Dzielnica XVIII

Kolejna edycja Biegu Pamięci już 16 kwietnia 2016 r.!

pamietaj16 kwietnia 2016 r. o godzinie 12.00 rozpocznie się kolejny Bieg Pamięci.

W tym roku Bieg odbędzie się już po raz czwarty. Jest częścią cyklicznego wydarzenia Pamiętaj z nami, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 2012 roku. Bieg łączy ze sobą trzy oddziały Muzeum tworzące Trasę Pamięci: Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Bieg Pamięci odbywa się na dystansie 5 km. Start sprzed oddziału przy ul. Pomorskiej 2, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba krakowskiego gestapo. Meta i rozdanie medali oraz nagród – przy Aptece pod Orłem, w samym centrum dawnego żydowskiego getta, gdzie działał Tadeusz Pankiewicz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Więcej…
 

Płatne staże z możliwością zatrudnienia

pracaRuszył kolejny nabór do projektu „Praca dla Młodych!” stanowiącego wsparcie dla osób młodych do 29 roku życia, które pozostają bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Więcej…
 

Klub Rodziców zaprasza!

jedrusZapraszamy do zapoznania się z programem najbliższych spotkań w ramach Klubu Rodziców w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej…
 

Babski wieczór w Klubie Herkules

babskiKlub Herkules Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29) dnia 04.03. o godz. 18:00 zaprasza na wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Każda kobieta zasługuje na to, by nosić ją na rękach. Drogie Panie, zapomnijcie na chwilę o codziennych obowiązkach. Wszystkie panie będą mogły spędzić miło czas słuchając i bawiąc się podczas programu kabaretowego w wykonaniu Radosława Omiecińskiego. Informacje i zapisy w godzinach otwarcia Klubu do 2 marca.

Wstęp: 20 zł

 

Marzec w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Marzec to moc atrakcji w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta dla dużych i małych. Wiosna tuż, tuż… Witać będziemy ją na różne sposoby: przedświątecznymi warsztatami i imprezami dla dzieci. Nie zapomnimy również o wszystkich Paniach, które w tym miesiącu obchodzą swoje święto. Rodziców z dziećmi natomiast zapraszamy do Klubów Rodzica w Klubie Jędruś i Klubie 303, w których czekać będzie na Was wiele ciekawych warsztatów, wykładów i spotkań ze specjalistami.

Zachęcamy do zapoznania się z newsletterem i odsyłamy na naszą stronę internetową www.krakownh.pl, gdzie znajdują się wszystkie szczegółowe informacje.

 

III Konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe

emausDrzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej, nieco już zapomnianej zabawce, powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim.

Więcej…
 

Babski Galimatias - Lata 20-te, 30-te

galimatiasKlub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4) dnia 05.03. o godz. 19:00 zaprasza na kolejną imprezę dla kobiet z cyklu Babski Galimatias. Tym razem w stylu lat 20. i 30, zorganizowana również z okazji święta wszystkich pań. Podczas imprezy odbędzie się pokaz mody oraz konkurs na najciekawszy strój z lat 20. i 30. Nie zabraknie ciekawych zabaw i konkursów, które poprowadzi lubiany przez uczestniczki „babskich imprez” Radosław Omieciński. Ciekawy program artystyczny, pyszny poczęstunek, a przede wszystkim duża dawka dobrego humoru gwarantują, że impreza będzie udana.

Wstęp: 40 zł

 

Warsztaty rękodzieła dla dorosłych

rekodzielo2Nowohucka Akademia Seniora zaprasza na trzecie już warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych. W marcu uczestnicy wykonywać będą ozdoby świąteczne – stroiki i jajka styropianowe zdobione wełną czesankową i techniką decoupage. Są to idealne warsztaty dla tych wszystkich, nie tylko pań, którzy chcą udekorować swój dom we własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne. Warsztaty odbędą się 8 marca od godz. 14.00, os. Ogrodowe 15. Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w biurze NAS (os. Centrum A 6a) do 3 marca. Ilość miejsc ograniczona!

Warsztaty poprowadzi stały współpracownik Nowohuckiej Akademii Seniora – Krystyna Drożdżowska, twórca rękodzieła i jubiler.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Koszt: 20 zł (w tym materiały)

 

Dlaczego opowiadamy sobie dowcipy – wykład

dowcipyNowohucka Akademia Seniora zaprasza słuchaczy na kolejny wykład. Tym razem Alicja Soćko-Mucha, doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi zgromadzonym wyniki badań nad zjawiskiem śmiechu. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące antropologicznych pytań o śmiech, czym różni się śmiech od uśmiechu, jakie są funkcje śmiechu, a także jakie są podstawowe teorie dotyczące śmiechu. Wykład odbędzie się 7 marca (poniedziałek) o godz. 15.00, os. Centrum A 6a.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Wstęp wolny dla słuchaczy NAS.

 

Marzec w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami kulturalnymi i akcjami edukacyjnymi organizowanymi przez Nowohucką Bibliotekę Publiczną w miesiącu marcu. Pobierz newsletter w formacie PDF.

 

VII konkurs na ilustrację do legendy nowohuckiej

legenda_nowohucka_2016Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, w dniach 01-20.03. zaprasza do wzięcia udziału w VII konkursie na ilustrację do legendy nowohuckiej.

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do bliższego poznania Nowej Huty – dzielnicy, w której się urodziły i mieszkają. Nowa Huta jest najmłodszą dzielnicą Krakowa, zbudowaną w drugiej połowie XX wieku. Powstała jednak na terenach dawnych podkrakowskich wsi. Miejscowości te, takie jak Mistrzejowice, Mogiła, Czyżyny, Bieńczyce, Krzesławice, Branice itp. posiadały niemal tysiącletnie dzieje, własną kulturę, folklor i obyczaje, podania i legendy. Niektóre z nich weszły do skarbnicy naszej kultury, jak np. legenda o Wandzie.

Inicjatywa uzyskała nominację do nagrody Słoneczniki 2013 przyznawanej przez portal informacyjno-rozrywkowy Czasdzieci.pl za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat.

Więcej…
 


Strona 85 z 121


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)