Dzielnica XVIII

Kiwak krokodyl i huśtawka modliszka

Nowa Huta ogródkami jordanowskimi słynąca

Ogródki jordanowskie w starych osiedlach Nowej Huty zostały wytyczone już na planach powstającej dzielnicy mieszkaniowej. W każdym z osiedli, pozostawiono rozległy tren, (około 20 arów), z przeznaczeniem na place zabaw dla dzieci. Mądrość ówczesnych urbanistów  zbiera owoce i dziś - ogródki nadal służą najmłodszym mieszkańcom, ale nie tylko. Po latach wiele z urządzeń służących do zabawy znajduje się w złym stanie, wiele terenów zabaw dla dzieci wymaga doposażenia. Zmieniają się też ogródkowe trendy: już nie wystarczy piaskownica i huśtawka, a projektanci urządzeń rekreacyjnych dla maluchów prześcigają się w  pomysłach i kolorystyce. Wyposażenie ogródków to dziś inna bajka, całkiem dosłownie, bo pojawiają się ogródki tematyczne, jak np.  ten ze statkiem piratów z dziecięcych bajek, w os. Szkolnym. Zmieniają się również wymagania odnośnie bezpieczeństwa. W niepamięć odchodzą  ciężkie metalowe huśtawki, a same urządzenia rekreacyjne muszą być atestowane i wykonane z bezpiecznych i przyjaznych materiałów.  Dodatkowo, podłoże na którym są instalowane, również musi spełniać warunki bezpiecznej zabawy. Bywa, że koszty odpowiednio przygotowanej bazy, to taki sam koszt, jak zakup urządzenia.

Więcej…
 

Nowe Studium zagospodarowania Miasta Krakowa

Do publicznego wglądu wyłożono projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa. Projekt Studium wyłożony będzie do 29 lipca 2013 r. Uwagi należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 sierpnia 2013 r. Zobacz Studium http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=56494.

 

XIII Konkurs papieski

W dniu 13 czerwca 2013 r. odbył się uroczysty Finał XIII Konkursu Fotograficznego i Plastycznego, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Krakowie. Jest to przedsięwzięcie przeznaczone dla dzieci i młodzieży z terenu całej Polski zarówno przebywających pod opieką OHP jak również uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Warunkiem udziału w Konkursie było samodzielne wykonanie pracy fotograficznej lub plastycznej i przesłanie jej na adres organizatorów zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie.

Więcej…
 

Dni Otwarte Magistratu

Podczas Dnia Otwartego Magistratu organizowanego w ramach święta Krakowa w tym roku Dzielnica XVIII Nowa Huta zapraszała krakowian na Dożynki Miejskie, które odbędą się w os. Wolica 25 sierpnia br. Zaprezentowane zostały dwa wieńce dożynkowe „damski gorset krakowski” oraz „męski kaftan Krakowski” wykonane przez panie z Klubu Aktywnych Kobiet z Chałupek. Na zdjęciu: Prezydent Jacek Majchrowski w otoczeniu pań Elżbiety Nowak i Krystyny Kowalskiej oraz przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc.

 

Festyn rodzinny

W dniu 29 maja 2013 w Szkole Podstawowej nr 142 w Krakowie, dzieci i rodzice spotkali się w ogrodzie szkolnym, aby wspólnie bawić się na Festynie Rodzinnym. Wśród zaproszonych Gości był Jerzy Daniec – Radny Dzielnicy XVIII Miasta Krakowa. Rada Dzielnicy była jednym ze sponsorów festynu. Z okazji Dnia Dziecka na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci mogły do woli korzystać z kilku urządzeń dmuchanych: zjeżdżalnia, zamek,  gąsienica, suchy basen, rzutki.  Dla najmłodszych dodatkowo kręciła się karuzela. Dla tych, którzy chcieli trochę odpocząć nauczyciele przygotowali inne atrakcje: m.in. kącik sprawnościowy, kiermasz książki.

Więcej…
 

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Krakowa

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Krakowa o ponownym przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla: Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie jako element projektu "Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie" wraz z infrastrukturą techniczną na dziatkach nr 64/32, 64110, 64117, obręb 43 Nowa Huta przy ul. Giedroycia – pobierz.

 

Informacje kontaktowe do spółek zajmujących się odpadami

Gmina Miejska Kraków została podzielona na 5 sektorów:
Sektor 1 wyznaczony obszarem dzielnic: I, II, Ul, XIV - obsługuje MPGO Sp. z o.o.
Sektor 2 wyznaczony obszarami dzielnic: IV, V, VI, VII - obsługuje MPGO Sp. z o.o.
Sektor 3 wyznaczony obszarami dzielnic: VIII, IX, X - obsługuje ASA, VG, STTA.
Sektor 4 wyznaczony obszarami dzielnic: XI, XII, XIII- obsługuje ASA, VG, SITA
Sektor 5 wyznaczony obszarami dzielnic: XV, XVI, XVII, XVIII - obsługuje MPGO Sp. z o.o.

Więcej…
 

Dni Nowej Huty - kulturalnie, rodzinnie i sportowo

Zapraszamy na DNI NOWEJ HUTY – rodzinną, sąsiedzką i wielopokoleniową imprezę plenerową, która odbędzie się w sobotę 22 czerwca na terenie zielonym pomiędzy NCK a Centrum E. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 a zakończy koncertem zespołu muzycznego około godziny 21.30.

Więcej…
 

Odszedł
ŚP.
Andrzej Janik

Wychowawca, pedagog, przyjaciel dzieci, miłośnik szachów,
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 na os. Stalowym.

Żonie, Dzieciom i Rodzinie

składamy głębokie wyrazy współczucia

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta

 

Dla dorosłych i dla dzieci

Smoczy skwer obok NCK

Jeszcze nie było oficjalnego otwarcia, a już mieszkańcy Nowej Huty zagłosowali nogami na - Tak. Na smoczym skwerze,  przy NCK  zastaliśmy grupę dzieci i dorosłych. Miluśińscy bawili się na kolorowych urządzeniach do zabawy, a dorośli - na razie trochę nieśmiało - ćwiczyli na siłowni pod chmurką. Smoczy skwer ma być krakowskim patentem na rekreację i integrację:  pokoleń i mieszkańców osiedli. Tomasz Urynowicz przewodniczący Komisji  Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa, koordynujący projekt  budowy smoczych skwerów w ramach Rady Miasta Krakowa podkreśla, że to pomysł zespołowy, który zrodził się w grupie radnych. Od 2011 roku powstały w Krakowie już trzy takie parki zabaw i rekreacji.  Pierwszy na Kazimierzu przy ul. Skawińskiej, (w tej okolicy to pierwszy taki teren do  aktywnej rekreacji), kolejny na Ruczaju,  a ten na starej nadwiślańskiej skarpie, przy Nowohuckim Centrum Kultury, jest trzeci.

Więcej…
 

Młodzież Pamięta

 


Strona 77 z 91


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)