Nowa Huta alternatywnie

przewodnikRusza projekt Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie, organizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Od czerwca do grudnia 2017 r. odbędzie się 10 spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, 5 prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz BarCamp – prezentacja ciekawych nowohuckich miejsc i inicjatyw. Projekt zakończy się wydaniem tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty.

- Poprzez projekt i przewodnik chcemy pokazać Nową Hutę z nietypowej perspektywy. Dlatego będziemy spacerować nietypowymi szlakami i poznawać nieoczywiste historie. Pokażemy też, że Nowa Huta to miejsce, które tętni życiem – mówi Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida, pomysłodawca i koordynator projektu. Do prowadzenia spacerów i prelekcji, a potem do napisania tekstów, które znajdą się w przewodniku zaproszeniu zostali znawcy dzielnicy i lokalni działacze: historycy, artyści, blogerzy, pasjonaci, miejscy aktywiści, lokalni liderzy – w sumie aż 30 osób! – Tak duża liczba współpracowników i autorów to duże wyzwanie organizacyjne i redaktorskie, ale bardzo zależało nam, żeby projekt i sam przewodnik tworzony był kolektywnie przez ludzi, którzy działają na rzecz Nowej Huty na co dzień – dodaje Jarosław Klaś.

Za stronę wizualną przewodnika odpowiadać będzie Krzysztof Piła – autor bloga i funpage’a NH50mm. Publikacja ma być prosta w formie, jednak mocno autorska i atrakcyjna wizualnie. Drukowana publikacja dostępna będzie bezpłatnie w grudniu 2017 r. Będzie ją można wtedy pobrać także w wersji elektronicznej ze strony Ośrodka Kultury Norwida. Cały projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Co nas czeka w ramach Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie w najbliższym czasie? W lipcu i sierpniu odbędą się spacery szlakiem literackim, śladami trzech wojen, po kultowych miejscówkach z przeszłości, wokół Zalewu Nowohuckiego i rzeki Dłubni czy od Łąk Nowohuckich do wałów wiślanych. Natomiast we wrześniu i październiku czekają nas wyprawy artystyczne: związane z architekturą, muralami i graffiti, neonami i rzeźbami plenerowymi. Jesienią odbędą się także prelekcje o archeologii, ciekawostkach historycznych, muzyce lat 60., 70. i 80., gentryfikacji i starych mapach. Na przełomie listopada i grudnia spotkają się przedstawiciele nowohuckich inicjatyw oraz miejscówek, aby się poznać i zaprezentować. – Miejsca na pierwszy spacer – szlakiem kapliczek i starych wiejskich chałup – rozeszły się bardzo szybko. Mamy nadzieję, że kolejne wydarzenia w ramach projektu będą cieszyć się co najmniej taką samą frekwencją, a sam przewodnik zdobędzie fanów wśród mieszkańców dzielnicy Nowa Huta, Krakowa oraz turystów.


Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
tel. 12 644 27 65 w. 18, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.