Dzielnica XVIII

Spotkanie świąteczne seniorów

spotkanie_swiateczneKlub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26) dnia 2.12. o godz. 15:30 zaprasza na spotkanie świąteczne dla seniorów.

Jak co roku, aby tradycji stało się zadość, seniorzy należący do Polskiego Związku Rencistów Emerytów i Inwalidów zasiądą przy wspólnym, bożonarodzeniowym stole. W programie: łamanie opłatkiem i życzenia, wspólne kolędowanie, świąteczny poczęstunek. Organizatorzy: Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Polski Związek Rencistów Emerytów i Inwalidów zapraszają osoby starsze, samotne, aby spotkać się w blasku świec, przy zielonej choince i zapachach świątecznego stołu, by wspólnie rozpocząć wielkie bożonarodzeniowe świętowanie.

Wstęp z bezpłatnymi zaproszeniami, które można odbierać w Klubie od 25 listopada.

 

74. Konkurs i Wystawa Szopek Krakowskich 2016

szopki_2016Celem 74. Konkursu Na Szopkę Krakowską, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, jest podtrzymywanie tradycji rzemiosła szopkarskiego wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.

Więcej…
 

Grudzień w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta

okknh_grudzien_2016W sklepach i w przestrzeni miasta pojawiają się już choinki i ozdoby, słychać świąteczne piosenki. W tym świątecznym klimacie zapraszamy Was na grudniowe wydarzenia w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Nie zabraknie spotkań ze Świętym Mikołajem i warsztatów, podczas których razem z nami przygotujecie wyjątkowe ozdoby na domową choinkę czy pachnące pierniczki. Po Świętach zapraszamy na dwa kolędowe koncerty: 49. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! i Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich. Zapraszamy także na wernisaże wystaw: malarstwa w Klubie Mirage i koronek w Klubie 303. A na zakończenie roku, dorosłym polecamy wystrzałową zabawę sylwestrową w Klubie Herkules. Te i wiele innych propozycji czekają na Was w naszych Klubach.

Szczegółowe informacje w załączonym newsletterze.

Zapraszamy!

 

Korowód Nowohucki - premiera gry planszowej i rozgrywki

korowod_nowohuckiPrzyjdź na rozgrywki w nową grę planszową i skompletuj swój własny Korowód Nowohucki! - 29 listopad 2016 r., godz. 18.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków.

Liderem jakiego zespołu był Bogdan Łyszkiewicz? Za pieniądze ze sprzedaży którego obrazu Jan Matejko kupił dworek w Krzesławicach? Modelką malarzy jakiej epoki była Zofia Paluchowa? W którym dramacie Stanisława Wyspiańskiego został uwieczniony Franciszek Ptak? W jakim filmie Andrzej Wajda opowiedział historię Piotra Ożańskiego? Jeśli jesteś ciekaw odpowiedzi na te i inne pytania o Nową Hutę, chciałbyś dowiedzieć się czegoś nowego o dzielnicy i dobrze się przy tym bawić to przyjdź na rozgrywki w nową grę planszową i skompletuj swój własny Korowód Nowohucki!

Więcej…
 

Klub Rodziców: Projekt Wspólna Sobota - Dzień ukraiński

klub_rodzicowKlub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) dnia 19.11 w godz. 12:00 - 14:00 zaprasza na spotkanie w ramach programu Active Citizens. Będziemy gościć osoby z Ukrainy, które opowiedzą nam o swoim kraju i przedstawią jego kulturę. Zapraszamy rodziny z dziećmi i nie tylko.

Wstęp wolny.

 

Klub Rodziców: Specjalista - psycholog

listopad_303Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) dnia 18.11 w godz. 9:00 - 11:00 zaprasza na spotkanie ze specjalistą Stanisławem Bobulą – psychologiem, trenerem (edukatorem) i coachem.

Więcej…
 

Mikołajkowe Niespodzianki w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta

mikolajki_2016Jest takie zawołanie, którego początkiem grudnia każdego roku nasłuchują wszystkie dzieci. Dobrze wiedzą, kto się kryje za tajemniczym Ho, ho ho...! Święty Mikołaj i jego ekipa znów wyruszą w świat, by obdarowywać dzieci uśmiechem i upominkami. Renifery zaprzężone? Prezenty spakowane? Czapka z pomponem na głowę i w drogę! A gdzie będzie można spotkać Mikołaja? Oczywiście w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Więcej…
 

Wystawa akwareli Wojciecha Pająka "Impresje"

impresjeOśrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na wernisaż wystawy akwareli Wojciecha Pająka „Impresje”, który odbędzie się 25 listopada 2016 r. o godzinie 18.00 w Galerii OKN na os. Górali 5 w Krakowie. Wystawę można oglądać do 4 stycznia 2017 roku. Wstęp wolny.

Wojciech Pająk, rocznik 1956, architekt, krakowianin. Akwarelista amator, absolwent Architektury Politechniki Krakowskiej. Na wystawie prezentuje swoje najnowsze prace przedstawiające pejzaże i architekturę.

 

Targi Bożonarodzeniowe 2016

targi_2016_2Organizator Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Realizator Firma Artim Sp. z o.o. uprzejmie informują, że w dniach 25 listopada - 26 grudnia 2016r. na płycie Rynku Głównego w Krakowie odbywać się będą Targi Bożonarodzeniowe. W związku z licznymi turystami ze Wschodu (Rosja, Ukraina, Białoruś) odwiedzającymi Kraków w styczniu, część obiektów pozostanie do 8 stycznia 2017r. Partnerem jest Urząd Miasta Krakowa.

Więcej…
 

Fotografia jako sztuka

akademia_seniora2Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a) dnia 21.11 o godz. 15:00 zaprasza na wykład o sztuce fotografii.

Więcej…
 

Plan Ochrony Parku Kulturowego Nowa Huta - prezentacja

park_kulturowyDnia 24 listopada 2016 r., o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) zespół autorów z Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki pod przewodnictwem prof. dr. hab. Zbigniewa Myczkowskiego zaprezentuje projekt Planu Ochrony Parku Kulturowego Nowa Huta.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki przeprowadzonych analiz zasobu krajobrazowego i uwarunkowań widokowo-kompozycyjnych wnętrz architektoniczno-krajobrazowych Nowej Huty. Omówiona będzie także dokonana waloryzacja i diagnoza trwających w Nowej Hucie przemian oraz opracowane wytyczne w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu dzielnicy. W prezentacji udział wezmą członkowie zespołu projektowego: prof. dr hab. Zbigniew Myczkowski, mgr Karol Chajdys, dr Urszula Forczek-Brataniec, mgr Karolina Latusek, mgr Roman Marcinek, mgr Paulina Nosalska, mgr Wojciech Rymsza-Mazur, dr Andrzej Siwek, dr Krzysztof Wielgus.

Więcej…
 


Strona 87 z 151


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)