Dzielnica XVIII

Kurs dla wolontariuszy – opiekunów chorych

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie  serdecznie zaprasza na bezpłatny kurs dla wolontariuszy – opiekunów chorych, odbywający się od 16 października do 4 grudnia br.

Jeśli: interesuje Cię problematyka opieki nod osobą chorą terminalnie, chcesz wspomóc w opiece bliską Ci osobę, chcesz ofiarować swój czas i obecność tym, którzy są u kresu swej drogi lub chcesz dołączyć do grona hospicyjnych wolontariuszy – zapraszamy właśnie Ciebie!!! Pierwsze spotkanie: 16 października 2012 o godz. 17:00. Miejsce: Dom - Hospicjum św. Łazarza, ul. Fatimska 17. Szczegółowe informacje: pod nr telefonu 12 641-46-58 oraz www.hospicjum.krakow.pl, www.wolontariat.hospicjum.pl

 

Dzień Sportu Dzielnicy XVIII

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta zaprasza na „Dzień Sportu Dzielnicy XVIII”, który odbędzie się w sobotę 15 września br. na terenie pomiędzy NCK a Centrum E. Dzień Sportu ma charakter edukacyjno-sportowy. Poprzez różne atrakcje sportowe oraz gry i zabawy edukacyjne pragniemy przybliżyć dzieciom aktywny i zdrowy tryb życia. W programie nie zabraknie zabaw i gier sportowo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Odbędą się także występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych i sportowych. Zostanie zaprezentowane wyszkolenie i sprzęt Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. W trakcie będą dostępne także wesołe miasteczko, zabawki dmuchane, stoiska edukacyjne, bezpłatne badania profilaktyczne. Rozpoczęcie imprezy nastąpi o godzinie 13.00. Na finał o godzinie 18.30 zagra Boba Jazz Band. Podczas Dnia Sportu odbędzie się również kwesta na rzecz dzieci chorych na mukowiscydozę przeprowadzona przez wolontariuszy Fundacji Pomocy Rodzicom i Chorym na Mukowiscydozę „Matio”.
Patronat nad imprezą przyjęli Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Tomasz Urynowicz - Przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej RMK.

 

Dożynki Dzielnicowe Ruszcza 2012

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta zapraszaja na Dożynki Dzielnicowe, które w tym roku odbędą się w niedzielę 2 września w os. Ruszcza na ul. Jeziorko 40 w ogrodach plebańskich. Dożynki rozpoczną się tradycyjnie Mszą Świętą o godz. 14.30, oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 15.45. W programie święta plonów nie zabraknie przeglądu wieńców dożynkowych. Odbędą się także występy dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych zespołów artystycznych. Przybyli na Dożynki będą mogli wziąć udział w zabawie tanecznej.

 

O edukacji w 2012 r.

Jak co roku, radni Dzielnicy XVIII uczestniczyli w przeglądzie technicznym placówek oświatowych działających na terenie naszej dzielnicy. Nowa Huta ma na swoim terenie największą liczbę szkół i przedszkoli w mieście. Jest ich w sumie około 30, nie licząc szkół średnich i żłobków.
Wspólnie z przedstawicielem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa radni przyglądali się potrzebom remontowym, zgłaszanym przez dyrektorów placówek oświatowych, w perspektywie 2013 roku. Trzeba podkreślić, że gospodarze byli dobrze przygotowani na wizytę komisji i w sposób rzeczowy przedstawiali problemy techniczne budynków i okalających je terenów.

Więcej…
 

XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta

Scrabble to najpopularniejsza na świecie gra słowna, polegająca na układaniu wyrazów z dolosowanych liter o odpowiedniej wartości punktowej. Oprócz elementów rywalizacyjnych i wykorzystania umiejętności logicznego myślenia, ta intelektualna rozrywka popularyzuje piękno i poprawne używanie języka polskiego.
Mistrzostwa Krakowa w Scrabble odbędą się już po raz XVI i wzorem poprzednich lat należeć będą do prestiżowego cyklu Grand Prix, który obejmuje najważniejsze turnieje w roku. Turniej zaliczany będzie do krajowego rankingu i zagrają w nim zawodnicy z całej Polski. Otwarta formuła gry pozwala wziąć udział każdemu, kto minimum 30 minut przed początkiem zawodów zgłosi swą obecność sędziemu.

Więcej…
 

XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble

W ostatni weekend, 28-29 lipca, w Nowohuckim Centrum Kultury odbyły się XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble, turniej pod patronatem Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W zawodach wzięło udział 102 zawodników z całej Polski, w tym aktualny mistrz Polski Mirosław Uglik. Zwyciężył jednak jeden z jego poprzedników, mistrz Polski 2003, Kazimierz Merklejn – utytułowany zawodnik, który przez długi czas był także liderem ogólnopolskiego rankingu. Co ciekawe, był to gracz, który przebył najdłuższą drogę aby zagrać w krakowskich zawodach – przyjechał aż ze Szczecina. Kolejne miejsca na podium zajęli zawodnicy z Krakowa – Dariusz Dzierża i Jacek Pietruszka. Aby największe trofea nie dublowały się, puchar dla najlepszego Krakowianina, ufundowany przez Radę Dzielnicy XVIII, został przyznany Grzegorzowi Kwietniowi, który zajął 6 miejsce. Rada Dzielnicy nagrodziła statuetką także najmłodszego zawodnika – 12-letniego Alberta Połomskiego z Ostrowa Wielkopolskiego. Nagroda dla najlepszej zawodniczki powędrowała zaś do Magdaleny Kublik z Warszawy.

Więcej…
 

Święto plonów w Ruszczy

Dożynki w Dzielnicy XVIII odbywały się 2 września br. w Ruszczy. Gospodarzami dorocznego święta plonów byli przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc i dyrektor Ośrodka Kultury Nowa Huta – Małgorzata Jezutek. Uroczystość rozpoczęła msza św. w XIV - wiecznym, pięknie odrestaurowanym kościele. „To zaszczyt dla nas, że możemy dzielnicowymi dożynkami dołożyć cegiełkę do cyklu wydarzeń rocznicowych 700-lecia parafii” – przewodniczący S. Moryc, w imieniu Rady Dzielnicy podziękował proboszczowi z Ruszczy księdzu Andrzejowi Kottowi.

Więcej…
 

Wspólne czytanie "Pana Tadeusza"

W niedzielę 9 września na schodach Teatru ludowego odbędzie się wspólne czytanie „Pana Tadeusza”. W godzinach od 12 do 14 pracujący lud Nowej Huty uczci 200 lat wydarzeń stanowiących fabułę „Ostatniego zajazdu na Litwie”.

 

ZAPOMNIANA, MUZYCZNA NOWA HUTA

Muzyka zawsze rozbrzmiewała w Nowej Hucie, ba, był czas, kiedy dzielnica była rozśpiewana i roztańczona. To tutaj powstał jeden z pierwszych klubów jazzowych, ale kto o tym wie?

Więcej…
 

Klubowa miejsko-wiejska Nowa Huta

Ośrodek Kultury – Kraków Nowa Huta, jest gminną instytucją kultury. Kieruje swa ofertę przede wszystkim do społeczności lokalnych. Ośrodek prowadzi działalność kulturalną w oparciu o dwanaście klubów środowiskowych, znajdujących się na terenie czterech dzielnic nowohuckich. Siedem z nich, zlokalizowanych jest na terenie Dzielnicy XVIII, w tym cztery - w osiedlach peryferyjnych. Program działania tych klubów, odpowiada przede wszystkim na potrzeby mieszkańców i to nie tylko tych najmłodszych, ale również seniorów.
Co ciekawego dzieje się w osiedlowych klubach Ośrodka Kultury - Kraków Nowa Huta?

Więcej…
 

Inwestycje w Osiemnastce

Z przewodniczącym Dzielnicy XVIII Stanisławem Morycem i członkiem zarządu Mariuszem Wodą rozmawiamy na temat realizacji inwestycji na terenie Dzielnicy.
Redakcja: Połowa roku to dobry czas na pierwsze podsumowanie zadań. Jak ich realizacja wygląda na terenie Dzielnicy.
Stanisław Moryc: W zakresie zadań z infrastruktury - remonty chodników, modernizacje dróg i miejsc postojowych - mamy zrealizowane około 65% założonego planu. Praktycznie zostały wykonane wszystkie zadania na terenach podmiejskich. Przeprowadzono remont chodnika przy ul. Wróżenickiej oraz wykonano nakładki asfaltowe między innymi na ulicach: Plażowa, Kłosowa, Ciekowiec, Rudni, Ziemska, Rusiecka, Trzcinowa oraz Drożyska wraz z wyjazdem na ul. Brzeską.

Więcej…
 


Strona 89 z 99


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)