Dzielnica XVIII

Spalarnia śmieci w Mogile (2). Aktualny stan prawny

W dniu 21 czerwca 2010 r. wydana została pierwsza decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej spalarni śmieci. Decyzję tę wydał Prezydent Krakowa dla przedsięwzięcia, które ma budować spółka należąca do Miasta (prezydent wskazał także uroczyście miejsce pod budowę). Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Więcej…
 

Chcemy remontować więcej…

Na sesji 21 marca Rada Dzielnicy podjęła uchwały dotyczące przeznaczenia wydatków na budowę i remonty chodników. Środki, które możemy wykorzystać na tego rodzaju cele, choć zostały ostatnio zwiększone, są wciąż śmiesznie niskie wobec potrzeb. Rada Dzielnicy nie ma, niestety, wpływu na arbitralny podział funduszy przez władze miejskie, choć sposób dokonywania owego podziału może budzić wiele wątpliwości. Przypomnijmy, że nasza dzielnica jest największą i najliczniej zamieszkałą, a równocześnie niezwykle zaniedbaną. Szczególnie skandaliczny jest zupełny brak chodników w niektórych miejscach, gdzie są one potrzebne (patrz: nasza kolumna, 18 lutego br.). Wskutek zbyt małych nakładów wiele z planowanych przez nas inwestycji w zakresie infrastruktury nie będzie mogło zostać zrealizowanych w najbliższym czasie.

 

Co z ustawą o TBS-ach?

Wielu mieszkańców Nowej Huty mieszka w TBS-owskich blokach. W zeszłym roku posłowie sejmowej komisji Przyjazne Państwo” przygotowali i nagłośnili projekt nowelizacji ustawy „o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego”, który miał jasno sprecyzować prawa najemców i partycypantów Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Więcej…
 

Przełamujemy fałszywe mity

9 marca 2011 odbyło się II posiedzenie Komisji Prawa i Porządku Publicznego. Przewodnicząca Krystyna Frankiewicz przedstawiła plan pracy Komisji na 2011 rok, a także omówiła spotkanie z Komendantem Policji, które odbyło się w siedzibie Komendy na osiedlu Zgody 2. Najważniejszym problemem poruszonym w trakcie spotkania były kradzieże „na wnuczka”. Z relacji Komendanta wynika, że, niestety, starsze osoby nadal wpuszczają oszustów do swoich domów. Nie zawsze pomagają ostrzeżenia w mediach, czy apele proboszczów w kościołach Dzielnicy. Do pozytywnych zjawisk należy natomiast powolne, lecz skuteczne przełamywanie fałszywego mitu Nowej Huty jako rzekomo najniebezpieczniejszej dzielnicy Krakowa.

 

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości w Nowej Hucie

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 

Przywrócić lokal w Centrum A na cele oświatowe

Rada zajęła się sprawą budynku na os. Centrum A14. Do 31 sierpnia 2005 r. funkcjonowało tam Samorządowe Przedszkole nr 101.

Więcej…
 

Uroczystości katyńskie pod pomnikiem Solidarności

13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, po mszy w kościele na Szklanych Domach odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Organizatorem uroczystości był nowohucki klub Gazety Polskiej.

Więcej…
 

Rowerem po zdrowie

Zapraszamy Państwa do udziału w wycieczkach rowerowych w ramach Akcji "Rowerem po zdrowie". Program jest dostępny do pobrania tutaj.

 

Prof. Stanisław Juchnowicz, Głos w dyskusji

 

Więcej…
 

Zapomniane osiedla

Kraków – wielkie, historyczne miasto będące kolebką polskich tradycji, kultury i dziedzictwa narodowego. Duma wszystkich Polaków. Europejska stolica, do której przyjeżdżają co roku setki tysięcy turystów z całego świata.

 

Więcej…
 

Mecz rugby

Rugbyści Polski i Holandii zawitają 16 kwietnia na stadion Hutnika. Stawką pojedynku będzie awans do dywizji A, będącej zapleczem europejskiego rugby. To będzie czwarte spotkanie międzypaństwowe polskich rugbystów w Krakowie.  W przeszłości graliśmy ze zmiennym szczęściem z RFN, Francją, Marokiem i Andorą. Nowa Huta dwukrotnie gościła kadrę „Biało-czerwonych“.

Więcej…
 


Strona 89 z 90


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)