Dzielnica XVIII

Klub Rodziców: Upominki dla Babci i Dziadka

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 17.01. w godz. 15:30 - 17:00 zaprasza na zajęcia plastyczne wspierające rozwój emocjonalno-społeczny dzieci. Dzieci z pomocą rodziców wykonywać będą przestrzenne upominki. Zajęcia mają na celu wyrabianie szacunku dla osób starszych, uświadomienie dzieciom obowiązku opiekowania się ludźmi starszymi, wdrażanie do spójnych, wielozdaniowych wypowiedzi wyrabianie aktywnej postawy podczas wykonywania zadań, kształcenie umiejętności twórczego myślenia. Prowadząca: Joanna Batko - spotkanie ze specjalistą, doświadczony pedagog w pracy z dziećmi i młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Więcej…
 

Bal karnawałowy dla dzieci

wersalik_karnawalKlub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Ogrodowe 15) dnia 16.01. w godz. 17:00 - 19:00 zaprasza wszystkie dzieci na wspaniałą karnawałową zabawę. W programie znajdą się: wspólne tańce, gry i zabawy z animatorami, malowanie buziek, wspólne wykonywanie masek karnawałowych oraz prezentacja strojów. Spotkanie to pozwoli dzieciom miło i aktywnie spędzić czas, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, zaprezentować wspaniałe stroje, jak również nawiązać kontakty z rówieśnikami i kształcić umiejętność zabawy w grupie.

Wstęp 10 zł/dziecko

 

Klub Rodziców: Klubowa Skarbnica Rodzinna - masaż niemowlęcy cz. III

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 15.01. w godz. 10:00 - 11:00 zaprasza instruktaż z masażu niemowlęcego.

Więcej…
 

Projekt nowelizacji statutów dzielnic - zapraszamy na konsultacje

dzielniceW środę, 10 stycznia rozpoczęły się konsultacje projektu nowelizacji Statutów Dzielnic Miasta Krakowa, określających organizację i zakres działania dzielnic. Opinie i wnioski do konsultowanego projektu można składać do 7 lutego.

Od 10 stycznia do 7 lutego mieszkańcy mogą wziąć udział w konsultacjach dotyczących projektu nowelizacji Statutów Dzielnic I-XVIII Miasta Krakowa, określających organizację i zakres działania dzielnic. Czas trwania konsultacji wynika z uchwały nr XC/2368/17 Rady Miasta Krakowa z 6 grudnia 2017 r.

Konsultacje są przeprowadzane w formie przyjmowania pisemnych opinii i wniosków do projektu nowelizacji Statutów Dzielnic Miasta Krakowa, stanowiących załączniki nr 1-18 do uchwały nr XC/2368/17 Rady Miasta Krakowa z 6 grudnia 2017 r.

Opinie i wnioski można przesyłać także w formie elektronicznej do Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Więcej…
 

Simple live – dokument w Sfinksie: "Nie jestem twoim murzynem"

simple_live„Nie jestem twoim murzynem” (90 minut) reż. Raoul Peck, dokument, USA/Francja 2016.

22 stycznia 2018 r., godz. 19.00
Kino Studyjne Sfinks OKN, os. Górali 5
Wstęp wolny.


Raoul Peck w "Nie jestem twoim murzynem" opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

Więcej…
 

Zapraszamy do Ogrodu Zimowego ArcelorMittal

ogrod_zimowySzanowni Państwo, w dniach 13-14.01. zapraszamy do Ogrodu Zimowego ArcelorMittal, który stanie przed Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Na wszystkich odwiedzających czekać będą wyjątkowe atrakcje, m.in. wystawa roślin oczyszczających powietrze, warsztaty z tworzenia "ogrodów w szkle", warsztaty nt. roli diety w walce ze smogiem, animacje i zabawy dla dzieci oraz wiele innych.

Serdecznie zapraszamy!

 

Baby Cafe: Laurka dla Babci i Dziadka

babcia_dziadekKlub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) dnia 17.01. o godz. 17:00 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Baby Cafe.

Podczas spotkania będziemy przygotowywać piękne laurki, które dzieci wręczą swoim ukochanym Babciom i Dziadkom w dniu ich święta.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,5 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Zaczarowana Biblioteka: My się zimy nie boimy

zaczarowana_bibliotekaKlub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26) dnia 15.01. o godz. 10:00 zaprasza na kolejne spotkanie z cyku Zaczarowana Biblioteka.

Pojawienie się zimy powoduje wiele zmian. Wiadomo, że zima jest wtedy, gdy nie widać piaskownicy, bo wszystko pokryte jest białą pierzynką. Zima to dokarmianie ptaków, robienie aniołków na śniegu, jazda na sankach czy lepienie bałwana. A co robić zimą, kiedy nie ma śniegu? O tym właśnie będzie mowa na kolejnych zajęciach z cyklu Zaczarowana biblioteka. Mimo braku śniegu pojeździmy na nartach a nawet ulepimy wspólnie bałwana!

Zaczarowana biblioteka to cykl zajęć edukacyjnych dla maluchów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i prowadzone są przez pracowników Biblioteki Kraków Filia 48. Podczas wyprawy do tajemniczego świata książek dzieci mają okazje wysłuchać ciekawych baśni, bajek i opowiadań a wraz z ich bohaterami poznawać otaczający ich świat.

Wstęp wolny!

 

UJ dla Krakowa

uj_krakowDnia 18.01.2018 r. (czwartek) w godzinach 18:00–20:00 w Auditorium Maximum UJ odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa” pt. „Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie – klimat, analiza pyłów, skutki zdrowotne”, Jego organizatorem jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Coraz więcej osób śledzi stan zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. I choć problem ten nie dotyczy tylko Krakowa, to wyjątkowo, położenie miasta i związany z tym klimat, powodują szybki wzrostu stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? I kolejne pytania, które się nasuwa: jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?

Więcej…
 

Klub Rodziców: Projekt Wspólna Sobota - pokaz baletowy i warsztaty

gadulyKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 13.01. w godz. 11:30 - 13:30 zaprasza wszystkich rodziców wraz z pociechami aby obejrzeć występ zespołu baletowego Gaduły. W drugiej części spotkania dzieci same będą mogły nauczyć się podstawowych kroków baletowych.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Będą kolejne przemysłowe odkurzacze w krakowskiej koksowni ArcelorMittal Poland

blowerW koksowni działającej na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland trwa montaż kolejnej przemysłowej instalacji odkurzania, która będzie zapobiegać wtórnej emisji pyłu osiadającego na urządzeniach.

Takie przemysłowe odkurzacze pracują już w trzech obiektach w koksowni: w punkcie dozowania mieszanki węglowej, tam gdzie jest ona mielona oraz na wywrotnicy wagonowej, na której następuje rozładunek węgla. Teraz pojawią się w dwóch kolejnych miejscach: w wieży węglowej i sortowni koksu.

Przemysłowy odkurzacz jest wysoki na 1,5 metra i szeroki na 1,25 metra. Sprzęt wyposażony jest w elastyczną rurę o długości nawet 35 metrów - to 2,5 razy więcej niż wysokość kopca Wandy!

Przemysłowe odkurzacze zastępują stosowane do tej pory ręczne metody usuwania pyłu, polegające na oczyszczaniu z niego instalacji, urządzeń i pozostałych powierzchni oraz zawracaniu go do procesu produkcyjnego. Dotychczasowe metody powodowały emisję wtórną – część pyłu unosiła się w powietrzu. Dzięki zamontowanym odkurzaczom przemysłowym cały proces czyszczenia stanie się nie tylko łatwiejszy dla pracowników, ale i bardziej efektywny. Dodatkowo pył zgromadzony w zasobnikach odkurzaczy zostanie zwilżony, co wyeliminuje wtórne pylenie.

- Dzięki tej instalacji eliminujemy wtórną emisję pyłu węglowego i koksowego, a do tego bardzo dokładnie oczyszczamy obiekty technologiczne zakładu. Urządzenie zasysa drobinki węgla różnej frakcji i pozwala dotrzeć nawet w trudno dostępne zakamarki – mówi Ryszard Opyrchał, dyrektor koksowni. – Działania te zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników, bo na obiektach jest czysto – dodaje.

Więcej…
 


Strona 8 z 131


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)