Przed Aktion Reinhardt - wykład w ramach Pamiętaj z nami 2017

t4Muzeum Historyczne Miasta Krakowa dnia 7 kwietnia 2017r. (sala kinowa Fabryki Emalia Oskara Schindlera) zaprasza na wykład w ramach wydarzenia Pamiętaj z nami 2017, pt.: Przed Aktion Reinhardt, który wygłosi dr Piotr Wąsowicz, kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Wstępem do Holokaustu pozostaje Akcja "T4", czyli program eutanazji stworzony w nazistowskich Niemczech, a skierowany przeciwko pacjentom zakładów psychiatrycznych i w dalszej kolejności innym osobom chorym, starym i słabym. Wszystkim, którzy ze względu na bezużyteczność dla rozwoju narodu i ówczesnego państwa niemieckiego podlegają fizycznej eliminacji, jako "niewarte życia".
Pozostaje wiele przykładów pozwalających na połączenie funkcjonowania formacji ludobójczych działających w ramach akcji "T4" ze sposobem eksterminacji ludności żydowskiej z Kraju Warty w Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Pierwszym niemieckim obozem śmierci, w którym jako jedynym wykorzystywano do zabijania na masową skalę mobilne komory gazowe. Obozu jako jedynego dwukrotnie wznawiającego swoją zbrodniczą działalność i istniejącego do ostatnich godzin przed wkroczeniem wojsk radzieckich.

Wykład, połączony z prezentacją, przedstawi genezę i początki Zagłady oraz historię obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Wstęp wolny.

Fot: Pomnik w Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, wł. Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem