Dołącz do orszaku Lajkonika - 7 czerwca od godz. 12:00

szlak_lajkonikaJuż po raz kolejny, w oktawę Bożego Ciała Lajkonik ma swoje święto! Tylko tego dnia Lajkonik uderzeniem swej buławy przynosi nam szczęście.

Dołącz do Lajkonika, wyrusz z nim i świtą włóczków w tradycyjny pochód 7 czerwca o godz. 12:00. Przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty przemierz niezmienioną od lat trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, by ulicami Franciszkańską i Grodzką dojść do Rynku Głównego. O godz. 19.20 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce pokaz bitwy w wykonaniu orszaku Lajkonika oraz finałowy taniec i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

Ale kto jest tym Lajkonikiem? Kto wciela się w role włóczków? Co jest ich motywacją do zaangażowania się i kontynuowania tej wielkiej tradycji? O tym opowiadają w naszym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=sIYiAd_HP9g

 

Niewiele osób dzisiaj wie, że przed 230 laty w Krakowie można było zobaczyć, oprócz tradycyjnego Lajkonika, jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Było to możliwe podczas widowiska, które przedstawiła społeczność żydowska z miasta Kazimierz przy Krakowie z okazji przybycia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 16 czerwca 1787 roku. Ale o tym opowie spektakl przedstawiony na scenie pod Wieżą Ratuszową „Tajemniczy konik z Kazimierza”, który rozpocznie się o 20.30. Nasze Muzeum wraz z Teatrem Żydowskim w Krakowie – Teatrem Midraszowym, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyło performans muzyczny, którego celem jest przekazanie widzom historii żydowskiego konika przy okazji dorocznego pochodu Lajkonika. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na wspaniałe współistnienie i przenikanie się wzajemnie dwóch kultur na terenie Krakowa. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski.

Już dziś zapraszamy Cię do Orszaku Lajkonika!

Pełny program pochodu:
www.mhk.pl/aktualnosci/lajkonik

Nie może Cię zabraknąć!

Pochód Lajkonika 2018 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018