Dzielnica XVIII

Zwierzyniec zaprasza: Rakowice / wystawa

rakowiceWystawa o Rakowicach jest kolejną odsłoną z cyklu wystaw zatytułowanych Zwierzyniec zaprasza…, które prezentowane są w Domu Zwierzynieckim. Do tej pory, pokazywane były wsie i dawne przedmieścia, które weszły w skład tzw. Wielkiego Krakowa. Znalazły się w jego granicach w wyniku rozszerzenia, które nastąpiło w latach 1910-1915 z inicjatywy prezydenta Juliusza Leo. Dziś są dzielnicami miasta, często o bardzo rozszerzonych granicach w porównaniu do pierwotnego stanu. Inaczej przedstawia się sytuacja Rakowic. Mimo, że leżą one bardzo blisko centrum Krakowa, to w granicach miasta znalazły się dopiero w 1941 roku i nie zostały osobną dzielnicą. Dawna wieś Rakowice została podzielona między dzielnicę III Prądnik Czerwony i XIV Czyżyny.

Więcej…
 

Słoneczniki 2017, czyli kto w Krakowie organizuje najlepsze imprezy dla dzieci.

sloneczniki_2017_2W niedzielę 24 września b. r. poznaliśmy zwycięzców tegorocznego plebiscytu Słoneczniki w Krakowie. Było kwieciście, słonecznie, radośnie i niezwykle rodzinnie. Oto relacja ze słonecznikowej gali.

Po raz siódmy w Krakowie odbyła się uroczysta gala rozdania Złotych Słoneczników - nagród portalu CzasDzieci.pl dla najbardziej rozwojowych inicjatyw dla dzieci w wieku 0-14 lat.

W niezwykle bogatej ofercie propozycji dla dzieci w Krakowie łatwo się pogubić. Plebiscyt jest odpowiedzią na pytania rodziców, które z inicjatyw są najbardziej godne polecenia. Dzięki przyznanym nominacjom i nagrodom można znaleźć propozycje rekomendowane zarówno przez rodziców, jak i przez jury złożone z ekspertów z zakresu rozwoju i wychowania dzieci.

Jurorzy, specjaliści w dziedzinach rozwoju i wychowania dzieci, oceniają i przyznają nagrody w sześciu kategoriach: Język, Ruch, Logika, Muzyka, Sztuki Wizualne, Przyroda. W skład kapituły jury weszli: pełnomocnik prezydenta ds. rodziny – pani Marzena Paszkot, prof. Jagoda Cieszyńska, dr Renata Pater, dr Joanna Olszewska-Gniadek, Zofia Jurczak, Agnieszka Karp-Szymańska.

Istotnym elementem konkursu jest głosowanie Internautów. To dzięki ich głosom organizatorzy wydarzeń dedykowanych dzieciom mogą otrzymać Nagrodę Rodziców (zdaniem niektórych najcenniejsze wyróżnienie w tym konkursie).

Więcej…
 

Impreza w Krakowie w najbliższy weekend - ZDROWIE I AKTYWNOŚĆ

yangW najbliższy weekend (30 września - 1 października) zapraszamy na dwudniową imprezę dla mieszkańców Krakowa (szczególnie Nowej Huty), w trakcie której uczestnikom zostanie udostępnione wiele atrakcji w temacie poprawy zdrowia, samopoczucia, terapii naturalnych oraz aktywności ruchowej.

Więcej…
 

Wołyń i Wojwodina. Tragiczne losy Polaków i Węgrów 1943-1953

wolynOddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Szeged, Węgierskie Archiwum Narodowe w Szeged zapraszają na spotkanie wokół książki Losy mniejszości narodowych w Europie Środkowej. Anatomia ludobójstwa w czasach pożogi wojennej, red. K. Biernacki, K. Rotár, Szeged 2015. Spotkanie odbędzie się w środę 27 września 2017 r. o godz. 16.30 w Sali konferencyjnej Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8. Wstęp wolny.

Prezentowana książka traktuje o problemach relacji mniejszości narodowych sąsiadujących ze sobą. Próbuje odpowiedzieć na pytanie o przyczyny konfliktów, które doprowadziły do ludobójstwa, zbrodni i narodowych tragedii. Poprzez zestawienie zbrodni wołyńskiej w relacjach polsko-ukraińskich ze zbrodnią w Wojwodinie w relacjach węgiersko-serbskich głębiej pochyla się nad anatomią ludobójstwa. Publikacja jest pokłosiem konferencji, a prezentowane w niej teksty zostały opublikowane w czterech językach: polskim, węgierskim, serbskim i ukraińskim.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Bajkowy Hollywood - audycja muzyczna

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 27.09. o godz. 17:00 zaprasza na specjalną muzyczną audycję dla dzieci.

Podczas potkania dzieci poznają muzykę z bajek Walta Disneya. Zaprezentowanych zostanie kilka bajek oraz ich bohaterowie. Dzieci wysłuchają utworów muzycznych różniących się między sobą i odgadywać będą, jaki nastrój wyrażają. Prowadzący Karol Dziedzic, wokalista, finalista The voice of Poland, opowie o instrumentach, które przyniósł na zajęcia (gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa).

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Spotkanie Kombatantów w 78. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

zaproszenie_akSzanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić na Spotkanie Kombatantów w 78. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego które odbędzie się w środę 27 września 2017 r. o godz. 12:00 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.

W programie:
- wręczanie odznaczeń państwowych
- wykład dr. hab. Olgierda Grotta (Muzeuk AK)
- koncert muzyków Stowarzyszenia PASSIONART
- pokaz serialu dokumentalnego TVP "Kryptonim Muzeum"
- otwarcie wystawy pokonkursowej "Zwycięski orle nasz leć"
- bankiet po części oficjalnej spotkania

Serdecznie zapraszamy.

 

Targi Seniora / 6-7 października 2017 r.

targi_senioraSzanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić na Targi Seniora, które odbędą się w dniach 6 - 7 października 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9) w sali konferencyjnej "Lwów" (godz. 13:30 - 16:00).

Tematem przewodnim będzie wykład o promocji zdrowia dla senirów pt. "Ku Zdrowej Starości".

Organizatorzy:
- Rada Krakowskich Seniorów
- Komisja Profilaktyki i Promocji Zdrowia - Bogumiła Drabik - Przewodnicząca

Więcej…
 

Krakowski toast za jawność!

toastSzanowni Państwo, od dwóch lat Sieć Obywatelska - Watchdog Polska wznosi w Warszawie Toast za jawność, w tym roku postanowiliśmy przenieść ten zwyczaj również na nasz, krakowski grunt.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Prawa do Informacji, podczas którego w nieformalnej atmosferze podyskutujemy o tym czym jest dla nas jawność i jak w praktyce wygląda realizacja konstytucyjnego prawa do informacji publicznej. Spotkanie odbędzie się 28.09 o godz. 18:30 w Cafe Szafe przy ul. Felicjanek 10.

Więcej…
 

"Kryptonim Muzeum" w TVP Historia

kryptonimChcesz spotkać małego i dużego Wojtka? Poznać historię pewnej niepozornej skrzyni transportowej? Zobaczyć jak wygląda spadochron używany przez Cichociemnych? W Muzeum AK powstaje nowy serial dokumentalny „Kryptonim Muzeum”. Emisja pierwszego odcinka już w najbliższy wtorek 26 września o godz. 18:55 na antenie TVP Historia.

Więcej…
 

Projekt Wspólna Sobota: Warsztaty ogrodnicze z Klubem Ojców

warsztaty_ogrodniczeKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 30.09. o godz. 11:30 zaprasza na warsztaty ogrodnicze z Klubem Ojców.

Zaprojektujemy i zasadzimy rośliny cebulowe – tulipany, szafirki, krokusy.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Rodziców: Gimnastyka dla małych i dużych

gimnastykaKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 28.09 w godz. 17:00 - 18:00 zaprasza na gimnastykę dla małych i dużych uprawianą metodą Sherborne.

Podczas zajęć dzieci będą rozwijać świadomość własnego ciała i usprawniania ruchowego; świadomość przestrzeni i działania w niej; dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Prowadzenie: Katarzyna Niklas-Wołoszyn - psycholog, terapeutka rodzinna, psychodramatystka, mama dwóch brykających dziewczyn, Blanki i Adeli.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 


Strona 5 z 108


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)