Pamiętaj z nami 2018: 13 - 14 kwietnia zaprasza Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

biegPamiętaj z nami to święto oddziałów Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którą tworzą Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulic Pomorskiej oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow.

Tegoroczna, szósta edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci krakowskich Żydów i 75. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

W programie m.in. dyskusja panelowa Losy Żydów wysiedlonych z Krakowa w latach 1940/1941, zwiedzanie wystaw w oddziałach tworzących Trasę Pamięci, spotkanie ze świadkiem historii Januszem Warenicą, synem Józefa – księgowego krakowskiej Rady Pomocy Żydom „Żegota, warsztaty dla dzieci na pl. Bohaterów Getta, wykład prof. Marka Mączyńskiego (UJ) Organizacja policji w okupowanym Krakowie oraz jej funkcjonowanie w tzw. Dzielnicy żydowskiej oraz na terenie obozu Plaszow, spacery edukacyjne Za murami krakowskiego getta oraz Śladami działalności krakowskiej „Żegoty”, Marsz Pamiętaj z nami, Bieg Pamiętaj z nami oraz warsztaty kulinarne.

Szczególnie zapraszamy na odbywający się po raz pierwszy Marsz Pamiętaj z nami, warsztaty kulinarne Kuchnia w czasach okupacji na pl. Bohaterów Getta oraz Bieg Pamiętaj z Nami.

Podczas Marszu Pamiętaj z nami obejrzymy z przewodnikami wystawę plenerową na terenie byłego KL Plaszow, a następnie przemaszerujemy (ok. 1943 m) na pl. Bohaterów Getta.

Trasa przemarszu (ul. Jerozolimska 3 – KL Plaszow – ul. Wielicka – ul. Limanowskiego – ul. Dąbrowskiego – ul. Romanowicza – ul. Lipowa – pl. Bohaterów Getta) pokrywa się z drogą pokonywaną przez kilka miesięcy przez więźniów zatrudnionych w fabryce Emalia przy ul. Lipowej 4. W ten – nie tylko symboliczny sposób – uczestnicy Biegu i Marszu spotkają się na pl. Bohaterów Getta i połączą oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa tworzące Trasę Pamięci – Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera i Miejsce Pamięci – KL Plaszow.

Uczestnicy warsztatów Kuchnia w czasach okupacji nauczą się przygotowywać proste potrawy jak np. pastę, smarowidło do chleba czy placek. Jednak to nie wykonanie potraw stanowić będzie główną trudność, a zdobycie produktów do ich przyrządzenia. O szczegółach dowiecie się na warsztatach – zmysł współpracy i zdolność działania w grupie będą bardzo pomocne. Na koniec będziemy degustować przygotowane potrawy i wymieniać się recepturami krakowskiej kuchni z czasów okupacji.

Wydarzeniem, które wyzwala najwięcej energii jest VI Bieg Pamiętaj z Nami. W tym roku poszerzyliśmy limit biegaczy z 750 do 1200 osób. Natomiast dystans i przebieg trasy pozostają niezmiennie te same: Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Kładka im Ojca Bernatka – ul. Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta). Na Bieg Pamiętaj z nami zapraszają: Janina Ochojska-Okońska, Tomasz Schimscheiner, Grzegorz Sudoł, Robert Morawiec i Adrianna Palka.

Na zakończenie zaprosimy na koncert akustyczny w wykonaniu OCTAVA ensemble Ad Lucem. Muzyczne medytacje.

Uczestnicy wydarzenia, będą mieli również okazję wesprzeć datkami do puszek kwestarskich naszą akcję pomocy ofiarom wojny w Syrii, do czego gorąco zachęcamy razem z Polską Akcją Humanitarną.

Zapisy na Bieg Pamiętaj z Nami trwają tylko do 8 kwietnia: http://bit.ly/2o3Xz2p

Rezerwacja na poszczególne wydarzenia: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szczegółowy program znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/pamietaj-z-nami

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ERDK 2018).