Dzielnica XVIII

Klub Rodziców: Dogoń Pegaza

303_pazdziernik2Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 16.10. w godz. 17:00 - 18:30 zaprasza na międzypokoleniowe kreatywne zajęcia dla dzieci 6-9 lat i ich opiekunów.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Spotkanie ze specjalistą - masaż i aromaterapia

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 16.10. w godz. 18:00 - 19:00 zaprasza na spotkanie dla mam z masażystką i aromaterapeutką. Masaż poprawia nie tylko stan fizyczny i kondycję, ale też samopoczucie. Aromaterapia jest metodą wspierającą działanie medycyny konwencjonalnej w niektórych procesach leczniczych, zwłaszcza dotyczących dróg oddechowych.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Rodziców: Spotkanie chustowe

klub_jedrusKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum, A 6a) dnia 13.10. w godz. 12:00 - 14:00 zaprasza na spotkanie chustowe w luźnej atmosferze, możliwość swobodnej rozmowy, wymiany doświadczeń i otrzymania porad od ekspertki. Zaproszone są wszystkie mamy – zarówno chustujące od dawna jak i te, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z chustami. Prowadzenie: Izabela Kaczmarczyk - Doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Komunikat IPN ws. prac poszukiwawczych na dawnym dziedzińcu WUBP w Krakowie – Kraków, 9 października 2017 r.

9 października 2017 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawcze na dawnym dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów w Krakowie.

Prace ziemne poprzedziły wykonane na początku 2017 r. badania georadarowe, mające na celu wykazanie czy na użytkowanej w latach 1945–1956 przez UB przestrzeni dziedzińca znajdują się anomalie geologiczne mogące świadczyć o miejscach tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego.

Więcej…
 

Niedziela – czas na rower

rower2Wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy czują się niepewnie na rowerze, a chcieliby spróbować takiej formy podróży, zapraszamy po raz kolejny na edukacyjną wycieczkę rowerową. Już w najbliższą niedzielę, 15 października, będziemy się wspólnie uczyć, jak bezpiecznie i przyjemnie podróżować na rowerze w Krakowie. Wycieczkę, która będzie trwać ok. 2 godzin, rozpoczynamy o godz. 11.00 na Rynku Podgórskim. Poprowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Więcej…
 

Metalowe (pra)historie – wykład

kraina_mnichowWykład o odkryciach archeologicznych na terenach Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: dr hab. Jacek Górski (Muzeum Archeologiczne w Krakowie). Wstęp wolny.

10 października 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.

Dopiero 5,5 tysiąca lat temu ówcześni mieszkańcy Nowej Huty – archeologicznego Eldorado – weszli w posiadanie metalu. Importowane przedmioty prestiżowe z miedzi odnaleziono w grobach w Wyciążu i Cle. Młodszy o ponad tysiąc lat grób mężczyzny z Mogiły zawierał nawet złote kółeczka. Metalu nie znali łowcy, którzy ponad 20 tysięcy lat temu upolowali w Nowej Hucie mamuta, ani pierwsi rolnicy kolonizujący tereny nad Dłubnią 7,5 tysiąca lat temu. Dopiero po roku 1500 p.n.e. przedmioty metalowe stały się powszechne nad Wisłą i Dłubnią. Były wykonane z brązu – stopu miedzi i cyny. Część z nich wykonali metalurdzy z Nowej Huty. Wielki przełom technologiczny zawdzięczamy Celtom (od III w. p.n.e.) – innowacyjnemu ludowi, który upowszechnił żelazo. Kowale z tego czasu wytwarzali wiele przedmiotów codziennego użytku (np. sierpy, półkoski, siekiery itp.). Ostatni akt opowieści to powstanie w 1469 r. huty miedzi, której właścicielem był Jan Turzo.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Gimnastyka z brzuszkiem i maluszkiem

303_pazdziernik2Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 16.10. w godz. 15:00 - 15:45 zaprasza na gimnastykę dla kobiet w ciąży i po porodzie z niemowlakiem. W programie zajęć: ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ćwiczenia oddechowe przygotowujące do porodu, ćwiczenia BPU po porodzie oraz seria ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie, korygujących ewentualną nadwagę, kształtujących sylwetkę sprzed porodu.

Więcej…
 

Nowa Huta 2.0 – rozwijamy pasje i poznajemy dzielnicę

nh2Od września realizowany jest projekt edukacji kulturowej Nowa Huta 2.0, skierowany do ponad 30 uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Organizują go animatorzy i nauczyciele z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Szkoły Podstawowej nr 92 im. Bohaterów Westerplatte i Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Gimnastyka dla małych i dużych

klub_jedrusKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum, A 6a) dnia 12.10. w godz. 17:00 - 18:00 zaprasza na wspólną gimnastykę metodą Sherborne. Podczas zajęć dzieci będą rozwijać świadomość własnego ciała i usprawniania ruchowego; świadomość przestrzeni i działania w niej; dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Prowadzenie: Katarzyna Niklas-Wołoszyn, psycholog, terapeutka rodzinna, psychodramatystka, mama dwóch brykających dziewczyn, Blanki i Adeli.

Więcej…
 

Spotkania Klubu dyskusyjnego 60+

aotw13 października w godz. 17:00 -19:30 w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) odbędzie się drugie spotkanie Klubu Dyskusyjnego 60+, do udziału w którym serdecznie zaprasza Fundacja Stańczyka realizująca projekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku. Temat spotkania: "Sukcesy aktywistów społecznych – jak do tego doszło?"

Podczas spotkania swoim doświadczeniem podzieli się pani Anna Piotrowska, seniorka z Borku Fałęckiego. Wraz z sąsiadami doprowadzila do obrony przed zabudowy i dołączenia do parku Solvay działek w swojej okolicy. To nie jedyny jej sukces. Udało się jej również m.in. przenieść przystanek MPK i zmienić nazwę ulicy. Teraz planuje zrealizować pomysł o parku z grami dla seniorów.

Spotkanie to jest drugim z pięciu spotkań Klubu Dyskusyjnego, które odbędą się do listopada w Klubie Jędruś. W każdym z nich będą uczestniczyli goście specjalni, którzy wprowadzą uczestników w temat i będą wzbogacali wspólną dyskusję swoją wiedzą. W trakcie każdego spotkania uczestnicy otrzymają poczęstunek.

Więcej…
 

"Przystanek Historia" w Krakowie zaprasza spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot" - Kraków, 11 października 2017

dziedzictwoOddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na spotkanie spotkanie W hołdzie Armii Krajowej. Dziedzictwo. Tym razem gośćmi Klubu będą Jan Polkowski – pisarz, poeta, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej oraz prof. Andrzej Kunert – historyk, współzałożyciel Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Zapraszamy na wykład, który odbędzie się 11 października o godz. 17.00 w "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8.

Organizatorzy:
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego ps. Grot w Krakowie
Stowarzyszenie NZS 1980

Więcej…
 


Strona 1 z 108


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)