Krakowska Loża Historii Współczesnej: "Narodowcy w małym mieście po wojnie"

klhwSzanowni Państwo, zapraszamy na kolejne spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Tym razem temat brzmi: „Narodowcy w małym mieście po wojnie”. Naszymi gośćmi będą ks. dr Przemysław Mardyła, autor książki „Opór społeczny i konspiracja proweniencji narodowej na terenie Skawiny w latach 1945-1956” (IPN, Kraków 2017) oraz dr Wojciech Frazik. Dyskusję poprowadzi jak zwykle Roman Graczyk.

16 maja (środa) 2018 r., godz. 18
Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie,
ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej)


Wraz z zakończeniem okupacji niemieckiej w 1944/1945 r. mieszkańcy ziem Polski centralnej weszli w stan niby-wolności. Państwo urządzane na wzór sowiecki było karykaturą wyobrażeń Polaków o niepodległym kraju, szanującym tradycję, praworządnym i sprawiedliwym. Nastał czas systematycznej indoktrynacji w duchu marksistowsko-leninowskim i masowych represji politycznych.

Wszyscy, którzy mieli tego świadomość, odwracali się od nowych porządków, a najbardziej zdeterminowani – tworzyli konspiracyjne organizacje antykomunistyczne. W Skawinie opór społeczny dokonywał się przede wszystkim w ramach organizacji nawiązujących do tradycji Stronnictwa Narodowego.

Ks. Przemysław Mardyła opisuje kolejne fale konspiracji narodowej: najpierw tę kierowaną przez ks. Józefa Lelito, później grupę Stanisława Florczyka, w końcu grupy Józefa Kumy i Czesława Zięby. Prowadzi nas od zawiązania się tych struktur, poprzez ich formy działalności, aż do dekonspiracji, procesów karnych i wyroków.

Dlaczego akurat w Skawinie wystąpiła taka obfitość postaw kontestujących nowe porządki? Jakie były motywacje konspiratorów? Co decydowało o stosunkowo łatwej dekonspiracji i rozbiciu tych struktur przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego?

O tym chcemy rozmawiać na Przystanku Historia.