Jubileuszowe XV Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble

W dniach 23-24 lipca w Nowohuckim Centrum Kultury odbyły się XV Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble. Duża sala i przestronny hall w miejscu rozgrywek oraz poczęstunek już od samego początku zawodów spotkały się z ciepłym odzewem wśród uczestników. Mistrzostwa były rekordowe w liczbie uczestników wśród wszystkich turniejów rozegranych w tym roku w całej Polsce i przyciągnęły aż 113 osób.

 

Scrabble jest obecnie jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie, a wymyślona została już w 1931 roku przez bezrobotnego w owym czasie Amerykanina Alfreda Buttsa. Sama gra polega na losowaniu płytek z literami i następnie układaniu z nich słów na planszy o wymiarach 15 x 15 pól. Słowa układane są w sposób przypominający krzyżówkę. Są one punktowane, a grę wygrywa ten, kto łącznie (we wszystkich wykonanych ruchach) zdobędzie większą liczbę punktów. W oficjalnych turniejach pod egidą Polskiej Federacji Scrabble partie rozgrywane są przez dwie osoby.

Uczestnicy XV Mistrzostw Krakowa przybyli do Nowohuckiego Centrum Kultury z całej Polski – z Katowic, Wrocławia, Szczecina, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy i wielu innych miast. Każdy z nich mógł rozegrać łącznie 12 partii, w sobotę 7 a w niedzielę – 5. Zwycięzcą został Dariusz Kosz z Nysy (reprezentujący barwy Wrocławskiego Klubu Scrabble), który ukończył zawody z wynikiem 10 wygranych partii i średnią 414 punktów na grę. Darek, 20-letni student matematyki na Politechnice Wrocławskiej, odjechał do domu z wielkim pucharem, ufundowanym przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, oraz wyjątkowym zestawem Scrabble DeLuxe od firmy Mattel. Otrzymał także nagrodę finansową oraz nagrodę i materiały promujące Nową Hutę od Rady Dzielnicy XVIII.

Zaledwie 27 pkt. mniej w swoich partiach zdobył Mirosław Uglik z Warszawy, który zajął II miejsce. Najniższe miejsce na podium przypadło również członkowi Wrocławskiego Klubu Scrabble – Krzysztofowi Obremskiemu z Legnicy.

Wśród zawodników, którzy dotarli do końca weekendowych rozgrywek, była również debiutantka – Jadwiga Żelazny z Krakowa. Pani Jadwiga, jeszcze podczas trwania turnieju, obiecała częstsze treningi przy planszy pełnej słów, a także odwiedziny podczas cotygodniowych spotkań Krakowskiego Klubu Scrabble.

Organizatorzy zawodów serdecznie dziękują za wsparcie w przygotowaniu tegorocznych Mistrzostw Radzie Dzielnicy XVIII Nowa Huta, której Przewodniczący Stanisław Moryc, objął zawody swoim patronatem. Organizatorzy pani Justyna Górka i pan Mariusz Wrześniewski zapraszają na kolejne mistrzostwa w Krakowie w przyszłym roku.

Uczestnicy Mistrzostw Krakowa w Scrabble

Nowohucianka pani Monika Kowalik

Mistrz Krakowa w scrabble Dariusz Kosz, organizator zawodów Justyna Górka, Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc

Rozgrywki turniejowe