Muzykowanie u Carla Orffa - Samorządowe Przedszkole Nr 46 os. Na Skarpie

orffa1Nasze przedszkole od kilku już lat rozpowszechnia wśród nowohuckich przedszkoli koncepcje pracy z dziećmi według idei Carfla Orffa. Carl Orff opracował własną metodę wychowania muzycznego dzieci, której głównym elementem jest śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych. Duży nacisk kładzie się na improwizację i rozwijanie ekspresji, najważniejszym elementem w muzykowaniu jest rytm. Metoda Orffa szeroko jest również wykorzystywana w muzykoterapii dzieci i dorosłych.

orffa2Przez ostatnie 3 lata nasza placówka organizowała międzyprzedszkolne konkursy muzyczne pod hasłem: „ Muzykowanie u Carla Orffa” o różnej tematyce . Jak przystało na konkurs nie zabrakło oczywiście szanownego Jury, które przyznawało pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Biorąc jednak pod uwagę ogromne zaangażowanie dzieci ich wrażliwość oraz przede wszystkim ich rozwój społeczno - emocjonalny w tym wieku, postanowiliśmy zrezygnować z rywalizacji o główną nagrodę i zmienić status naszego wydarzenia z „ konkursu” na „ przegląd”. I tak też się stało. Pod patronatem i przy ogromnym wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII w Nowej Hucie, udało nam się nagrodzić wszystkie przedszkola biorące udział w tegorocznej imprezie. Wzięło w nim udział 7 przedszkoli, jako goście honorowi zaproszeni zostali przedstawiciele Rady Dzielnicy: Pan Mariusz Woda i Pani Monika Fiołek oraz Panie Dyrektor z zainteresowanych przedszkoli.

 

orffa3Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu był „ Taniec ludowy z przyśpiewkami”. Bogactwo pomysłów i interpretacji tańców oraz przyśpiewek regionalnych mogliśmy podziwiać w marcu tego roku w auli św. Benedykta przy kościele na Szklanych Domach, gdzie dzięki uprzejmości Ojca Nikodema odbył się przegląd. Jak już wspomniałam głównym sponsorem nagród była Rada Dzielnicy XVIII i Samorządowe Przedszkole Nr 46. Dzięki tym fundatorom każdy uczestnik otrzymał słodki upominek, a każda grupa dyplom, statuetkę i zestaw instrumentów muzycznych oraz książeczkę ze scenariuszami zajęć muzycznych. Myślę, że wszyscy uczestnicy chętnie zaprezentują się ponownie w przyszłym roku, a dzięki hojności naszej wspaniałej Rady Dzielnicy nagrody będą jeszcze cenniejsze, a nasze dzieci bogatsze w doświadczenie sceniczne, artystyczne i duchowe. Natomiast my dorośli dostaniemy najcenniejszą nagrodę - uśmiech naszych podopiecznych i dumę z dobrze wykonanego zadania!!!


Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu!!!
W imieniu pracowników Samorządowego Przedszkola Nr 46:
mgr Renata Sotwin – współorganizator
mgr Zofia Ciężadło - Dyrektor