Marta Bielecka - przewodnicząca Komisji Budżetu Obywatelskiego

marta_bieleckaOd zeszłego roku jestem przewodniczącą komisji Budżetu Obywatelskiego. Wybrałam pracę w tej komisji ponieważ moim zdaniem jest to bardzo potrzebna  inicjatywa, dzięki której można spotkać się z wieloma osobami mającymi ciekawe pomysły. Dzięki pracy w tej komisji można również lepiej poznać problemy z jakimi borykają się mieszkańcy.

Część z propozycji jakie przedstawiają w ramach BO mieszkańcy powinna być moim zdaniem realizowana przez odpowiedzialne jednostki bez konieczności zgłaszania projektów – chodzi głownie o projekty inwestycyjne jak chodniki, parkingi i oświetlenia. Są jednak takie inicjatywy na które bez podpowiedzi mieszkańców nigdy byśmy nie wpadli można do nich zaliczyć zwycięzcę zeszłorocznej edycji BO w naszej dzielnicy projekt „ W dzikie wino zaplątane”. W tamtym roku do Dzielnicy XVIII wpłynęło aż 30 projektów co pokazuje duże zainteresowanie budżetem obywatelskim, widać, że mieszkańcy naszej dzielnicy mają potrzebę współdecydowania o budżecie Rady, duża ilość projektów jest także dowodem na kreatywność mieszkańców.


Uważam iż w tym roku zainteresowanie budżetem obywatelskich będzie jeszcze większe i mieszkańcy chętniej zaangażują się w projekty. Mamy wyraźne sygnały, że idea budżetu obywatelskiego jest bliska mieszkańcom osiemnastki, wielu z nich dzwoni i konsultuje swoje pomysły, które planują zgłosić do trzeciej edycji BO. W tym roku składanie wniosków jak i głosowanie będzie odbywało się jedynie droga elektroniczną co jest mniej skomplikowane ale niestety może spowodować iż spadnie liczba głosujących wśród osób nieposiadających dostępu do Internetu. Oczywiście będą uruchomione punkty z dostępem do Internetu oraz głosowania natomiast czy to wystarczy pokaże nam to ta edycja Budżetu Obywatelskiego.