Dzielnica XVIII

Wernisaż wystawy "Bufet pod Kombinatem"

bufetBufet pod Kombinatem to nowa wystawa nowohuckiego oddziału MHK. To swoista podróż do historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych - począwszy od barów mlecznych, barów szybkiej obsługi i typu szwedzkiego, poprzez stołówki hutnicze, Kasyno Huty im. Lenina czy kawiarnie i restauracje.

Gdzie i kiedy?

25 października 2017, godz.14.00
Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16

Więcej…
 

Wykład „Niemieckie (nie)rozliczenia ze zbrodniami II wojny światowej" - Kraków, 25 października 2017 r. 

W jakim stopniu naród niemiecki uwikłany był w zbrodnie II wojny światowej? Czy przeciętny Niemiec zdawał sobie sprawę z polityki Rzeszy na ziemiach okupowanych? W jakim stopniu udało się rozliczyć zbrodnie i postawić zbrodniarzy przed sądem? Kto, za co i przez kogo został ukarany?

Więcej…
 

Klub Rodziców: Konstruowanie - złota rączka

303_pazdziernik2Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 25.10. w godz. 18:30 - 20:00 zaprasza na warsztaty konstruktorskie dla Ojców z synami – specjalnie dla nich stworzona zostanie męska przestrzeń, gdzie w soboty będą mogli wspólnie popracować i stworzyć coś niesamowitego. Zajęcia pod okiem „złotej rączki”, która zawsze będzie służyć radą i wcześniej instruować co i jak należy wykonać.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na promocję katalogu wystawy „Rozważny i romantyczny. W 200 r. śmierci Tadeusza Kościuszki”

kosciuszkoSerdecznie zapraszamy na promocję katalogu wystawy „Rozważny i romantyczny. W 200 r. śmierci Tadeusza Kościuszki”.

24 października 2017, godz.18.15
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
sala audytoryjna Kupferhaus

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej zaprezentujemy Państwu katalog towarzyszący wystawie Rozważny i romantyczny. W 200 r. śmierci Tadeusza Kościuszki, którą można zwiedzić do 17 grudnia 2017 roku w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.

Więcej…
 

Obchody 770-lecia Grębałowa i 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Grębałowa

770Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) dnia 21.10 w godz. 12:00 - 18:00 zaprasza na obchody 770-lecia Grębałowa i 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Grębałowa.

Specjalnie na tę okazję mieszkańcy przygotowali wiele niespodzianek dla publiczności. Wydarzenie rozpocznie się osiedlową grą terenową o godz. 12.00. Część oficjalna rozpocznie się o 16.00 inscenizacją legendy Przygoda Kaprala Makaruchy w wykonaniu Klubowej Grupy Poetica. Gościnnie wystąpi Maciej Miezian - historyk sztuki, publicysta, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty. O godzinie 17.00 nastąpi prezentacja wystawy historycznej złożonej z eksponatów udostępnionych przez mieszkańców osiedla, opracowanej przez Henryka Woźniaka - kolekcjonera, wieloletniego mieszkańca Grębałowa. Część oficjalną zakończy występ kabaretu dla dorosłych z programem W bacówce w wykonaniu aktorów sceny krakowskiej: Lucyny Rutkowskiej i Leszka Wilka.

Wstęp wolny!

 

Klub Rodziców: Klubowa Skarbnica Rodzinna - pierwsze kroki

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 18.10. w godz. 16:30 - 17:30 zaprasza na zabawy pełne rymowanek sprzyjających rozwojowi mowy, zabaw paluszkowych i ruchowych.

Zajęcia adaptacyjno – integracyjne przeznaczone są dla maluszków w wieku od 1 roku i ich rodziców. Są to zajęcia dla rodziców, którzy chcą wspierać rozwój swoich pociech poprzez zabawę i kontakt z grupą rówieśniczą. Ich założeniem jest przygotowanie dziecka do samodzielnego pobytu w przedszkolu, klubie malucha. Najważniejsze na tych zajęciach jest zbudowanie poczucia bezpieczeństwa w środowisku grupy rówieśniczej. To właśnie tutaj maluch ma szansę stawiać pierwsze kroki w kierunku samodzielności, współdziałania w grupie i reagowania na polecenia osoby dorosłej. Rodzic ma natomiast szansę zaobserwować, jak dziecko odnajduje się w nowym środowisku, jak się bawi i rozwija.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Dyskusyjny 60+ "Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?"

stanczykSzanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach obywatelskich Klubów Dyskusyjnych 60+. Spotkania odbywają się w Nowej Hucie oraz na Prądniku Czerwonym.

Projekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku skierowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat, zamieszkałych na terenie Miasta Krakowa. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Najbliższe spotkania na temat: "Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?" odbędą się:

- 24.10.2017 w godz. 15:00 – 17:30 w Gimnazjum nr 9 im. S. Wyspiańskiego (ul. K. Odnowiciela 2),
- 27.10.2017 r. w godz. 17:00 -19:30 w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a).

Służba zdrowia to temat rzeka. Jednak na co dzień spotykamy się z problemami konkretnymi i próbujemy je rozwiązywać. Problemy tak bolesne jak niepełnosprawności naszej lub bliskich, czy łączące śmiertelne zagrożenie z trywialnym spacerem po parku jak ugryzienia kleszcza. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy lub jak ją organizować? Co można zmieniać w służbie zdrowia prócz oczekiwania zmian systemowych ze strony rządu?

Więcej…
 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ile z nauki, ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL” – Kraków, 26 października 2017 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Ile z nauki, ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL”, która odbędzie się 26 października 2017 r. w Collegium Novum w Krakowie (ul. Gołębia 24, sala nr 30).

Początki religioznawstwa polskiego sięgają jeszcze XIX w., w okresie międzywojennym nastąpił jego rozwój, chociaż jedyną katedrę religioznawczą utworzono w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Czasy powojenne to niezwykle ciekawy, ale i trudny okres dla rozwoju rodzimego religioznawstwa. Władze PRL usiłowały bowiem wykorzystywać je jako narzędzie walki z religią jako taką, a przede wszystkim z Kościołem katolickim, który był postrzegany jako główny bastion oporu władzy komunistycznej i ideologii przezeń narzucanej. Religioznawstwo w zamierzeniu władz miało wspomagać działania prowadzące do laicyzacji życia społecznego i ograniczenia wpływów ideologicznych Kościoła.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Spotkanie ze specjalistą - spotkanie z pedagogiem

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 15.10. w godz. 16:30 - 17:30 zaprasza na zajęcia plastyczne wspierające rozwój emocjonalno-społeczny dzieci. Na zajęciach dzieci wspólnie z rodzicami wykonają kolorowe odbitki - obrazki powstające z odciśniętej farby. Zajęcia oparte na malowaniu dopełniającym: dziecko maluje coś i podaje kartkę rodzicowi, które dodaje jakiś szczegół. Działanie to pozwala zaobserwować zdolność do empatii i współdziałania oraz wzajemną bliskość pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

O Nowej Hucie historie nieoczywiste

alterZ początkiem października zakończył się cykl dziesięciu spacerów w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie, organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Sam projekt jednak się nie kończy. W październiku i listopadzie czekają nas fascynujące podróże w czasie i poznawanie historii nieoczywistych o dzielnicy podczas serii pięciu wykładów, a 2 grudnia finał projektu i premiera wydania książkowego przewodnika!

Więcej…
 

Niedziela najlepsza na dwóch kółkach

rower2Chcielibyście w łatwy sposób zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu i jednocześnie sprawnie, szybko i przyjemnie przemieszczać się po Krakowie? Jest na to doskonała recepta – rower! Wszyscy, a zwłaszcza ci, którzy czują się niepewnie korzystając z takiej formy transportu i chcieliby to zmienić mogą się zapisać na edukacyjną wycieczkę rowerową, która odbędzie się 22 października - start o godz. 11 spod budynku Magistratu na pl. Wszystkich Świętych.

Więcej…
 


Strona 6 z 114


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)