Dzielnica XVIII

Intensywny, grudniowy weekend

nck_scenaGdyby nawet w następny weekend (9-11 grudnia) zima postanowiła pokazać pazury, to w NCK i tak będzie gorąco!

Zacznijmy od tego, że w piątek… „Lekko nie będzie” - za sprawą komediowego spektaklu o miłości, tolerancji i konwenansach. Dla miłośników tańca współczesnego mamy alternatywę w postaci „Płaczek” Grupy Wokół Centrum. W sobotę zapraszamy na klasykę baletu - „Dziadka do orzechów” i „Jezioro łabędzie” w wykonaniu tancerzy Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu. W niedzielę sceną zawładnie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Hadyna i Kilar.

Nakręcajcie z nami kulturę – również w grudniu. Gorąco zapraszamy!

 

Głową w ścianę. Stefan Kisielewski – historia intelektualnego chuligana

kisielewskiSerdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 12 grudnia 2016 r. o godzinie 12.00 w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Rajskiej 1 w Krakowie.

Wystawa Głową w ścianę. Stefan Kisielewski – historia intelektualnego chuligana powstała w związku z dwiema rocznicami przypadającymi na rok 2016: sto piątą rocznicą urodzin i dwudziestą piątą rocznicą śmierci Stefana Kisielewskiego, jednego z najznamienitszych publicystów polskich dwudziestego wieku.

Ekspozycja prezentować będzie za pomocą zdjęć, dokumentów, fragmentów prac biografię polityczną Kisielewskiego; poczynając od zaangażowania przedwojenne pismo Giedroycia „Bunt Młodych”, poprzez współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym i działalność w Kole Poselskim „Znak”, kończąc na działalności w odradzającym się ruchu konserwatywna – liberalnym. Wystawa ze szczególnym naciskiem będzie przypominać o roli Stefana Kisielewskiego w wydarzeniach z lat 60., tj. List 34 i wydarzeniach marcowych z 1968 r. Przedstawienie politycznej drogi Stefana Kisielewskiego będzie wzbogacone prezentacją fragmentów z programu telewizyjnego pt. „Alfabet Kisiela”.

Wystawa będzie czynna od 12 grudnia 2016 r. do 30 stycznia 2017 r. w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Rajskiej 1 w Krakowie.

 

Rodzinne zawody w układaniu puzzli szopkowych

szopka_puzzleMuzeum Historyczne Miasta Krakowa (sala Fontany, Pałac Krzysztofory) dnia 10.12. w godz. 12.00-15.00, zaprasza na rodzinne zawody w układaniu puzzli szopkowych.

Ogromne puzzle o wielkości pokoju, rywalizacja, dla zwycięskich drużyn nagrody! Co godzinę, od 12.00 do 14.00, startują dwie drużyny składające się z maksymalnie pięciu osób. Ta drużyna, która jako pierwsza prawidłowo ułoży puzzle, wygrywa! Nie ma ograniczeń wiekowych, każdy może wziąć udział w zawodach.

Gwarantujemy świetną zabawę!

Zapisy od 30.11.2016 r. w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Regulamin – www.mhk.pl.

Wstęp wolny.

 

Nowohucka Akademia Seniora - wykład: Tradycje Bożego Narodzenia

tradycje_bozonarodzenioweSłuchacze Nowohuckiej Akademii Seniora 5 grudnia o godz. 15:00 będą mieli możliwość wysłuchać wykładu etnografa z Muzeum Etnograficznego w Krakowie pani Krystyny Reinfuss-Janusz. Wykład odbędzie się na os. Centrum A 6a. Razem z prowadzącą seniorzy zgłębią temat tradycji związanych z oczekiwaniem na Boże Narodzenie w Małopolsce. A czas przygotowań do Świąt miał zawsze wymiar zarówno duchowy jak i codzienny. O przedświątecznych pracach domowych, uczeniu się kolęd, adwentowych nabożeństwach, historiach związanych ze świętym Mikołajem, własnoręcznym przygotowywaniem ozdób i samej tradycji stawiania choinki oraz wielu innych zwyczajach opowie zaproszony gość.

Wstęp wolny dla słuchaczy NAS.

 

Trzy kameralne spotkania i nie tylko... w grudniu w NCK

informator_grudzienDoradzimy w jaki sposób najpiękniej przechować wspomnienia i utrwalać przemijający świat, powędrujemy z podróżnikami za horyzont i spotkamy się z psychologiem, by lepiej zrozumieć niszczący proces agresji. Zapraszamy.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Zapraszamy do pobrania grudniowego informatora.

1 grudnia (czwartek), godz. 12:00, sala kameralna
Klub Super Mama – Jak fotografować dzieci.


Spotkanie z Anną Otczyk i Laurą Dec
Anna Otczyk – studiowała w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie na kierunku reportaż. Lubi uwieczniać na zdjęciach momenty z życia ludzi, a najbardziej „małych ludzi”.
Laura Dec – członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego, laureatka licznych konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

8 grudnia (czwartek), godz.18:00, sala kameralna
Klub Podróżników Navigator – Horyzonty zdarzeń


Spotkanie z Olgą Komornicką i Mateuszem Michtą, oraz autorski pokaz zdjęć.
Wydarzenie towarzyszy odbywającej się w Nowohuckim Centrum Kultury wystawie zdjęć podróżników.

12 grudnia (poniedziałek), godz. 18:00, sala kameralna
Klub Przyjaciół Psychologii – O agresji trochę inaczej


Spotkanie z psychologiem i psychoterapeutą Magdaleną Sękowską.

 

Wiem, potrafię, działam - porady prawne

dzialamKlub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa (os. Bohaterów Września 26) Huta oraz Fundacja Dzieło Kolpinga w Polsce dnia 1.12. o godz. 16:00 zapraszają osoby powyżej 60 roku życia na warsztaty i wykład o tematyce prawnej. Tematem spotkania będzie m.in. nowe prawo konsumenckie, prawo spadkowe i majątkowe. Prowadzący postarają się również odpowiedzieć na inne pytania uczestników z zakresu prawa. Po warsztatach będzie możliwość umówienia się na indywidualną, bezpłatną poradę.

Wstęp wolny.

 

Konferencja znawców Rosji: „Koniec imperium 1991(?) – ćwierć wieku później. Imperium sowieckie: rozpad, dziedzictwo i próby odbudowy” – Kraków, 8 grudnia 2016 r.

koniec_imperiumW rocznicę ćwierćwiecza od rozwiązania ZSRS i zawarcia tzw. porozumień białowieskich, 8 grudnia 1991 r., wybitni historycy i znawcy Rosji będą dyskutować o ciągłości między imperium sowieckim a współczesną Rosją Władimira Putina i o wpływie sowieckiego dziedzictwa w wielu wymiarach na współczesną politykę Moskwy oraz jej ambicje do odbudowy imperium.

Więcej…
 

(Pro)obywatelski samorząd: praktyki, teorie, wyzwania - konferencja naukowa

samorzadWydział Humanistyczny AGH i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt. (Pro)obywatelski samorząd: praktyki, teorie, wyzwania.

Kraków, 8−9 grudnia 2016 r. (czw.−pt.)

Pragniemy, aby nasze spotkanie było ważnym głosem w debacie o polskiej samorządności. Dlatego do udziału w konferencji zapraszamy teoretyków, badaczy i praktyków, którzy interesują się stanem samorządności terytorialnej w Polsce i działaniami poprawiającymi funkcjonowanie społeczności lokalnych.

Więcej…
 

Aukcja szopek

aukcja_szopekMuzeum Historyczne Miasta Krakowa (sala Miedziana, Pałac Krzysztofory) dnia 10.12. o godz. 12.00, zaprasza na aukcję szopek krakowskich.

Na naszej aukcji będzie można kupić około dwudziestu szopek z konkursów organizowanych w ubiegłych latach. Duże i małe, kolorowe, pięknie ozdobione, z ruchomymi elementami i wszystkie wykonane ręcznie przez szopkarzy będą do nabycia podczas naszej licytacji.

Katalog aukcyjny będzie dostępny przed licytacją na stronie www.mhk.pl

Wstęp wolny.

 

Warsztaty gier planszowych dla dorosłych

bardNowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do Bibliotecznej strefy gier! Już 9 grudnia w Filii nr 4 odbędą się pierwsze warsztaty gier planszowych dla dorosłych. Zajęcia poprowadzi przedstawiciel firmy Bard Centrum Gier.

Wstęp wolny!

Na warsztaty zapraszamy 9 grudnia 2016 r. o godz. 17.30 do Filii nr 4 w osiedlu Zgody 7 (tel. 12 644-40-72).

 

Nowotwory - czym są, jak powstają, jak je leczyć?

nowotworyKlub Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1) dnia 1.12 o godz. 18:30 zaprasza na spotkanie dotyczące chorób nowotworowych, które poprowadzi doktor Krzysztof Kubiak - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, zainteresowany profilaktyką najczęstszych chorób dotykających społeczeństwo.

W pierwszej części spotkania gość udzieli odpowiedzi na pytania, czym są nowotwory, jak powstają i jak je leczyć a w drugiej omówi proste zasady pomagające nawet dwukrotnie zredukować ryzyko zachorowania na choroby z tej grupy. Pomysłodawcą spotkania jest pani Zofia Włodarczyk - mieszkanka os. Zgody.

Wstęp wolny.

 


Strona 86 z 151


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)