Dzielnica XVIII

NOWA HUTA - PRZYSZŁOŚĆ KRAKOWA

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Nowej Huty na spotkanie, które odbędzie się we wtorek 25 lutego o godzinie 17.30 w sali Galeria, Nowohuckiego Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 z panią Elżbietą Koterbą, z-cą prezydenta Miasta Krakowa. Pani Prezydent zaprezentuje projekt Nowa Huta Przyszłości, a także założenia utworzenia Parku Kulturowego Nowa Huta. Będzie to także pierwsza publiczna prezentacja najnowszych ustaleń dotyczących projektu NH Przyszłości. Prowadzącym spotkanie będzie radny Miasta Krakowa pan Tomasz Urynowicz.

 

Gwiazduchy z Chałupek ze staropolskim kolędowaniem

Grupa Obrzędowa Gwiazduchy działająca przy Klubie Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta po raz kolejny w 2014 roku wyruszyła ze Staropolską Kolędą. W święto Trzech Króli, jak nakazuje tradycja barwny orszak przebierańców z gwiazdą betlejemską rozpoczął obchód kolędniczy po peryferyjnych osiedlach Nowej Huty.

Więcej…
 

Nowohucka Wigilia Pokoleń

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huya, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida serdecznie zapraszają na spotkanie opłatkowe "Nowohucka Wigilia Pokoleń".

Więcej…
 

Dbajmy o czystość w Naszej Dzielnicy

Dzielnica XVIII Nowa Huta liczy ponad 60 tysięcy mieszkańców i zajmuje 7 tysięcy ha  powierzchni. Jest jedną z największych dzielnic miasta, a co za tym idzie wymaga dobrej organizacji pracy ze strony służb miejskich, które zajmują się utrzymaniem czystości ulic, chodników, ścieżek rowerowych. Do nich należy również utrzymanie w odpowiednim stanie parków, ogródków jordanowskich, drzew, zieleni, skwerów różanych. Wiele nieruchomości na terenie Dzielnicy obsadzone jest tzw. żywopłotami, które także wymagają nieustannej pielęgnacji.

Więcej…
 

PIŁKARSKA LIGIA PARAFIALNA - 10 LAT MINĘŁO ...

W niedzielę 20 października w kościele Matki Bożej Pocieszenia odbyło się uroczyste zakończenie sezonu 2013. W krótkim podsumowaniu Ks. Marek Ostapiszyn SAC który gra od początku powstania ligi w drużynie MBP nawiązał do idei powstania ligi oraz podziękował osobom związanym z tworzeniem i funkcjonowaniem rozgrywek.

Więcej…
 

WSZYSTKIE MURKI SĄ NASZE

Głową w murek, tak można podsumować dotychczasową walkę radnych Rady Dzielnicy XVIII z urzędnikami o wyremontowanie nowohuckich murków, podczas gdy kolejne zimy skutecznie pogłębiają stan zniszczenia.

Murki wizjonerów
Centralne osiedla Nowej Huty, projektowanej, jako oddzielnego miasta pod Krakowem, w myśl jej urbanistów i architektów miały być naprawdę reprezentacyjne: szerokie ulice, parki, „jednostki mieszkaniowe”, teatry nawet ratusz, a przy tym - ozdobne elementy małej architektury. To, czy murki miały tylko wyróżniać ciąg pieszy wzdłuż ulic, czy też ułatwiać wejście do sklepów i punktów usługowych, szkół, żłobków, przychodni dziś nie ma znaczenia. Po sześćdziesięciu latach te niewielkie, ale urokliwe (niegdyś) elementy małej architektury podobnie jak towarzyszące im tarasy i schody dziś proszą się o remont. Już trzy kadencje radni dzielnicy upominają się w Gminie Miejskiej Kraków o to, by ze względów estetycznych murki poprawić. Wnoszą o to do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz do Zarządu Budynków Komunalnych.

Więcej…
 

Infrastruktura nowohucka 2013

Kończy się kolejny rok, to najlepszy czas, aby podsumować nasze działania na rzecz poprawy infrastruktury w naszej dzielnicy. Środki finansowe na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb infrastrukturalnych są niewystarczające. Część mieszkańców może być niezadowolona, że w tym roku to nie ich ulica czy też nie ich chodnik został wyremontowany. Do siedziby dzielnicy przychodzą zainteresowani, napływają  pisma od mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych w sprawie: naprawy chodnika, remontu ulicy czy też zepsutej latarni. Przy tak ogromnych potrzebach mieszkańców, nie zawsze można wszystkiemu sprostać. Tak jak i w latach poprzednich i obecnie Komisja Planowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska, Mienia i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Infrastruktury Komunalnej dokonała  przeglądów na terenie dzielnicy, na podstawie których sporządziła mapę najpilniejszych prac w zakresie remontów: chodników, ulic, dróg, miejsc postojowych dla samochodów oraz oświetlenia, biorąc także pod uwagę wszystkie pisma mieszkańców oraz postulaty zgłoszone z dyżurów radnych.

Więcej…
 

Projekt zmiany organizacji ruchu na os. Szkolnym – KONSULTACJE

Wspólnota mieszkaniowa bloku nr 12 z os. Szkolnego przekazała do rady projekt zmiany organizacji ruchu oraz wniosek o podjęcie uchwały w tej sprawie. Wszelkie zmiany dotyczące ruchu pieszego i samochodowego na naszych osiedlach poddajemy konsultacją mieszkańców osiedla, którego dotyczą, tak jest i w tym wypadku. Do 15 grudnia br. czekamy na stanowisko wspólnot mieszkaniowych z osiedla Szkolnego 10, 11, 13, 14, 15, 22, 23 i 24, które poprosiliśmy o wyrażenie opinii. Dopiero po otrzymaniu od nich odpowiedzi będziemy mogli podjąć decyzje w tej sprawie. Projekt zmiany organizacji ruchu na osiedlu Szkolnym dostępny jest także w siedzibie Rady Dzielnicy.

 

Profesor Stanisław Juchnowicz Honorowym Obywatelem Krakowa

Rada Miasta Krakowa na uroczystej sesji w dniu 27 listopada br. nadała profesorowi Stanisławowi Juchnowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Prof. Juchnowicz jest wybitnym architektem i urbanistą. Był członkiem zespołu generalnego projektanta Tadeusza Ptaszyckiego, który przygotowywał założenia urbanistyczne Nowej Huty.

Więcej…
 

KONKURSY W KRAKOWIE

W sobotę 23 listopada br. do Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przyjechały reprezentacje 16 jednostek Małopolskiej WK OHP oraz z CKiW w Szczawnicy i CKiW w Tarnowie, aby wziąć udział w corocznych konkursach: wiedzy o Krakowie pt. „Wielcy Krakowianie”, recytatorskim pt. „Twórczość Juliana Tuwima”, ekologicznym pt. „Odkrywamy czystą Polskę” oraz ortograficznym pt. „O Pawie Pióro”. Organizatorem przedsięwzięcia była Małopolska WK OHP oraz 6-5 Środowiskowy Hufiec Pracy w Krakowie.

Więcej…
 

Projektor cyfrowy dla kina Sfinks

W kinach na naszych oczach dokonuje się swoista techniczna rewolucja. Posiadanie projektorów cyfrowych nie jest już, jak kilka lat temu, domeną czy też „kaprysem” wielkich kin wielosalowych, które stawiały na nowinki techniczne oraz maksymalną perfekcję obrazu i dźwięku. Dziś to już „być albo nie być” dla wszystkich kin - również dla takich kin studyjnych jak Sfinks – jedynego kina w Nowej Hucie. Większość dystrybutorów ogranicza wprowadzanie filmów na tradycyjnych kopiach 35 mm do minimum (powstaje np. 5-6 egzemplarzy do podziału na całą Polskę) i przechodzi na system kopii cyfrowych. Co więcej – znaczna ilość pozycji dostępnych jest tylko na kopiach cyfrowych! I ta tendencja rośnie w błyskawicznym tempie. Praktycznie z miesiąca na miesiąc rośnie ilość tytułów, które dostępne są tylko do odtwarzania na projektorze cyfrowym.

Więcej…
 


Strona 83 z 99


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)