Dzielnica XVIII

Jak długo jeszcze przetrwa?

W połowie maja odbyła się wizja lokalna Kopca Wandy z uczestnictwem Przedstawicieli ZIKiT, konserwatora zabytków, Straży Miejskiej i radnych Dzielnicy XVIII z Komisji Infrastruktury. Potwierdzono, że kopiec wymaga natychmiastowego remontu. Jak widać na zdjęciu, na samym szczycie brakuje około 4 m. kw kostki, (pojedyncze kostki wandale rzucają na pobliską łąkę), a pozostała część - w efekcie ubytków i obfitych opadów deszczu, rozsuwa się.

Więcej…
 

MAJÓWKA W DRODZE: "W DNIU MATKI - DO MATKI"

W sobotę 26 maja 2012r. - w Dniu Matki - wyruszy, jednodniowa, V Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydoskiej. Trasa liczy 33 km. Chętni, którzy chcieliby podjąć trud pieszej pielgrzymki, proszeni są o zapisywanie się do 24 maja w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie - Nowym Ruczaju przy ul. Kobierzyńskiej lub w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach (punkt INFORMACJI k. Domu Duszpasterskiego). Powrót z Kalwarii do Krakowa - autokarami. Bliższe informacje zamieszczone są na stronie: www.mbkp.eu.

 

Finał 15. Pól Nadziei

27 maja br. o godzinie 16.00, na Stadionie KS "Wanda" odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W turnieju wezmą udział: Drużyna TVP Kraków, Drużyna Teatru Ludowego, Drużyna Przyjaciół Hospicjum i Drużyna Gwiazd Sportu. Podczas spotkania odbędzie się licytacja pamiątek sportowych, z której dochód przeznaczony będzie na opiekę nad chorymi w Hospicjum św. Łazarza. Wstęp wolny.

 

XVII Nowohucka Wiosna Muzyczna

W dniach 10 - 27 maja 2012 odbędzie się XVII Nowohucka Wiosna Muzyczna, festiwal muzyki i poezji organizowany od 1996 roku przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza. Od 2008 roku współorganizatorem jest również Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka.

Więcej…
 

Krakowskie Pola Nadziei kwitną po raz 15.

Złóż datek do hospicyjnej skarbonki Pól Nadziei – w czasie trwania akcji znajdziesz je w wielu punktach miasta, na znak solidarności z chorymi przypnij żonkilową broszkę lub dokonaj wpłaty na konto bankowe nr 36 1060 0076 0000 3200 0133 4486.

 

Płać podatki w Krakowie

Kraków jest czymś więcej niż miastem. To miejsce magiczne. Jego piękno, urok i czar znane są na całym świecie. Kraków to urocze zakątki, liczne zabytki i unikatowe w skali światowej centrum. To także europejskie centrum kultury, słynące z koncertów, przedstawień teatralnych, muzycznych festiwali. To miasto wprost wymarzone do życia!

Więcej…
 

Ścieżką nad osuwiskiem do końca roku?

Sam zakaz nie wystarczy. Spacerowicze przechodzący w rejonie nadwiślańskiej skarpy w os. Na Skarpie spacerowicze nie przejmują się zakazem. Wystarczyło zrobić dziurę w blasze zagradzającej kawałek chodnika w sąsiedztwie osuwiska ustawiony przez ZIKiT i droga wolna! Co dalej z osuwiskiem powstałym na wiślanej starej skarpie, w rejonie os. Na Skarpie?

Więcej…
 

Był sobie jazz... spotkanie po latach

18 maja 2012 /piątek/ godz. 18.00 , sala kameralna OKN, os. Górali 5

Udział biorą muzycy:
Stanisław Florek, Żywisław Szczerbiński, Juliusz Malik, Tadeusz Szczepański oraz Michał Wierba. Prowadzenie: Krystyna Downar i Stanisław Florek

Więcej…
 

BOCIAN ODMIENIŁ MOJE ŻYCIE

Właduś bocian pomieszkuje w Wolicy przy ul. Szlifierskiej sezonowo: od wiosny do jesieni. Kątem, a raczej gniazdem, na słupie elektrycznym, w ogrodzeniu posesji Władysława Pietrzaka, właściciela zakładu szlifierskiego i człowieka wielu pasji. A gdy pan Władysław zainstalował kamerę telewizyjną wprost w gnieździe, bocian Właduś spopularyzował Wolicę nie tylko w Polsce, ale w całym świecie.

Więcej…
 

Chore nerki nie bolą

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (www.osod.info)we współpracy z Hutniczą Fundacją Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (www.hfoz.pl) organizują dla mieszkańców Krakowa tydzień bezpłatnych badań w zakresie oceny funkcji nerek (termin: 10-18 maja, miejsce: 10 punktów pobrań Laboratorium Diagnostyka). Tym razem oprócz samych badań proponujemy również udział w Festiwalu Zdrowia, który odbędzie się w dniach 18-20 w Galerii Krakowskiej(szczegóły w załączeniu). Podczas festiwalowego weekendu będzie można dowiedzieć się więcej o chorobach nerek (profilaktyce oraz leczeniu) oraz o chorobach zwiększających ryzyko ich wystąpienia.

 

Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 maja

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Święto Obchodzone jest między: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej właśnie 2 maja. Po pierwsze, tego dnia zdobywający Berlin żołnierze polscy zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były eksponowane podczas zniesionego przez władze Święta Konstytucji 3 maja. 2 maja jest również obchodzony, jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja (Ustawy Rządowej z dnia 3 maja). Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie, a drugą po amerykańskiej, ustawą zasadniczą, regulującą podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych, wreszcie zagadnienia związane z obroną całości terytorium Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą przez sejm.

 


Strona 78 z 86


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)