona będzie kwesta na rzecz podopiecznych Hospicjum. Warto wspomnieć, że wśród uczestników cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zebrano ponad 200 tysięcy złotych dla podopiecznych placówki, a kwietniowy koncert jest w całości dedykowany Polom Nadziei, które tej wiosny zakwitną w Polsce po raz 21.

Więcej…
 


Strona 5 z 145


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)