"Bezpieczny powrót" - akcja w nocnych autobusach i tramwajach

W nocy z 2 na 3 marca br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z inspektorami ruchu MPK po raz kolejny przeprowadzili działania pn. „Bezpieczny Powrót”. Akcja rozpoczęła się w piątkowy wieczór i trwała do wczesnych godzin porannych następnego dnia. W wyniku przeprowadzonych kontroli stróże prawa podjęli kilka interwencji wobec pasażerów, którzy popełnili wykroczenia o charakterze porządkowym (używanie słów wulgarnych oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym). Ponadto w czasie akcji policjanci ujawnili pięciu nieletnich zagrożonych demoralizacją, a jeden z nich posiadał środki odurzające.

Przypomnijmy. Akcja „Bezpieczny powrót” organizowana jest od początku 2007 roku. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, szczególnie w godzinach nocnych. By skutecznie chronić podróżujących, pomysł jest prosty. W środku wybranego środka transportu przebywa inspektor MPK w cywilnym ubraniu i obserwuje wszystko, co dzieje się w środku pojazdu. Towarzyszy mu trzech nieumundurowanych policjantów, którzy w przypadku zauważenia zachowania zagrażającego bezpieczeństwu lub komfortowi pasażerów, natychmiast podejmują czynności służbowe.

Jednocześnie w dyspozycji pozostaje oznakowany radiowóz, którym przemieszczają się policjanci po trasie przejazdu kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Funkcjonariusze tego patrolu mają również za zadanie zwracać uwagę na osoby przebywające w rejonach przystanków oraz zajezdni MPK i reagować na wszelkie nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem prawa. Dzięki temu reakcja na zdarzenia jest natychmiastowa.