Dzielnica XVIII

Przed Aktion Reinhardt - wykład w ramach Pamiętaj z nami 2017

t4Muzeum Historyczne Miasta Krakowa dnia 7 kwietnia 2017r. (sala kinowa Fabryki Emalia Oskara Schindlera) zaprasza na wykład w ramach wydarzenia Pamiętaj z nami 2017, pt.: Przed Aktion Reinhardt, który wygłosi dr Piotr Wąsowicz, kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Wstępem do Holokaustu pozostaje Akcja "T4", czyli program eutanazji stworzony w nazistowskich Niemczech, a skierowany przeciwko pacjentom zakładów psychiatrycznych i w dalszej kolejności innym osobom chorym, starym i słabym. Wszystkim, którzy ze względu na bezużyteczność dla rozwoju narodu i ówczesnego państwa niemieckiego podlegają fizycznej eliminacji, jako "niewarte życia".
Pozostaje wiele przykładów pozwalających na połączenie funkcjonowania formacji ludobójczych działających w ramach akcji "T4" ze sposobem eksterminacji ludności żydowskiej z Kraju Warty w Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Pierwszym niemieckim obozem śmierci, w którym jako jedynym wykorzystywano do zabijania na masową skalę mobilne komory gazowe. Obozu jako jedynego dwukrotnie wznawiającego swoją zbrodniczą działalność i istniejącego do ostatnich godzin przed wkroczeniem wojsk radzieckich.

Więcej…
 

Targi wielkanocne 2017

targi_wielkanocne_2017W dniach 7-17 kwietnia 2017 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbywać się będą tradycyjne Targi Wielkanocne. Organizatorami są: Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma „ARTIM” Sp. z o.o., która jest realizatorem Targów. Patronami medialnymi są: Dziennik Polski, TVP3 Kraków, RMF FM, RMF MAXXX, RADIOFONIA, oraz LoveKraków.pl. Logo Targów Wielkanocnych zaprojektował artysta plastyk Jerzy Napieracz, a dekoracje zaprojektowała artysta plastyk Marzena Koperska.

Więcej…
 

Klub malucha - dzień otwarty

zuchy_maluchyDnia 6.04., w godz. 12:30 - 13:30 zapraszamy na Dzień Otwarty klubu malucha – Zuchy-Maluchy w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a). Podczas Dnia Otwartego dzieci będą uczestniczyć w przykładowych zabawach plastycznych, muzycznych i ruchowych, a rodzice zasięgną informacji dotyczących zapisów i zasad udziału dziecka w zajęciach Zuchów-Maluchów oraz poznają instruktorkę prowadzącą zajęcia. Zuchy-Maluchy to zajęcia dla rodziców z dziećmi w wieku 2-3 lat. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w środy i piątki. Zajęcia oparte są na autorskim programie zajęć, którego celem jest wsparcie rozwoju sensomotorycznego i psychospołecznego, a także przygotowanie dzieci do przedszkola.

Wstęp wolny!

 

Unikanie zagrożeń - spotkanie ze Strażą Miejską

zagrozeniaKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 3.04., o godz. 15:30 zaprasza dzieci na kolejne spotkanie ze Strażą Miejską. Tym razem tematem zajęć będzie Unikanie zagrożeń. W programie ciekawe zajęcia z wykorzystaniem gadżetów i materiałów edukacyjnych.

Wstęp wolny!

 

Kwiecień w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta

okknh_kwiecien_2017Wiosna budzi się do życia, a wraz z nią przybywa nam wszystkim coraz więcej energii do działania. Dlatego też na nadchodzący miesiąc wśród naszych propozycji przygotowaliśmy i takie, które pozwolą Państwu brać w nich aktywny udział.

Zapraszamy do zapoznania się z newsletterem zawierającym szczegółowy plan wydarzeń.

 

Trzy kwiaty na początek miesiąca w NCK

preludium_slowianskieKwiecień rozpoczniemy baletem w słowiańskich kolorach, kabaretowym duetem i kolejną odsłoną Salonu Literacko Muzycznego. Zapraszamy do NCK!

Więcej…
 

Bibułkowe kwiaty - warsztaty dla dorosłych

bibulkowe_kwiatyKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 5.04., o godz. 19:00 zaprasza mieszkańców Chałupek na otwarte warsztaty, które odbędą się 5.04. o godz. 19.00. Uczestnicy nauczą się przygotowywać kwiaty z krepiny i układać kwiatowe kompozycje. Podczas spotkania każdy będzie mógł samodzielnie wykonać bibułkowe kwiaty, które zostaną użyte do wykonania palmy wielkanocnej.

Wstęp wolny!

 

Konkurs Oblicza Nowej Huty

oblicza_nhW czwartek 2 marca 2017 roku w Zespole Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu OBLICZA NOWEJ HUTY. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był SPORT w Nowej Hucie. Konkurs popularyzujący wiedzę o regionie i społeczeństwie, jego historii, gospodarce i dziedzictwie kulturowym zorganizowano we współpracy z Radą Dzielnicy XVIII i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą o bogatej tradycji sportu w najmłodszej dzielnicy Krakowa w XX i XXI wieku. Pytania konkursowe opracowane zostały na bazie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Historyczne MK – SPORT W NOWEJ HUCIE i kursu na Platformie Moodle opracowanym przez Jadwigę Jurczyk-Motyl, bibliotekarza i historyka ZSEl Nr2.

Zmagania konkursowe obserwowali jurorzy – przewodniczący: Piotr Kapusta- historyk Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Oddziału Dzieje Nowej Huty, Jerzy Kołakowski - Dyrektor ZSEl Nr 2, Andrzej Kowalik – przedstawiciel Zarządu Rady Dzielnicy XVIII, Adam Soczyński – wiceprezes Klubu Speedway WANDA, Marek Stasiowski – przedstawiciel zarządu firmy „TomarSport”.

Więcej…
 

Wielkanocne warsztaty dla dzieci

warsztaty_dla_dzieciKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 5.04., o godz. 16:00 zaprasza na wielkanocne warsztaty dla dzieci.

Więcej…
 

Projekt Wspólna Sobota: Wielkanocne warsztaty rodzinne

wielkanocne_warsztatyKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 1.04., w godz. 11:30 - 13:30 zaprasza na wielkanocne warsztaty rodzinne.

Co zrobić z opakowaniami po jajkach, które wykorzystujemy do świątecznych ciast? Z kartonowych opakowań można na przykład stworzyć zwierzaki, pojazdy i kwiaty. To wszystko i wiele więcej, na co tylko pozwoli wyobraźnia będzie można zrobić podczas wielkanocnych warsztatów w Klubie Jędruś pod okiem prowadzącej Anny Rateckiej.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka.

 

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty - Czyżyny

mhk_czyzynyMuzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty. Czyżyny.", który odbędzie się dnia 5.04.2017 o godz. 14:00, w Oddziale Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).

Więcej…
 


Strona 77 z 158


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)