Dzielnica XVIII

 

ZANIM MURKI RUNĄ

Są nieodłącznym elementem małej architektury starej Nowej Huty i były niegdyś główną ozdobą ciągów komunikacyjnych. Murki wzdłuż chodników, wpisane w projekt urbanistyczny najstarszych osiedli, dzisiaj budzą troskę mieszkańców. Choć są wpisane do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską (!), to po 50 latach przydałby im się solidny remont! Takich murków jest niemało, a te najbardziej zniszczone znajdują się przy Al. Solidarności - os. Centrum A bl. 2, Al. Róż – os. Zgody przy bloku 7, w Alei Przyjaźni – os. Centrum bl.8 i wzdłuż ul. Orkana – os. Hutnicze obok bl. 4.
- Wszystkie domagają się remontu, ale ten w najbardziej krytycznym stanie znajdują się w os. Centrum A przy reprezentacyjnej Alei Solidarności. Dzisiaj już nie zdobią, ba stanowią zagrożenie dla mieszkańców! Dlatego już w roku ub. w uchwale z 20 czerwca 2011 zawnioskowaliśmy do Prezydenta Miasta Krakowa o umieszczenie w projekcie budżetu na rok 2012 zadania pt. „Remont murków znajdujących się w układzie obszaru architektonicznego Nowa Huta”– podkreśla z-ca przewodniczącego Józef Szuba odpowiadający w Zarządzie Dzielnicy XVIII za sprawy infrastruktury.

Więcej…
 

Co nam zostało z Jubileuszu 60-lecia?

Marzenia o fontannie

Jako radni zastanawiamy się jak ożywić Plac Centralny. Pada pomysł Mariusza Wody – a może fontanna? Mogłaby powstać na przykład koło kawiarni Stylowa. Nie żadna tam Di Trevi, ale choćby taka, jak na Placu Szczepańskim. Zieleń i woda kojarzą nam się z oddechem od letnich upałów. W takim otoczeniu chce się przysiąść choć na chwilę… Jeśli chodzi o zieleń, to w Nowej Hucie jest jej całkiem sporo, ale akurat na samych publicznych placach, jak u zwieńczenia Alei Róż, czy na Placu Przy Poczcie jest jej niewiele. Gdy przychodzi lato kamienie wybrukowanych placów, (a przyznajmy, że nie są to chłodne w dotyku marmury), raczej odstraszają niż zachęcają. Wielu turystom marzyłby się chociaż pas białego płótna zawieszony nad rozgrzanym placem Alei Róż, a zamiast zraszaczy awaryjnie instalowanych przez Miasto podczas upalnych dni – działająca w sezonie fontanna.

Więcej…
 

Ścieżką nad osuwiskiem do końca roku?

Sam zakaz nie wystarczy. Spacerowicze przechodzący w rejonie nadwiślańskiej skarpy w os. Na Skarpie spacerowicze nie przejmują się zakazem. Wystarczyło zrobić dziurę w blasze zagradzającej kawałek chodnika w sąsiedztwie osuwiska ustawiony przez ZIKiT i droga wolna! Co dalej z osuwiskiem powstałym na wiślanej starej skarpie, w rejonie os. Na Skarpie?

Więcej…
 

Był sobie jazz... spotkanie po latach

18 maja 2012 /piątek/ godz. 18.00 , sala kameralna OKN, os. Górali 5

Udział biorą muzycy:
Stanisław Florek, Żywisław Szczerbiński, Juliusz Malik, Tadeusz Szczepański oraz Michał Wierba. Prowadzenie: Krystyna Downar i Stanisław Florek

Więcej…
 

BOCIAN ODMIENIŁ MOJE ŻYCIE

Właduś bocian pomieszkuje w Wolicy przy ul. Szlifierskiej sezonowo: od wiosny do jesieni. Kątem, a raczej gniazdem, na słupie elektrycznym, w ogrodzeniu posesji Władysława Pietrzaka, właściciela zakładu szlifierskiego i człowieka wielu pasji. A gdy pan Władysław zainstalował kamerę telewizyjną wprost w gnieździe, bocian Właduś spopularyzował Wolicę nie tylko w Polsce, ale w całym świecie.

Więcej…
 

BĘDZIE WYBIEG DLA PSÓW

Nie można wyłącznie wymagać i nakładać kary na właścicieli psów. W Polsce psy mają obowiązek chodzenia na smyczy i w kagańcu. Wypuszczać je można tylko w miejscach mało uczęszczanych, odgrodzonych od ludzi, albo w specjalnych parkach dla psów. Lecz parków takich jest niewiele. Nie ma też wybiegów dla psów, gdzie czworonogi mogłyby biegać nikomu nie wadząc. Radni często spotykają się z sugestiami, że także w Nowej Hucie taki wybieg jest potrzebny.
Przykładowy i jedyny wybieg dla psów w Krakowie wybudowano przy ul. Strzelców. Pół hektara (to minimalny obszar wymagany pod taką inwestycję) ogrodzonego terenu z trawnikiem, żwirkiem, koszami na śmieci, ławkami. Podobny przydałby się i w Nowej Hucie.

Więcej…
 

„POLA NADZIEI” – Finał XV edycji

W niedzielę 27 maja na stadionie Wandy odbył się finał piętnastej edycji akcji charytatywnej Pola Nadziei na rzecz Hospicjum Św. Łazarza w Nowej Hucie. Impreza miała niezwykłą oprawę, gdyż towarzyszył jej turniej piłki nożnej z udziałem czterech drużyn. Turniej rozpoczął Kardynał Stanisław Dziwisz, który przybył na Stadion Wandy. W turnieju wzięły udział drużyny TVP Kraków, był to zarazem 200 mecz charytatywny ekipy filmowców.

Więcej…
 

Jak długo jeszcze przetrwa?

W połowie maja odbyła się wizja lokalna Kopca Wandy z uczestnictwem Przedstawicieli ZIKiT, konserwatora zabytków, Straży Miejskiej i radnych Dzielnicy XVIII z Komisji Infrastruktury. Potwierdzono, że kopiec wymaga natychmiastowego remontu. Jak widać na zdjęciu, na samym szczycie brakuje około 4 m. kw kostki, (pojedyncze kostki wandale rzucają na pobliską łąkę), a pozostała część - w efekcie ubytków i obfitych opadów deszczu, rozsuwa się.

Więcej…
 

MAJÓWKA W DRODZE: "W DNIU MATKI - DO MATKI"

W sobotę 26 maja 2012r. - w Dniu Matki - wyruszy, jednodniowa, V Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydoskiej. Trasa liczy 33 km. Chętni, którzy chcieliby podjąć trud pieszej pielgrzymki, proszeni są o zapisywanie się do 24 maja w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie - Nowym Ruczaju przy ul. Kobierzyńskiej lub w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach (punkt INFORMACJI k. Domu Duszpasterskiego). Powrót z Kalwarii do Krakowa - autokarami. Bliższe informacje zamieszczone są na stronie: www.mbkp.eu.

 

Finał 15. Pól Nadziei

27 maja br. o godzinie 16.00, na Stadionie KS "Wanda" odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W turnieju wezmą udział: Drużyna TVP Kraków, Drużyna Teatru Ludowego, Drużyna Przyjaciół Hospicjum i Drużyna Gwiazd Sportu. Podczas spotkania odbędzie się licytacja pamiątek sportowych, z której dochód przeznaczony będzie na opiekę nad chorymi w Hospicjum św. Łazarza. Wstęp wolny.

 


Strona 82 z 90


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)