Dzielnica XVIII

Nowohucka Wigilia Pokoleń

Z inicjatywy Rady Dzielnicy XVIII - Nowa Huta we wtorek 18 grudnia i środę 19 grudnia - codziennie od 14.00 - odbędzie się Nowohucka Wigilia Pokoleń. Współorganizatorami są Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia nr 4. Do realizacji wydarzenia przyłączyło się wielu lokalnych Partnerów, w tym Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludźmierskiej 2 oraz nowohuckie placówki szkolne.

Więcej…
 

Przyszłość Nowej Huty w dokumentach planistycznych

Serdecznie zapraszamy na konferencję, na której zaprezentowane będą zamierzenia związane z planem zagospodarowania przestrzennego dla naszej dzielnicy, założenia studium rozwoju miasta, a także prace nad projektem „Nowa Huta Przyszłości”.

Więcej…
 

Radni uczą młodzież samorządności

Uczeń – obywatel

Radni Rady Dzielnicy XVIII bywają także „profesorami” - już drugi rok uczestnicząc w programie „Uczeń – obywatel”. Projekt ten realizowany jest od 2005 roku m.in. przez Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie. Swoim zasięgiem obejmuje  uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, uczących się w 18–tu dzielnicach  miasta Krakowa. Celem projektu jest upowszechnianie wśród dzieci   i młodzieży wiedzy na temat samorządu lokalnego, jako wspólnoty mieszkańców. Jednym z modułów projektu jest „Cykl spotkań samorządowych”. Projekt przewiduje zapoznanie uczniów ze strukturą i funkcjonowaniem samorządu lokalnego na szczeblu dzielnicowym poprzez spotkania z przedstawicielami rady dzielnicy.

Więcej…
 

Konkurs na świąteczne iluminacje

Rada Dzielnicy XVIII wspiera - fundując nagrody, a Klub „Karino”-  Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta w Chałupkach, organizuje i ogłasza konkurs na najładniejszą świąteczną iluminację. W ten sposób i w Nowej Hucie można zrealizować „świąteczną bajkę” i świątecznie upiększyć najbliższe otoczenie. Taki konkurs jest tylko rozwinięciem tego, co już mieszkańcy podmiejskich i wiejskich osiedli, a także bloków do tej pory robią. Bo przecież od kilku lat w okresie przedświątecznym pojawia się w naszych ogródkach, na domach czy balkonach  coraz więcej światełek, ozdób, mikołajów. Coraz więcej lampek światełek, rozświetla czas Bożonarodzeniowy.

Więcej…
 

Finał ligi parafialnej już po raz dziewiąty

W niedzielę 18 listopada mszą świętą w Kościele Matki Bożej Pocieszenia zakończyli sezon zawodnicy biorący udział w piłkarskiej lidze parafialnej. Był to już 9 sezon tych amatorskich zmagań na murawie piłkarskiej, gdzie drużyny tworzą zarówno parafianie w różnym wieku jak i księża, którzy występują w niektórych zespołach. Gospodarze uroczystości ks. proboszcz Wiesław Wilmański SAC, ks. Marek Ostapiszyn SAC - gra w drużynie MBP od początku Ligii - oraz Andrzej Kowalik główny organizator rozgrywek, kapitan drużyny MBP. Podczas podsumowania sezonu atmosfera była sympatyczna i miła. Na uroczystość przybyli również sponsorzy ligi Małgorzata Bartkowska Prezes firmy Margaret, Stanisław Moryc Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII.

Więcej…
 

Wskazówki dla seniorów

Drogi seniorze. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu – spotkań z najbliższymi oraz związanego z tym zamieszania i przedświątecznej krzątaniny. W tej „wielkiej gorączce” świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej, rodzinnej atmosferze.

Więcej…
 

TO JEST „NASZ” SZPITAL

- Współpraca z Radą Dzielnicy XVIII układa się nam wzorcowo. Staramy się dla społeczności lokalnej robić wiele, choć zdaję sobie sprawę, że oczekiwania są bardzo duże – podkreśla Andrzej Ślęzak dyrektor naczelny Szpitala im. Stefana Żeromskiego.
Zainteresowanie Rady Dzielnicy w funkcjonowaniu tej najstarszej placówki medycznej Nowej Huty, ma charakter bardzo wymierny. W tym roku Rada przekazała placówce szpitalnej 37 tys. złotych. Na przyszły rok w budżecie dla szpitala zarezerwowano kwotę ponad 80 tys. złotych.

Więcej…
 

NASZA NOWA HUTA

Powraca sprawa wykupu mieszkań komunalnych w budynkach z nieuregulowanym stanem geodezyjno-prawnym nieruchomości. Jest to temat, którym zajmuję się od początku kadencji, dziś można mówić o małym sukcesie. Został opracowany projekt uchwały Rady Miasta Krakowa, który pilotuje przewodniczący rady Bogusław Kośmider zmieniający zapisy w obowiązującej uchwale dotyczącej sprzedaży mieszkań z zasobu gminy. Zaproponowana zmiana umożliwi sprzedawanie mieszkań komunalnych do czasu wyczerpania się przewidywanego dla danej nieruchomości udziału procentowego własności. Proponowana korekta uchwały „dopełnieniowej” umożliwi sprzedaż przez Gminę mieszkań w udziałach, które w wystarczających proporcjach już ma w danej nieruchomości – czyli dopełni udziały Gminy. Równocześnie trwają prace nad ustawą sejmową, która w sposób administracyjny docelowo będzie prostować wszelkie udziały w nieruchomościach.

Więcej…
 

Na jubileusz – nowe boisko w Szkoły Podstawowej nr 88

W czwartek 6 grudnia społeczność Szkoły Podstawowej nr 88 im. Stefana Żeromskiego obchodziła jubileusz 55-lecia istnienia szkoły. Uroczystość była połączona z otwarciem boiska wielofunkcyjnego, którego dokonał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W trakcie otwarcia prezydent oddał strzał na bramkę, którą bronił były reprezentant Polski Jerzy Dudek. Podczas uroczystości prezydent Majchrowski wręczył dla szkoły odznakę Honoris Gratia za zasługi szkoły dla Krakowa, występujący w imieniu Rady Miasta Krakowa Tomasz Urynowicz życzył dalszego rozwoju szkoły oraz wielu sukcesów w sporcie oraz przekazał pamiątkowy medal. Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc złożył gratulacje dla społeczności szkoły oraz wręczył okolicznościowy puchar.

Więcej…
 

DOKĄD POMKNĄ NOWOHUCKIE TRAMWAJE?

„Mkną po szynach niebieskie tramwaje”...brzmiał popularny w latach odbudowy kraju szlagier, którego bohaterem był najbardziej wówczas popularny środek lokomocji. „Niebieskie” tramwaje jeździły po ulicach Wrocławia i w Krakowa, a linie tramwajowe pączkowały i wydłużały swój przebieg. Jeszcze nie tak dawno inne miasta zazdrościły Krakowowi rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej, ale to już przeszłość. Przynajmniej w Nowej Hucie.

Więcej…
 

PODZIELONA OPERACJA CZYSTOŚĆ

Za zadanie jakim jest utrzymanie zieleni niskiej i wysokiej na terenie Dzielnicy, kompleksowe utrzymanie parków i zieleńców w tym czystości – odpowiada ZIKiT. Natomiast utrzymanie czystości w pasach drogowych i terenach osiedlowych, zamiatanie chodników ulic, uliczek osiedlowych, zbieranie nieczystości z chodników i trawników, a także „akcję zima”, od 1 października 2012 roku, przejęło MPO.

Więcej…
 


Strona 75 z 87


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)