ARTzona NewART Festival - Ridikjules Ajdijas

art_zona„Biegam w tą i z powrotem
Co to za zaklęty krąg
Czy przepadłem gdzieś w sobotę
Czy popieścił mnie prąd”

Lady Pank „Swojski chaos”

24 listopada 2017 r., godz. 19.00-20.00, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków.

Ridikjules ajdijas to przede wszystkim pomysły. Czy nawet jeśli są „ridikjules” to na pewno nie mają sensu? Czy absurd jest tożsamy z nonsensem, z kolei jakie znaczenie ma chaos? Jaka różnica istnieje między ideą, pomysłem a tytułowym, obcobrzmiącym „ajdijasem”? I w końcu – czy to powinno śmieszyć? Na te pytania postaramy odpowiedzieć podczas listopadowej edycji ARTzona NewART Festival 2017. Absurd z definicji pozbawiony jest sensu. Z kolei nonsens, występujący często jako synonim absurdu to zupełnie inne pojęcie. Nonsens to semantyczny bezład, absurd to sformułowanie wewnętrznie sprzeczne. Reguły są jasno określone. Na myśl przychodzi jeszcze chaos jako stan całkowitego bezładu.

Skoro bezład, w dodatku całkowity to muszą zostać spełnione jakieś ścisłe wytyczne. Występujący w definicji brak ładu to przecież wyraźna zasada. Możemy zatem przyjąć, że chaos, podobnie jak absurd czy nonsens są konkretnymi regułami, czyli pewnym ładem. Tym właśnie szczególnym rodzajem ładu – potocznie nazywanym jednak bezładem – zajmą się artyści zaproszeni do ARTzona NewART Festival 2017. Będą dekonstrukcje muzyki klasycznej, będzie poezja pisana przez roboty, będzie teatr dla manekinów, będą fajerwerki, będą wynalazki. Bądźcie i Wy.

Artyści: grupa artystyczna Bidul, Bogucki, Herdyński, Hordziej, Kiedrowski, Lis, Onak, bracia Reich, Tochowicz, Trybalski i inni.

Więcej informacji: ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków, www.artzona.okn.edu.pl, www.facebookcom.com/ARTzonaOKN