Dzielnica XVIII

Szlchetne Zdrowie: Bezsenność - dolegliwość czy już choroba?

bezsennoscSzlachetne zdrowie to cykl wykładów i warsztatów z zakresu edukacji prozdrowotnej. Kolejne spotkanie poświęcone będzie problemowi bezsenności. Jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych. Uważa się, że dotyczy on średnio od 20-60% ludzi.

26.04. godz. 16.00, Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26)

Kto najczęściej choruje na bezsenność? Dlaczego pojawiają się problemy ze snem? Jak się leczy bezsenność? Na te i inne pytania odpowie specjalista. Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

 

Klub Rodziców: Zabawy z językiem angielskim

karinoNauka przez zabawę to czysta przyjemność! Nieszablonowe metody edukacji świetnie sprawdzają się przy poznawaniu języków obcych. Piosenki, wierszyki i rymowanki są doskonałym punktem wyjścia do wprowadzania i utrwalania zwrotów, wyrazów a nawet struktur gramatycznych. Piosenki najlepiej łączyć z aktywnością fizyczną, by zaspokoić dzieciom ich naturalną potrzebę ruchu. Zajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców. Prowadzący Paula Chmiela.

26.04. godz. 17.30-18.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Rodziców: Jak radzić sobie ze stresem

zwariowacKolejne zajęcia z cyklu Klubu Rodziców poświęcone będą radzeniu sobie ze stresem. Ciągły pośpiech, niemiły szef, nerwy w pracy często powodują w nas frustrację i złość. Pani dr Ewelina Zdebska, pedagog, podpowie rodzicom jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy stres zaczyna przeszkadzać w życiu oraz jak zapobiegać nerwowym sytuacjom w domu. W tym czasie dzieci poświęcą się bezstresowej zabawie i zajęciom plastycznym.

25.04. godz. 17.00-18.30, Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Rodziców: Zajęcia kulinarne

karinoZajęcia stanowią okazję do odkrycia nowych przypraw, smaków, zapachów oraz rozbudzania kreatywności kulinarnej wśród uczestników. Każde spotkanie to czas poznawania przepisów i tradycji z całego świata oraz okazja do przeprowadzania kulinarnych eksperymentów. Młodzi uczestnicy uczą się też zasad bezpieczeństwa i dobrych manier w kuchni oraz przy stole, poznają zasady zdrowego odżywiania. Zajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców prowadzi Elżbieta Kozub.

23.04. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ płacą 0,50 zł. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Anty-nuda: Wiosenne kwiatki ze wstążki i filcu

Anty–nuda - coś z niczego to cykl warsztatów dla dorosłych i młodzieży. Tematem kwietniowego spotkania będzie przygotowanie wiosennych kwiatków z wstążki i filcu.

23.04. godz. 17.00, Klub Herkules Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29).

Prowadzący warsztaty pokażą uczestnikom jak wykonać niekonwencjonalne ozdoby do domu.

Wstęp: 5 zł

 

Kolorowe kwiaty - warsztaty artystyczne

kolorowe_kwiatyW oczekiwaniu na maj - miesiąc, w którym zakwitają piękne i kolorowe kwiaty – uczestnicy warsztatów artystycznych stworzą własne wiosenne kompozycje z drutu i rajstop. Klub Jedność serdecznie zaprasza na kurs tworzenia sztucznych kwiatów.

23.04. godz. 17.00, Klub Jedność Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Drożyska 3c)


Prowadzący warsztaty podzielą się własną pasją, krok po kroku instruując uczestników, jak wykonać efektowne kompozycje kwiatowe z łatwo dostępnych materiałów.

Wstęp wolny.

 

Klub Rodziców: Zajęcia kulinarne

karinoZajęcia stanowią okazję do odkrycia nowych przypraw, smaków, zapachów oraz rozbudzania kreatywności kulinarnej wśród uczestników. Każde spotkanie to czas poznawania przepisów i tradycji z całego świata oraz okazja do przeprowadzania kulinarnych eksperymentów.

30.04. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Więcej…
 

Klub Rodziców: Warsztaty fotograficzne

karinoZ każdym rokiem obserwujemy coraz większe zainteresowanie fotografią wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty fotograficzne pozwolą młodym adeptom zgłębić tajniki fotografii w sposób ciekawy, rozwijający ich kreatywność i wrażliwość w sposobie postrzegania otaczającego świata. Zajęcia, odbywające się w ramach Klubu Rodziców poprowadzi Agnieszka Figarska.

26.04. godz. 16.00-17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Więcej…
 

Apiterapia - wykład

apiterapiaCelem wykładu jest poznanie naturalnych i bezpiecznych metod profilaktyki i ochrony zdrowia. Apiterapia wyrosła wprost z naturalnej medycyny ludowej. Polega na zapobieganiu i wspieraniu leczenia różnego rodzaju schorzeń za pomocą wszystkich produktów, które zostały przetworzone, wydzielone lub zebrane przez pszczoły. Apiterapia wykorzystuje, więc nie tylko miód ale również pyłek, wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis, jad pszczeli i inne. Produkty pszczele są naturalnymi produktami zawierającymi substancje, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

23.04. godz. 15.00, Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a)

Wykład poprowadzi pszczelarz i edukator z apiterapii Ryszard Teska, który w swojej pasiece pozyskuje miody odmianowe, pyłek kwiatowy, propolis i mleczko pszczele.

Wstęp wolny.

 

Nagroda Honorowa IPN Świadek Historii

swiadek_historiiSzanowni Państwo, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania lokalnych kandydatów w VII edycji Nagrody Honorowej Świadek Historii.

Wyróżnienie przyznawane jest ludziom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii w regionie oraz wspierającym działania edukacyjne IPN. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatem nagrody może zostać również instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można również przyznać pośmiertnie.

Więcej…
 

Kopiec Wandy do liftingu - wspólnie zadbajmy o niego na Dzień Ziemi

wanda_liftObrośnięty legendą wciąż jest zagadką dla archeologów i mieszkańców. Był świadkiem historycznych zmian i wielkiej budowy: u jego stóp wyrósł kombinat hutniczy i powstało robotnicze miasto - Nowa Huta. Kopiec Wandy, tak cenny dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa, powinien być czysty, zadbany i pełen zieleni, by mogli z niego korzystać nie tylko krakowianie, ale i turyści.

Wcześniej, kopiec własnymi siłami sprzątali aktywiści z lokalnego Stowarzyszenia Magistrat Nowohucki, wspierani przez grupę mieszkańców. W najbliższą sobotę, 21 kwietnia w samo południe, ArcelorMittal Poland, właściciel krakowskiej huty i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie organizują piknik rodzinny przy kopcu Wandy, nie tylko by pokazać wartość tego miejsca, ale by wspólnie ze wszystkimi, którzy chcą dbać to ten zabytek – posprzątać go i przywrócić mu blask na wiosnę.

Zachęcamy, by na piknik rodzinny połączony ze sprzątaniem tego wyjątkowego miejsca mieszkańcy przyjechali rowerem lub komunikacją miejską rezygnując z samochodu. Rowerowa wycieczka przez zieloną Nową Hutę to będzie świetna atrakcja dla całej rodziny.

Z kolei ci, którzy mieszkają poza Nową Hutą, będą mieli okazję, by – może pierwszy raz w życiu – zobaczyć kopiec Wandy, robiąc sobie wycieczkę tramwajem. W sobotę z Bronowic Małych pod kopiec Wandy - dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie - przyjedzie specjalnie oznaczony tramwaj, który będzie zabierał mieszkańców z przystanków i dowiezie ich pod kopiec Wandy na godz. 12, a odbierze o 16.30. Szczegółowy rozkład jazdy specjalnego tramwaju zostanie opublikowany w wydarzeniu: facebook.com/events/1809874002397416/.

Więcej…
 


Strona 8 z 153


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)