Dzielnica XVIII

Weź udział w kolejnej wycieczce rowerowej

rower3Po raz kolejny zapraszamy serdecznie na edukacyjną wycieczkę rowerową. To już jedna z ostatnich w tym roku! Zapewniamy dużo pożytecznej wiedzy z zakresu podróżowania rowerem po mieście, aktywnie spędzony czas, miłą atmosferę, a przede wszystkim – doskonałe przygotowanie do bezpiecznej i komfortowej samodzielnej jazdy rowerem po Krakowie.

Pamiętajcie, że na rower nie ma złej pogody i w myśl tej zasady spotykamy się w najbliższą niedzielę, 29 października, na wspólną przejażdżkę, podczas której będziemy się wspólnie uczyć, jak bezpiecznie i przyjemnie podróżować na rowerze w Krakowie. Wycieczkę, która będzie trwać ok. 2 godzin, rozpoczynamy o godz. 11 w okolicy przystanku tramwajowego Dworzec Płaszów Estakada (na estakadzie rowerowo – tramwajowej). Na każdego z uczestników czeka drobny sympatyczny upominek. Wycieczkę poprowadzą, jak zawsze profesjonalnie przygotowani, członkowie Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Więcej…
 

Klub Dyskusyjny 60+ "Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?"

stanczykSzanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach obywatelskich Klubów Dyskusyjnych 60+. Spotkania odbywają się w Nowej Hucie oraz na Prądniku Czerwonym.

Projekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku skierowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat, zamieszkałych na terenie Miasta Krakowa. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Najbliższe spotkania na temat: "Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?" odbędą się:

- 24.10.2017 w godz. 15:00 – 17:30 w Gimnazjum nr 9 im. S. Wyspiańskiego (ul. K. Odnowiciela 2),
- 27.10.2017 r. w godz. 17:00 -19:30 w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a).

Służba zdrowia to temat rzeka. Jednak na co dzień spotykamy się z problemami konkretnymi i próbujemy je rozwiązywać. Problemy tak bolesne jak niepełnosprawności naszej lub bliskich, czy łączące śmiertelne zagrożenie z trywialnym spacerem po parku jak ugryzienia kleszcza. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy lub jak ją organizować? Co można zmieniać w służbie zdrowia prócz oczekiwania zmian systemowych ze strony rządu?

Więcej…
 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ile z nauki, ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL” – Kraków, 26 października 2017 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Ile z nauki, ile z ideologii. Religioznawstwo w PRL”, która odbędzie się 26 października 2017 r. w Collegium Novum w Krakowie (ul. Gołębia 24, sala nr 30).

Początki religioznawstwa polskiego sięgają jeszcze XIX w., w okresie międzywojennym nastąpił jego rozwój, chociaż jedyną katedrę religioznawczą utworzono w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Czasy powojenne to niezwykle ciekawy, ale i trudny okres dla rozwoju rodzimego religioznawstwa. Władze PRL usiłowały bowiem wykorzystywać je jako narzędzie walki z religią jako taką, a przede wszystkim z Kościołem katolickim, który był postrzegany jako główny bastion oporu władzy komunistycznej i ideologii przezeń narzucanej. Religioznawstwo w zamierzeniu władz miało wspomagać działania prowadzące do laicyzacji życia społecznego i ograniczenia wpływów ideologicznych Kościoła.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Spotkanie ze specjalistą - spotkanie z pedagogiem

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 15.10. w godz. 16:30 - 17:30 zaprasza na zajęcia plastyczne wspierające rozwój emocjonalno-społeczny dzieci. Na zajęciach dzieci wspólnie z rodzicami wykonają kolorowe odbitki - obrazki powstające z odciśniętej farby. Zajęcia oparte na malowaniu dopełniającym: dziecko maluje coś i podaje kartkę rodzicowi, które dodaje jakiś szczegół. Działanie to pozwala zaobserwować zdolność do empatii i współdziałania oraz wzajemną bliskość pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

O Nowej Hucie historie nieoczywiste

alterZ początkiem października zakończył się cykl dziesięciu spacerów w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie, organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Sam projekt jednak się nie kończy. W październiku i listopadzie czekają nas fascynujące podróże w czasie i poznawanie historii nieoczywistych o dzielnicy podczas serii pięciu wykładów, a 2 grudnia finał projektu i premiera wydania książkowego przewodnika!

Więcej…
 

Niedziela najlepsza na dwóch kółkach

rower2Chcielibyście w łatwy sposób zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu i jednocześnie sprawnie, szybko i przyjemnie przemieszczać się po Krakowie? Jest na to doskonała recepta – rower! Wszyscy, a zwłaszcza ci, którzy czują się niepewnie korzystając z takiej formy transportu i chcieliby to zmienić mogą się zapisać na edukacyjną wycieczkę rowerową, która odbędzie się 22 października - start o godz. 11 spod budynku Magistratu na pl. Wszystkich Świętych.

Więcej…
 

Wernisaż wystawy "Bufet pod Kombinatem"

bufetBufet pod Kombinatem to nowa wystawa nowohuckiego oddziału MHK. To swoista podróż do historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych - począwszy od barów mlecznych, barów szybkiej obsługi i typu szwedzkiego, poprzez stołówki hutnicze, Kasyno Huty im. Lenina czy kawiarnie i restauracje.

Gdzie i kiedy?

25 października 2017, godz.14.00
Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16

Więcej…
 

Wykład „Niemieckie (nie)rozliczenia ze zbrodniami II wojny światowej" - Kraków, 25 października 2017 r. 

W jakim stopniu naród niemiecki uwikłany był w zbrodnie II wojny światowej? Czy przeciętny Niemiec zdawał sobie sprawę z polityki Rzeszy na ziemiach okupowanych? W jakim stopniu udało się rozliczyć zbrodnie i postawić zbrodniarzy przed sądem? Kto, za co i przez kogo został ukarany?

Więcej…
 

Klub Rodziców: Konstruowanie - złota rączka

303_pazdziernik2Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 25.10. w godz. 18:30 - 20:00 zaprasza na warsztaty konstruktorskie dla Ojców z synami – specjalnie dla nich stworzona zostanie męska przestrzeń, gdzie w soboty będą mogli wspólnie popracować i stworzyć coś niesamowitego. Zajęcia pod okiem „złotej rączki”, która zawsze będzie służyć radą i wcześniej instruować co i jak należy wykonać.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na promocję katalogu wystawy „Rozważny i romantyczny. W 200 r. śmierci Tadeusza Kościuszki”

kosciuszkoSerdecznie zapraszamy na promocję katalogu wystawy „Rozważny i romantyczny. W 200 r. śmierci Tadeusza Kościuszki”.

24 października 2017, godz.18.15
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
sala audytoryjna Kupferhaus

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej zaprezentujemy Państwu katalog towarzyszący wystawie Rozważny i romantyczny. W 200 r. śmierci Tadeusza Kościuszki, którą można zwiedzić do 17 grudnia 2017 roku w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.

Więcej…
 

Obchody 770-lecia Grębałowa i 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Grębałowa

770Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1) dnia 21.10 w godz. 12:00 - 18:00 zaprasza na obchody 770-lecia Grębałowa i 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Grębałowa.

Specjalnie na tę okazję mieszkańcy przygotowali wiele niespodzianek dla publiczności. Wydarzenie rozpocznie się osiedlową grą terenową o godz. 12.00. Część oficjalna rozpocznie się o 16.00 inscenizacją legendy Przygoda Kaprala Makaruchy w wykonaniu Klubowej Grupy Poetica. Gościnnie wystąpi Maciej Miezian - historyk sztuki, publicysta, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty. O godzinie 17.00 nastąpi prezentacja wystawy historycznej złożonej z eksponatów udostępnionych przez mieszkańców osiedla, opracowanej przez Henryka Woźniaka - kolekcjonera, wieloletniego mieszkańca Grębałowa. Część oficjalną zakończy występ kabaretu dla dorosłych z programem W bacówce w wykonaniu aktorów sceny krakowskiej: Lucyny Rutkowskiej i Leszka Wilka.

Wstęp wolny!

 


Strona 8 z 116


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)