Dzielnica XVIII

"Od Wschodu do Zachodu" (USA) - slajdowisko

usa_slajdowiskoSlajdowisko z udziałem Klaudyny Schubert i Magdaleny Urbańskiej w ramach cyklu Nowa Huta na końcu świata, to 4 tygodnie wzdłuż Zachodniego Wybrzeża USA, 4 miasta, 8 tysięcy kilometrów, 9 stanów. Zapraszamy do wspólnej, fotograficznej wędrówki po USA.

Powodów, by wyruszyć do Stanów Zjednoczonych, każdy z nas znalazłby dziesiątki. Wiele z nich zostało wytworzonych przez współczesne (pop)kulturowe mity: filmy, seriale, zdjęcia z kolorowej prasy, które zainspirowały także i nas. Każda z nas miała jednak zupełnie inną inspirację i każdą ciągnęło w zupełnie inną stronę. W USA podczas jednego pobytu nie zobaczy się wszystkiego, a więc nie było wyjścia: trzeba było odbyć dwie podróże.

#1 Zachód – śladem bitników: Literacki ferment wokół młodych poetów, artystów i pisarzy, barwnych indywiduów, którzy na szczycie hierarchii wartości stawiali nonkonformizm i wolność twórczą, narodził się – i stąd odbijał szerokim echem – w San Francisco. Od wielu lat zaczytana w bitnikowskiej prozie marzyłam, by przemknąć przez (już nieistniejącą, ale w wyobraźni mocno zespoloną z formacją bitników) Road 66 wzdłuż rozległej Mojave Desert czy dotrzeć do melancholijnego Big Sur, gdzie Jack Kerouac, ikona pokolenia, przeżywał swojego największego i w rezultacie najbardziej twórczego kaca.

Tyle inspiracji. Rezultat: 5 tygodni w podróży wzdłuż Zachodniego Wybrzeża. 8 tysięcy kilometrów, 3 stany.

#2 Wschód – Humans of New York: Zawsze jak oglądałam zdjęcia Nowego Jorku fascynowała mnie jego wielokulturowość. Mam świadomość, że to brzmi banalnie. Ale ta kolorystyka, różnorodność, prędkość życia jest niezmiernie fotogeniczna. Nowy Jork to raj dla fotografa. Odnosi się wrażenie, że tu nikt nie jest po prostu zwykły.

Nowy Jork i pozostałe miasta Wschodniego Wybrzeża to był jednak punkt wyjścia – i tak w końcu pociągnęło nas ku naturze: pasma górskie Appalachów, jeziora, kolejki, noce pośrodku lasu.

Tysiące obejrzanych fotografii i cel: zrobić swoje. Rezultat: 4 tygodnie wzdłuż Zachodniego Wybrzeża, 4 miasta, 8 tysięcy kilometrów, 9 stanów.

Więcej…
 

Anty-nuda - coś z niczego

anty_nudaKlub Herkules Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29) dnia 23.02. o godz. 17:00 zaprasza na warsztaty dla dorosłych pt. Anty-nuda.

Jeśli chcesz dobrze i praktycznie wykorzystać swój wolny czas lub jeśli po prostu chcesz spędzić chwilę czasu w dobrym towarzystwie, a przy okazji zdobyć nowe umiejętności, cykl warsztatów dla dorosłych Anty-nuda – coś z niczego jest właśnie dla Ciebie! Kontynuując tematykę papierowej wikliny, w lutym uczestnicy warsztatów nauczą się jak przygotować papierową wiklinę oraz jak krok po kroku wykonać z niej koszyk w kształcie serca. Każdy z uczestników opuści spotkanie z samodzielnie wykonaną pracą.

Wstęp: 5 zł

 

Rymowanki Sycylianki czyli mity z Wyspy Słońca. Spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Ewą Cichocką – warsztaty multimedialne i plastyczne dla dzieci

rymowanki_sycyliankiRymowanki sycylianki, czyli mity z Wyspy Słońca to wierszyki oparte na mitach starożytnej Sycylii. Historyjki opowiadają o herosach, stworach i potworach dawnej Wielkiej Grecji z dowcipną, współczesną puentą. „Bardzo oryginalne i bezpretensjonalne wierszyki o starożytnych bohaterach Sycylii” – jak napisał prof. Jan Ciechowicz, powstały pomiędzy Polską a Sycylią. Ich autorkę zainspirowała podczas podróży na Wyspę sycylijska mitologia. Tam poznała, mieszkającą od lat Ewę Niewadzi, autorkę ilustracji losów antycznych postaci tj. Aretuza, Persefony, Cyklopa, Dedala, Eola oraz Skylli i Charybdy. Tak stworzyły opowiedziane wierszem kolorowe historie o miłości, zdradzie, talencie oraz sprycie, odwadze, zemście i łakomstwie.

Słuchając wierszyków i oglądając animacje uczestnicy i uczestniczki poznają starożytne mity by następnie, za pomocą wyobraźni i umiejętności plastycznych, rozwiązywać zagadki związane z mitycznymi bohaterami.

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę z autografem autorki.

Więcej…
 

Klub Podróżników Navigator – Sycylia. Między niebem a morzem - spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Ewą Cichocką

cichocka_navigatorSycylia. Między niebem a morzem to zbiór esejów i reportaży o Sycylii dziennikarki Ewy Karoliny Cichockiej. Niewątpliwą jego cechą jest nieustanny zachwyt Sycylią, którym autorka zaraża czytelnika. Barwny język i liczne ciekawostki z zakresu literatury, historii, mitologii i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą.

Więcej…
 

Bo najważniejszy jest człowiek - historia i obecne działania Polskiej Akcji Humanitarnej

nas_pahNowohucka Akademia Seniora dnia 20.02. o godz. 15:00 zaprasza na wykład poświęcony pomocy humanitarnej na przykładzie pracy realizowanej przez Polską Akcję Humanitarną. Pracownicy krakowskiego biura PAH opowiedzą o misji fundacji, konkretnych działaniach, które prowadzą na całym świecie m.in. na Ukrainie, w Syrii, Nepalu, Sudanie Południowym czy Somalii oraz problemach, z którymi się tam spotykają jak brak czystej wody, sanitariatów, czy żywności.

Więcej…
 

Kafejka Seniora - spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse

kafejka_senioraKlub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. M. Wańkowicza 17) dnia 23.02. o godz. 17:00 zaprasza seniorów na spotkanie i pogadankę z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse. Dieta dla seniora powinna zaspokajać jego specyficzne potrzeby, podczas gdy zwyczaje żywieniowe seniorów pozostawiają wiele do życzenia. Rodzi to wiele dolegliwości, których można łatwo uniknąć. Z wiekiem częściej narzekamy na złe samopoczucie. I uważamy, że z tym "przywilejem" starości trzeba się jakoś pogodzić. Nic bardziej błędnego! Osoby starsze muszą po prostu bardziej zadbać o zdrową dietę, a jak to zrobić, będą mogli dowiedzieć się podczas spotkania w Klubie Krzesławice.

Wstęp wolny.

 

Babski Comber

comberKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 23.02. o godz. 17:00 po raz kolejny zaprasza na spotkanie kultywujące tradycje Tłustego Czwartku, czyli Babski Comber. Imprezie towarzyszyć będą wesołe zabawy karnawałowe i degustacja tłustoczwartkowych specjałów. Na stołach królować będą pączki, faworki i różane ciasteczka. Program artystyczny przygotowali aktywni seniorzy z Klubu Karino. W blasku świec, poznamy historię Tłustego Czwartku oraz ciekawostki o krakowskich handlarkach, które w Tłusty Czwartek wywoływały popłoch wśród mężczyzn. Od urodziwych żądały buziaka a od bogatych dworzan i urzędników – datków. Podczas imprezy nie zabraknie zabaw ze słomianą kukłę, zwaną combrem, kultywujących obrzędy krakowskie. Impreza nie tylko dla Pań!

Wstęp wolny.

 

Nie rzucaj słów na wiatr

dzien_jezykaKlub Jedność Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Drożyska 3c) dnia 22.02. o godz. 16:30 z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zaprasza na spotkanie dla dzieci pt. Nie rzucaj słów na wiatr. W programie znajdą się potyczki językowe, gry i zabawy słowne, kalambury oparte na polskich przysłowiach.

Wstęp wolny.

 

Dogoń żyrafę: W wolnym i szybkim tempie

klub_rodzicow_303Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 21.02. w godz. 15:30 - 17:00 zaprasza na spotkanie z cyklu Dogoń żyrafę pt. W wolnym i szybkim tempie.

Co to znaczy szybko? A co wolno? Czy można wolno biegać? A czy można szybko skakać? Na wtorkowych spotkaniach, wspólnie z Żyrafą poszukamy odpowiedzi. Sprawdzimy także czy na patyczkach można wygrywać melodie, czy nasze ręce to dobre instrumenty oraz czy nogi potrafią grać.

Wstęp wolny.

 


Strona 2 z 92


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)