Dzielnica XVIII

WYSPIAŃSKI RESTART - konferencja performatywna

wyspianski_restartKraków jest miastem Stanisława Wyspiańskiego, zagarniętym przez jego literaturę, malarstwo, myśl i ducha. W tym roku obchodzimy bowiem 110. rocznicę śmierci tego twórcy. Zapraszamy w dniach 20 – 22 listopada 2017 do Pałacu Krzysztofory na konferencję performatywną Wyspiański. Restart.

20-22 listopada 2017
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, Kraków


Stanisław Wyspiański należy do najbardziej znanych i cenionych polskich artystów. Działając w wielu różnych dziedzinach: literaturze, teatrze, sztukach plastycznych stworzył oryginalne, do dziś inspirujące i frapujące dzieła. Dlaczego więc Wyspiański. Restart? Skąd pomysł, że o Wyspiańskim trzeba mówić na nowo? Jego twórczość jest o wiele bardziej złożona i wielowymiarowa, zaś walka, którą toczył całe swoje zbyt krótkie życie, o wiele nam bliższa, niż to się wydaje. Chcielibyśmy uświadomić, że Stanisław Wyspiański nie tylko jest bliski współczesności, ale że jego postawa, jego wymykające się prostym podziałom twórcze myślenie jest czymś (w) dzisiejszej Polsce niezwykle potrzebnym.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Projekt Wspólna Sobota - rozmowy muzyką

rozmowy_muzykaKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 18.11. w godz. 11:30 - 13:30 zaprasza na rozmowy muzyką, czyli warsztat umuzykalniający dla rodziców z dziećmi. Rozmowy z muzyką to zajęcia przeznaczone dla rodziców wraz z ich pociechami, którzy pragną spędzić czas ze swoimi dziećmi przy dźwiękach muzyki. Będzie ona tworzona mocą wspólnych głosów i odgłosami pochodzącymi z przeróżnych instrumentów. Spróbujemy odnaleźć dźwięki, które zarówno dorośli, jak i dzieci zechcą słyszeć częściej w swoich domach i które staną się ich własną pieśnią, "pieśnią domu". Warsztat ma na celu nie tylko zapewnić mile i kreatywnie spędzony czas, ale także uwrażliwienie rodziców na potrzeby, preferencje dzieci - i na odwrót. Muzyka stanie się środkiem do wyrażenia swoich uczuć i pragnień. Prowadzenie: Karolina Dziabkowska: psycholożka, psychodramatystka, aktorka, muzyk.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,5 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Rodziców: Dogoń pegaza

dogon_pegazaKlub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 13.11. w godz. 17:00 - 18:00 zaprasza na międzypokoleniowe kreatywne zajęcia dla dzieci 6-9 lat i ich opiekunów. 20 listopada uczestnicy „wybiorą się” z rodzicem do cyrku. Instruktorzy zaproszą dzieci z opiekunami na warsztaty cyrkowe, podczas których zgłębiać będą tajniki żonglowania, kręcenie talerzami, poi i inne ciekawe cyrkowe wyzwania.

Zajęcia w ramach cyklu Dogoń Pegaza podzielone są na różne aktywności: Cyrk, Gry podwórkowe, Muzyka, Duo-akro. Zajęcia rozwijają dzieci wszechstronnie, a dzięki udziałowi w zajęciach rodziców lub opiekunów dają możliwość wspólnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie i nabycia nowych umiejętności.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,5 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Zaczarowana Biblioteka - Co nam jesień w darze?

mirageKlub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26) dnia 20.11. zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Zaczarowana Biblioteka".

W tym miesiącu przedszkolaki wraz z Panem Listopadem dowiedzą się, jakie niespodzianki przygotowała dla nas Pani Jesień. Orzechy, kolorowe liście czy może deszcz i jesienną szarugę. Tego wszystkiego dowiecie się na kolejnym spotkaniu. Serdecznie zapraszamy.

Zaczarowana biblioteka to cykl zajęć edukacyjnych dla maluchów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i prowadzone są przez pracowników Biblioteki Kraków Filia 48. Podczas wyprawy do tajemniczego świata książek dzieci będą miały okazje wysłuchać ciekawych baśni, bajek i opowiadań a wraz z ich bohaterami poznawać otaczający ich świat. Każde spotkanie poświęcone jest innemu tematowi.

Wstęp wolny.

 

Klub Dyskusyjny 60+ "Budownictwo dostosowane do potrzeb seniorów"

stanczykProjekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku skierowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat, zamieszkałych na terenie Miasta Krakowa. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Najbliższe spotkania na temat: "Budownictwo dostosowane do potrzeb seniorów" odbędą się:

- 14.11.2017 w godz. 15:00 – 17:30 w Gimnazjum nr 9 im. S. Wyspiańskiego (ul. K. Odnowiciela 2),
- 17.11.2017 r. w godz. 17:00 -19:30 w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a).

Więcej…
 

Wykład - Pierwsza pomoc dla Seniora

pierwsza_pomocNowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a) dnia 20.11. o godz. 15:00 zaprasza na wykład poświęcony będzie tematyce udzielania pierwszej pomocy. Poruszone zostaną m.in. zagadnienia związane z postępowaniem przy omdleniach, urazach, podejrzeniu zawału serca i udaru. Wykład poprowadzi Kamil Kolanowski – zawodowy strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz ratownik medyczny, komendant Ochotniczej straży Pożarnej.

Wstęp wolny!

 

Wykład prof. Jarosława Wołkonowski o polityce historycznej Litwy - Kraków, 20 listopada 2017 r.

Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia" w Krakowie zaprasza w poniedziałek 20 listopada o godz. 18.00 na wykład prof. Jarosława Wołkonowskiego poświęcony polityce historycznej współczesnej Litwy. Wykład odbędzie się w siedzibie "Przystanku Historia" w Krakowie ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej).

Więcej…
 

Klub Rodziców: Spotkanie ze specjalistą - masaż niemowlęcy

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 20.11. o godz. 18:00 zaprasza na kolejne spotkanie ze specjalistą.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Gimnastyka z brzuszkiem i maluszkiem

brzuszekKlub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 20.11. w godz. 15:00 - 15:45 zaprasza na gimnastykę dla kobiet w ciąży i po porodzie z niemowlakiem. W programie zajęć: ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ćwiczenia oddechowe przygotowujące do porodu, ćwiczenia BPU po porodzie oraz seria ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie, korygujących ewentualną nadwagę, kształtujących sylwetkę sprzed porodu.

Więcej…
 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzyło wystawę plenerową „KL Plaszow” - 15 listopada 2017 r.

plaszow_wystawaW ceremonii otwarcia udział wzięli: Andrzej Kulig Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Dawid Krupej reprezentujący Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tadeusz Jakubowicz Przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie.

Wystawa jest prezentowana na terenie poobozowym. Pomiędzy ul. Kamieńskiego i Wielicką, w miejscach ważnych dla historii obozu ustawiono 19 tablic. Przedstawiają m.in. plac apelowy, baraki mieszkalne, miejsca egzekucji, obszar gospodarczy, warsztaty.

Więcej…
 

Wykład „Szpiegowski arsenał bezpieki”- Kraków, 22 listopada 2017 r.

Jakimi metodami posługiwała się Służba Bezpieczeństwa przy inwigilacji dyplomatów, działaczy opozycji, księży oraz zwykłych obywateli? Z jakich urządzeń i metod korzystali funkcjonariusze podczas prowadzenia obserwacji, tajnych przeszukań, zakładania podsłuchów oraz sprawdzania korespondencji? Czy bezpieka, wykorzystując środki techniczne, kontrolowała życie obywateli i jaki był zasięg tej kontroli?

Odpowiedzi na te pytania pojawią się w wykładzie pt. „Szpiegowski arsenał bezpieki”, który we środę 22 listopada przedstawi dr Monika Komaniecka-Łyp z OBBH IPN w Krakowie w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia".

Zapraszamy 22 listopada 2017 r. o godzinie 18.00.

 


Strona 7 z 121


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)