Dzielnica XVIII

"Życie, które hartuje" - spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej - Kraków, 15 listopada 2017 r.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Życie, które hartuje”. Gośćmi będą: Tomasz Krzyżak, Damian Strączek.

Rozmowę poprowadzi Roman Graczyk.

15 listopada 2017, Przystanek Historia, ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej), godz. 18:00

Są tacy ludzie, o których mówimy, że mają charakter – i do tej grupy z pewnością należy Wanda Półtawska. Niepowtarzalna osobowość przyczyniła jej w życiu tyluż przyjaciół, co i wrogów. Jak każda wybitna jednostka, doktor Półtawska rozpala dyskusje, dzieli.

Ale czy można nie dzielić, gdy się głosi tak wymagający moralnie dyskurs?

Bo Wanda Półtawska wymaga od siebie wiele, ale też wysoko ustawia poprzeczkę innym. Człowiek – mówi za Janem Pawłem II – jest o tyle człowiekiem, o ile potrafi przekraczać siebie. Taka mowa, przełożona na konkretne wymagania życiowe, boli.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Klubowa Skarbnica Rodzinna - zajęcia z dietetykiem "Dieta dziecka i rodziców"

karinoKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 13.11. o godz. 18:00 zaprasza na zajęcia z dietetykiem. Na spotkaniu rodzice dowiedzą się o zasadach wprowadzaniu diety przez rodzinę, o nawykach żywieniowych stosowanych na co dzień w rodzinach, dowiedzą się również o tym, że należy pokazywać swoim codziennym przykładem jak się odżywiać, gdyż dzieci biorą przykład z rodziców i bezwiednie przenoszą ich nawyki żywieniowe.

Na koniec spotkania dla wszystkich uczestników sok ze świeżych warzyw i owoców. Prowadzący – Agnieszka Figarska – trener personalny prowadzący zajęcia z cyklu właściwego odżywiania i dietetyki.  Doświadczony nauczyciel nauczania początkowego, animator zabaw dla dzieci od 1-3, instruktor fitness.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków..

 

Andrzejki dla dzieci w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

andrzejki_dzieci2Wigilia świętego Andrzeja, zwana popularnie Andrzejkami, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych w Polsce wieczorów, poświęconych magii oraz wróżbom. To także ostatni moment na huczną zabawę przed zbliżającym się adwentem. W tradycji polskiej impreza miała charakter przede wszystkim matrymonialnym, jednak z czasem przekształciła się w niezobowiązującą zabawę dla dzieci i dorosłych. W tym roku wydarzenia i atrakcje andrzejkowe dedykowane dzieciom przygotowało kilka klubów Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Najwcześniej, bo już w połowie listopada Klub Dukat (ul. Styczna 1) zaprasza wszystkie dzieci, które z niecierpliwością czekają na andrzejkową imprezę, tańce i wróżby. Z kolei mali czarodzieje i czarodziejki w wieku od 2 do 5 lat (najchętniej w przebraniach) będą bardzo mile widziani w Klubie Mirage (os. Bohaterów Września 26), gdzie spotkają wróżkę, będą tańczyć, malować buźki oraz wyczyniać Andrzejkowe czary mary. Inny pomysł na dziecięce swawole ma Klub Krzesławice (ul. M. Wańkowicza 17). W Sobotni poranek z magią i plastyką każdy uczestnik zamieni się w czarodzieja lub wróżkę, a gość specjalny - iluzjonista, pomoże im przenieść się w świat magii i rzeczy niezwykłych. Śmiechu i radości nie zabraknie natomiast w Klubie Zgody (os. Zgody 1). Andrzejki dla dzieci to propozycja muzyczno-ruchowa, plastyczna i integracyjna dla nieco starszych smyków (w wieku 6-10 lat). Dzieci i rodzice, którym bliżej jest do Klubu Wersalik (os. Ogrodowe 15) znajdą tam wyśmienitą zabawę podczas Dziecięcych Andrzejek w Wersaliku. W programie znajdą się wróżby, konkursy i zabawa taneczna dla małych i starszych pociech (2-12 lat). Kto zaś chce poznać zwyczaje andrzejkowe oraz katarzynkowe, usłyszeć wiele ciekawostek związanych z tą polską tradycją, powinien wybrać się do Klubu Jedność (ul. Drożyska 3c). Tajemniczo i ciekawie zapowiadają się przygotowane tam atrakcje: wesołe wróżby, quiz, krzyżówki, zabawy ruchowe oraz wiele innych. Ostatniego dnia miesiąca warto udać się na Magiczny wieczór do Klubu Herkules (ul. gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29). Na miejscu dzieci poznają wiele wróżb, w tym te najbardziej tradycyjne, jak but za progiem, karteczki pod poduszką czy lanie wosku.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Jak bawić się z dzieckiem

bawicKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 10.11. w godz. 12:30 - 14:00 zaprasza na spotkanie dotyczące zabaw dla dzieci stymulujących ich rozwój.

Więcej…
 

Andrzejki w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta

andrzejki_okknh2Koniec listopada to oczywiście czas szalonych zabaw andrzejkowych z wróżbami i imprez tanecznych. Andrzejkowych propozycji nie mogło więc zabraknąć również w naszych Klubach. Przygotowaliśmy dla Was różnorodne propozycje - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych czy seniorów. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka, z uśmiechem na twarzy i przy dobrej muzyce. Zachęcamy do zapoznania się z załączonym newsletterem, a po szczegóły zapraszamy na www.krakownh.pl i do naszych Klubów.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Konferencja inaugurująca ogólnopolski projekt edukacyjny „»O naszą Niepodległą!« – udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości i terytorium II Rzeczypospolitej 1914–1922” – Kraków, 10 listopada 2017 r.

W przededniu Święta Niepodległości, 10 listopada br. o godzinie 10.00 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków zapraszają na konferencję inaugurującą ogólnopolski projekt edukacyjny „»O naszą Niepodległą!« – udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości i terytorium II Rzeczypospolitej 1914–1922”. Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Krakowie, przy ul. Dunajewskiego 8.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Więcej…
 

Koncert Cecyliański z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich

cecylianskiW niedzielę, 19 listopada 2017 r. o godz. 17.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich odbędzie się Koncert Cecyliański w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich. Wydarzenie wpisuje się w długoletnią tradycję organizowania koncertów ku czci Świętej Cecylii - patronki muzyki sakralnej, śpiewu, chórów i organistów.

Wstęp wolny.

 

Andrzejki dla dorosłych w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

andrzejki_dorosliW wyjątkowy listopadowy wieczór, w wigilię święta św. Andrzeja spotykają się starsi i młodsi. W tym magicznym czasie, jak dawniej wierzono, można poznać imię swojego przyszłego ukochanego czy ukochanej, albo za pomocą wróżb poznać przyszłość. Dziś andrzejkowe wróżby traktuje się z przymrużeniem oka, choć dla wielu to doskonała okazja do wspaniałej zabawy przed zbliżającym się Adwentem. Najczęściej wieczór ten spędzamy w gronie rodziny lub przyjaciół. Ale kto powiedział, że świętować można tylko w ten jeden wieczór? Do dobrej wspólnej zabawy zapraszają Kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta już od połowy listopada.

Więcej…
 

Klub Rodziców: Klub Ojców

bawicKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 10.11. w godz. 17:00 - 19:00 zaprasza na warsztaty dla ojców.

Podczas warsztatów ojcowie zaplanują jędrzejkowy wieczór, który odbędzie się 24 listopada. Wraz z dziećmi przygotują dekoracje i wymyślą zabawy. Prowadzenie: Michał Urbański, tata Helenki i Tadzia.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Klub Rodziców: Wszytko o masażu

masazKlub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 10.11. w godz. 10:00 - 12:00 zaprasza na zajęcia zatytułowane "Wszytko o masażu".

W ramach zajęć rodzice poznają techniki masażu niemowląt oraz dzieci przedszkolnych. W programie instruktaż, ćwiczenia praktyczne oraz zabawy podłogowe. Spotkanie poprowadzi Barbara Górecka - dyplomowana masażystka, specjalistka w zakresie masażu w okresie ciąży oraz matek karmiących, posiada szeroką praktykę w tym zakresie oraz odpowiednie przeszkolenie zdobyte w Middlesex School of Complementary Medicine, The Evadell Natural Therapy Centre.

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Wystawa plenerowa KL Plaszow

kl_plaszowMuzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej KL Plaszow, która jest prezentowana na terenie poobozowym.

Ekspozycja opowiada o KL Plaszow za pomocą archiwalnych zdjęć, fragmentów relacji więźniów i krótkich informacji historycznych. Na niemal wszystkich planszach kolorem sepii z czarno-białego tła wydobyte są postacie ludzi i obiekty, do których odnosi się opis. Celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym historii KL Plaszow poprzez wpisanie w odbiór neutralnego krajobrazu wiedzy o tragicznej przeszłości tego miejsca.

Autorami wystawy są: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Kolektyw Kuratorski działający w ramach Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, utworzonego na Wydziale Polonistyki UJ.

Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: Sekretarz stanu Jarosław Sellin i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Więcej…
 


Strona 9 z 121


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)