XVI Małopolski Konkurs Kucharsko - Cukierniczy - regionalnie i smacznie na os. Sportowym

konkurs_cukierniczyMałopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy, który odbył się w dniach 22 - 23 marca w Zespole Szkół Specjalnych nr 14, ma już 16 letnią tradycję. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były produkty regionalne – jako inspiracja współczesnego stołu. W zmaganiach udział wzięło 17 grup kucharsko-cukierniczych z małopolski, Czech, Słowacji i Węgier. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty i Rady Dzielnicy XVIII.

Niezwykłe torty i desery, precyzyjnie wykonane przystawki i danie główne cieszyły oczy i podniebienia wszystkich, którzy odwiedzili w czwartkowe popołudnie Zespół Szkół Specjalnych nr 14 na os. Sportowym. Te wyjątkowe dania były przygotowane przez uczestników XVI Małopolskiego Konkursu Kucharsko- Cukierniczego dla uczniów szkół specjalnych. Tego dnia nikt nie miał wątpliwości, że w przypadku tych młodych kucharzy i cukierników słowo specjalny znaczy wyjątkowy. Ich zdolności, których efekty oczarowały obecnych, w niczym nie ustępują umiejętnością ich pełnosprawnych rówieśników. Wysoki poziom tegorocznych zmagań potwierdzili swoją opinią jurorzy. – Wybór zdobywcy pierwszego miejsca był naprawdę trudny. O zwycięstwie zdecydowało profesjonalne podejście do tematu. Węgrzy (bo oni zdobyli pierwsze miejsce w kategorii cukierniczej) użyli w swoim deserze typowo regionalnych składników. – powiedział tuż po ogłoszeniu werdyktu Andrzej Kowalik członek jury konkursu cukierniczego.

Jury tego konkursu w składzie Kazimierz Gucwa, Andrzej Kowalik i Krzysztof Wilk za najlepszych uznało wspomnianych już uczniów z Węgier na kolejnych miejscach znaleźli się: II miejsce ZSS nr 14 Kraków(gospodarze), III miejsce ZS nr 5 w Nowym Sączu. Nagrodę publiczności otrzymał ZSZ w SOSW w Tarnowie.

Ogłaszając wyniki konkursu kucharskiego jury w składzie Stefan Przebindowski, Wiesław Zuzek, Leszek Kawa, Jakub Antoniszak, Michał Henzel, Marek Galica, Jan Filipczyk, Zbigniew Kurleto, Piotr Regucki przyznało się do wyjątkowej jednogłośności. Wszyscy byli zgodni, że na pierwsze miejsce zasłużyła kaczka przygotowana przez ZS nr 5 w Nowym Sączu na kolejnych miejscach uplasowali się II miejsce Węgry, III miejsce SOSW w Kobylance. Nagrodę publiczności w tym konkursie zdobył ZSZ Nr 30 im. J. Matejki w Krakowie. - Pierwsze miejsce zostało przyznane przede wszystkim za smak, ale też i użycie nowej technologii. Ci uczniowie użyli technologii sous vide (niskotemperaturowego gotowania – przyp. red) i dzięki temu przygotowali dobrą kompozycję smakową produktów tradycyjnych i za razem nowoczesnych. Ta kaczuszka ma naprawdę wspaniały smak - zdradził nam Zbigniew Kurleto, członek jury. O wyjątkowym smaku mogli przekonać się wszyscy obecni bowiem po ogłoszeniu wyników można było degustować konkursowe potrawy.

Dodatkową atrakcją tegorocznego konkursu była obecność Krakowskiego Bractwa Kurkowego Króla Kurkowego wraz z Marszałkami, Koła Gospodyń Wiejskich z Dojazdowa i Lajkonika w którego role wcielił się Maciek Karolczyk. Panie z Koła uatrakcyjniły konkurs swoim śpiewem, w który włączyli się wszyscy obecni. Zaprezentowały również, jak przystało na te okazję, swoje umiejętności kulinarne - częstując wszystkich regionalnymi potrawami, wśród których znalazły się m.in. przepyszny bigos i swojskie wędliny.

Warto wspomnieć, że Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukiernicze o puchar Małopolskiej Izby Rzemiosła i przedsiębiorczości organizowany jest od 2001 roku. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Inicjatorem i koordynatorem konkursowych zmagań jest Kierownik Warsztatów Szkolnych mgr Bożena Kodź, która podkreśla, że brakowało tego typu konkursów przeznaczonych dla uczniów szkół specjalnych. Udział w takim wydarzeniu jest dla młodych ludzi okazją do wykazania się swoimi umiejętnościami, do sprawdzenia się w sytuacji stresowej – zbliżonej do tej która spotka ich na otwartym rynku pracy. – Uczniowie mogą dzięki udziałowi w konkursie skonfrontować swoje umiejętności z rówieśnikami, również tymi z zagranicy – podkreśla Bożena Kodź. Nie udała by się organizacja tak gigantycznego przedsięwzięcia gdyby nie ludzie dobrej woli.

W tegorocznym konkursie puchary ufundowali: Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz Małopolska Izba Rzemiosła i przedsiębiorczości. Zaś wśród fundatorów nagród znaleźli się: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Agencja Rynku Rolnego, Hotel Holiday Inn, ZNP oddział Kraków Nowa Huta. Sponsorami konkursu byli również: Solidex, NSZZ Solidarność przy Philip Morris, KBS, Rada Dzielnicy XVIII, BSR, ZETO, Sobol’a, Delikatesy Zachęta, Rada Izby Notarialnej, Dom Chleba, Consorfrut, Prominex, Promiwex, Agencja Rynku Rolnego, Gastropak, Tłocznia owoców – Pawłowski, Lisieckie wyroby tradycyjne - Wolarek, Wędliny z Podstolic – Gawor, Każdy uczestnik otrzymał zestaw nagród ufundowany przez Panią Danutę Kwater. Krakowskie Bractwo Kurkowe dodatkowo nagrodziło najlepszy zespół młodych kucharzy - uczniów ZS nr 5 z Nowego Sącza. Król Kurkowy Pan Zbigniew Kwater „Binarny” wraz z Marszałkami: Jan Grzegorz Pacut, Adam Rajpold, uroczyście wręczyli Medal Królewski i okolicznościowy album Bractwa Kurkowego Dyrektorowi ZSZ nr 14 Pani mgr Annie Kosińskiej i Pani mgr Krystynie Zakrockiej za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej oraz wielką kreatywność w organizacji zajęć dydaktycznych. Rzeczywiście warto w takich chwilach podkreślać, że za każdym tego typu wydarzeniem stoi wielomiesięczna praca pedagogów, którzy przygotowują konkurs w najdrobniejszych szczegółach.

Uczniom raz jeszcze serdecznie gratulujemy! Jesteście prawdziwymi mistrzami smaku!