Dzielnica XVIII

Bożonarodzeniowy Bazarek Miłośników Rękodzieła Artystycznego

bazarek Tematem wiodącym jest Boże Narodzenie, więc nie zabraknie ręcznie wykonanych pięknych rzeczy związanych z tym świętem. Wystawcy zaprezentują przedmioty stworzone własnoręcznie, różnymi technikami i z różnych materiałów. Będzie można kupić wyjątkowe upominki i prezenty dla siebie czy najbliższych, poznać naszych twórców i porozmawiać o ich pracy.

30 listopada 2018 r., godz. 15.00 – 19.00
Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Więcej…
 

Centrum Administracyjne HiL – zwiedzanie

hil Zwiedzanie Budynku Z Centrum Administracyjnego Huty w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: Magdalena Smaga (MHK). Zapisy do 22 XI: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Wstęp wolny.

25 listopada 2018 r., godz. 11.00
Start: ul. Ujastek 1 (przed wejściem do Budynku Z)

Więcej…
 

Szkoła Mechaniczna i Osiedle Szkolne - zwiedzanie

mechanikZwiedzanie budynku Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 i okolicy w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: Dorota Jędruch (Fundacja Instytut Architektury). Zapisy do 22 XI: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

24 listopada 2018 r., godz. 11.00
Start: os. Szkolne 37 (przed wejściem do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3)


Partner wydarzenia:
Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie

Gmach dawnego Technikum Hutniczo-Mechanicznego wraz z Domem Młodego Robotnika na os. Stalowym oraz blokami narożników obu osiedli, tworzy przestrzennie od wschodniej strony dzielnicy tzw. Bramę Nowej Huty. W sąsiedztwie szkoły znajdują się tereny rekreacyjno- wypoczynkowe: kompleks obiektów sportowych Międzyszkolny Ośrodek Szkolny Kraków Wschód oraz, po drugiej stronie ulicy Bulwarowej, Zalew Nowohucki i otaczający go park. Osiedle Szkolne należy do grupy osiedli projektowanych i budowanych w latach 1950-1955, w których stosowano zwarte układy wielokondygnacyjnych budynków, oddzielając długimi parawanowymi ciągami wnętrza osiedli od głównych ulic. Peryferyjne, ale położone przy reprezentacyjnej al. Solidarności osiedle otrzymało układ i rozwiązania charakterystyczne dla zespołów centralnych, a jego zabudowa jest przykładem monumentalnej architektury realizmu socrealistycznego.

Więcej…
 

Krakowska Loża Historii Współczesnej. Dyskusja o buncie więźniów Treblinki - 15.11.2018

silaSzanowni Państwo, zapraszamy na listopadowe spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, zatytułowane „Siła bezsilnych”. Tym razem wyjątkowo nie w środę, lecz w czwartek – 15 listopada 2018 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (róg Garbarskiej), godz. 18.

Gośćmi spotkania będą dr Martyna Rusiniak-Karwat i Michał Wójcik, autor książki „Treblinka ’43. Bunt w fabryce śmierci” (Znak – Litera Nova, Kraków 2018). Dyskusje poprowadzi Roman Graczyk.

Treblinka była piekłem na ziemi, prawdziwą fabryką śmierci. Michał Wójcik odtwarza kulisy tej przemysłowo zorganizowanej zbrodni, poczynając od postaci komendanta obozu Franza Stangla, poprzez sposób organizacji i statystykę zabijania, służby pomocnicze, topografię obozu, skalę reakcji ludzi przeznaczonych na szybką śmierć i tych, których planowano zabić później, a chwilowo przeznaczono do pracy, technologię gazowania ludzi i spalania zwłok.

Obcowanie z piekłem na ziemi może wywołać reakcję zobojętnienia – tak bywało zazwyczaj – albo reakcję buntu. Ta druga jest przedmiotem skupionej uwagi autora. Najpierw obozowa konspiracja, potem sam moment buntu. Żydowski bunt w Treblince, 2 sierpnia 1943 r., nie dostał polskiej pomocy. Ale powstała, a nawet utrwaliła się w powszechnej świadomości, opinia przeciwna. Dlaczego? O tym chcemy rozmawiać na „Przystanku Historia”.

 

 

Festiwal Rozmaitości

rozmaitosciJak wyhodować LAS W SŁOIKU, stworzyć własny KOMIKS albo COŚ Z NICZEGO? Co kryje się pod tajemniczą nazwą CAPOEIRA i jak grają BUM BUM RURKI? Jak to jest być CYRKowcem, a jak DidżeJem? Odpowiedź na wszystkie te pytania będzie można znaleźć podczas Festiwalu Rozmaitości – dwóch dni warsztatów, pokazów i doskonałej zabawy dla rodziców i dzieci od 3 roku życia. Na imprezę zaprasza Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) w weekend 17 i 18 listopada br., w godzinach od 14.00 do 19.00.

W trakcie Festiwalu Rozmaitości będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Nie zabraknie zajęć cyrkowych – jazdy na monocyklu, chodzenia na szczudłach i balansu na rola bola, zajęć muzycznych, podczas których m.in. będzie można wniknąć w tajniki konsolety DJ, warsztatów tanecznych oraz akrobatycznych sztuk walki. Podczas zajęć plastycznych będzie można stworzyć własnoręcznie malowaną torbę lub autorski komiks.

Więcej…
 

Projekt Wspólna Sobota: Ułańskie przejażdżki

ulanskieZapraszamy na jesienny piknik, podczas którego będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców os. Centrum A i Nowej Huty, na spotkanie z Krakowskim Szwadronem Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. W programie przejażdżki konne, a także tworzenie kotylionów i zabawy ruchowe, a do tego jak zawsze domowe ciasto i ciepłe napoje na rozgrzewkę.

17.11. godz. 11.30-13.30, Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 

Otwórz Uszy. Tu i Teraz: Muzyka po imperium. Twórczość w krajach postsowieckich

otworz_uszy Pierwsze spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

26 listopada 2018 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5


Wbrew powszechnym stereotypom, sztuka współczesna nie musi być niezrozumiała. Wręcz przeciwnie: dzieła kompozytorów XX-wiecznych potrafią przemówić do dzisiejszego odbiorcy bezpośrednio, ponieważ wypływają z rzeczywistości, w której żyjemy, lub której echa oddziałują na czasy obecne.

Więcej…
 

DKF Kropka dla dzieci: Na linii wzroku

wzrok Pokaz filmu pt. „Na linii wzroku”, reżyseria Joachim Dollhopf oraz Evi Goldbrunner. Wstęp wolny.

24 listopada 2018 r., godz. 13.00
Kino Studyjne Sfinks OKN, os. Górali 5


Po seansie odbędzie się dyskusja, podczas której każdy maluch będzie mógł zostać krytykiem filmowym.

„Na linii wzroku” (98 minut) reż. Joachim Dollhopf, Evi Goldbrunner
Familijny, Niemcy, 2016, wyst.: Luis Vorbach, Jordan Prentice, Ella Frey

Michi ma 11 lat i mieszka w domu dziecka, gdzie na co dzień zmaga się z docinkami ze strony kolegów. Pewnego dnia natrafia na list matki, którego adresatem jest jego ojciec. Listu nigdy nie wysłała, więc Michi postanawia odnaleźć nieznanego mu tatę. Tom okazuje się zupełnie inny, niż chłopiec mógł się spodziewać - jest karłem. Michi początkowo wstydzi się wyglądu ojca i nie chce go znać. Kolejne złośliwości kolegów sprawiają, że ucieka z sierocińca i trafia do mieszkania ojca. Wkrótce obaj odkryją, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż przypuszczali i mimo trudów mogą być prawdziwą rodziną.

Partner: Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Więcej…
 

Zaproszenie na konferencję "Niepodległość jako idea" - Muzeum AK

wyzwolonaMuzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie zaprasza na Ogólnopolską konferencję naukową "Niepodległość jako idea. Historyczne, społeczne, polityczne oraz kulturowe wyobrażenia niepodległości na przestrzeni dziejów" finansowaną ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego 22-23 listopada 2018 r. o godz. 11:30, Muzeum AK w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12, Aula, I piętro.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji.

 

Ormianie w służbie Rzeczpospolitej - inauguracja wystawy na Przystanku Historia IPN w Krakowie

Szanowni Państwo, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na uroczystą inaugurację wystawy pt. „Ormianie w służbie Rzeczpospolitej” – 14 listopada 2018 r., godz. 17.00, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

Wystawa, zorganizowana przez Armenian Foundation z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 650-lecia obecności Ormian w Polsce, prezentuje sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej, działających w obszarach kultury, polityki i wojskowości. Jej otwarciu na „Przystanku Historia” towarzyszyć będą prelekcje oraz pokaz filmu dokumentalnego pt. „Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem. Walerian Tumanowicz – Żołnierz Wyklęty”.

Więcej…
 

Wykład: Australia, Wyspy Salomona i Fiji

australiaNowohucka Akademia Seniora zaprasza na spotkanie z geografem i podróżnikiem - Mariuszem Gotfrydem, który opowie i zaprezentuje kadry ze swojej podróży po Australii, Wyspach Salomona i Fiji.

19.11. godz. 15.30, Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a)

Wstęp wolny.

 


Strona 10 z 185


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)