Jury wybrało trzy najlepsze projekty stojaków rowerowych dla Krakowa. Teraz pora na głosowanie internautów.

bez_smgRozstrzygnięto pierwszy etap konkursu na projekt stojaków rowerowych, które powstaną ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa. Do rywalizacji w ramach programu „Drugie życie starych pieców”, swoje prace zgłosiło ponad 150 osób. Spośród 193 nadesłanych pomysłów jury wybrało trzy najciekawsze propozycje stojaków. Teraz czas na internautów, którzy zwycięski projekt wybiorą w głosowaniu online.

- Jesteśmy pod wrażeniem liczby zgłoszonych projektów. Cieszy nas, że pomysł produkowania przez hutę ArcelorMittal Poland stojaków rowerowych ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych teraz w Krakowie, został dobrze przyjęty przez mieszkańców – mówi Sylwia Winiarek, dyrektor komunikacji i dialogu lokalnego ArcelorMittal Poland i członek jury. - Chcemy, aby krakowianie mieli wpływ na ich wygląd i funkcjonalność, dlatego teraz stwarzamy im możliwość oddania głosu na projekty, których preselekcji dokonali członkowie jury – dodaje.

Pięcioosobowe jury - w skład którego wszedł krakowski oficer rowerowy, prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów a także przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, ArcelorMittal Poland oraz Złomex - wyłoniło laureatów dopiero po „dogrywce”, ponieważ pierwsze typowania jurorów były bardzo odmienne. - Wybór trzech najlepszych projektów nie był łatwy, bo wpłynęło wiele interesujących propozycji. Musieliśmy - jako jury - wziąć pod uwagę funkcjonalność, atrakcyjność, oryginalność i walory artystyczne. Sam jestem ciekaw, który z projektów najbardziej spodoba się internautom - mówi Marcin Dumnicki, prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

W kolejnym, decydującym etapie konkursu, głos należy do internautów. To oni wybiorą zwycięski projekt, głosując do 27 maja. Wskazane przez jury prace można obejrzeć na stronie www.jutrobezsmogu.pl. Tam także można oddać swój głos. Wyniki zostaną ogłoszone 28 maja. Wtedy też stanie się jasne, jak będą wyglądały stojaki, które powstaną ze stali odzyskanej ze starych „kopciuchów”. Główną nagrodą w konkursie jest realizacja zwycięskiego projektu i 3000 zł. Dwa pozostałe, wybrane przez jury projekty, również będą nagrodzone. Ich autorzy otrzymają 2 000 i 1 000 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce, które zostaną określone w oparciu o liczbę zebranych głosów. Gotowe stojaki, wykonane według zwycięskiego wzoru, już jesienią pojawią się w mieście. Staną w miejscach wytypowanych przez krakowian w internetowym plebiscycie.

Program „Drugie życie starych pieców” jest częścią projektu „Jutro bez smogu”, którym ArcelorMittal Poland włączył się w miejski Program Ograniczania Niskiej Emisji, która jest głównym sprawcą smogu. Dla mieszkańców, który wymieniają stare piece na ekologiczne źródła ciepła, firma przygotowała bonusy pieniężne w wysokości 150 złotych. Wystarczy skorzystać z dofinansowania z urzędu miasta i z zaświadczeniem z krakowskiego magistratu zgłosić się do oddziału ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie. Patronat nad konkursem objął Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

Kontakt / informacje dodatkowe:

Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała 6 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 25 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m. ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele 16 mln złotych.

Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: www.poland.arcelormittal.com

O ArcelorMittal

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

Wyznając kluczowe dla firmy wartości: zrównoważony rozwój, jakość i przywództwo, ArcelorMittal prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt pracowników oraz kontrahentów firmy, a także troszczy się o społeczności lokalne, wśród których działa.