Zaproszenie na debatę: "Polskość – patriotyzm czy nacjonalizm?" - 5 czerwca w Pałacu Krzysztofory

debata_kolokwiumWartością wspólną dla patriotyzmu i nacjonalizmu jest ojczyzna. Oba te pojęcia oznaczają też identyfikację ze swoim narodem, poczucie jedności, szacunek dla tradycji, historii i języka. Oba budzą ogromne emocje. Powszechnie patriotyzm uważany jest za ten najwłaściwszy model wyrażania uczucia do ojczyzny, nacjonalizm zaś kojarzy się z przesadnym przywiązaniem do własnej narodowości, a w podtekście z pogardą wobec innych nacji, a więc z czymś złym.

Sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
5 czerwca 2018 (wtorek), godz. 18.00


Udział w debacie wezmą:
prof. Bogumił Grott (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi), prof. Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski), prof. Waldemar Łazuga (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Pierwotnie pojęcie nacjonalizmu oznaczało ideę podporządkowania interesów grupowych, szczegółowych czy też klasowych interesowi całego narodu. Oznaczało politykę stawiania dobra narodowego ponad dobro grup i różnych klas. Z czasem terminy nacjonalizm czy nacjonalista, wobec długotrwałych działań komunizmu i ideologii lewicowych, stały się przedmiotem ideologicznych i językowych manipulacji. Idee nacjonalizmu mogą mieć różne odcienie i nasilenie. Jeżeli jednak nacjonalizm, czyli działanie w interesie i dla dobra własnego narodu, połączone jest z wrogością lub nienawiścią do innych narodów, wtedy przekształca się w wynaturzoną formę, tj. szowinizm.

Podczas debaty paneliści spróbują odpowiedzieć na pytania: jaka jest geneza pojęć patriotyzm i nacjonalizm? Co się kryje pod tymi pojęciami obecnie? Czy „polskość” jest tożsama z polskim nacjonalizmem? Czy rację ma socjolog Michał Łuczewski, który w książce Odwieczny naród wskazuje, że sama polskość jest ciągłą walką o definicję polskości?

Partnerami Krakowskiego kolokwium są Radio Kraków oraz Dziennik Polski.