"OBLICZA NOWEJ HUTY" VII edycja Szlakiem Nowohuckiej Solidarności "A kuku panie generale"

oblicza_nh2Jak opowiedzieć młodzieży o ideach i historii Solidarności?

Nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Zorganizowali grę miejską korzystając z Nowohuckiego Szlaku Solidarności. Trasa prowadziła z budynku Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 przez kościół oo. cystersów na os. Szklane Domy, gdzie działało Duszpasterstwo Hutników, pomnik prasy, tablicę TKRH i SFPP, pomnik Solidarności przy Placu Centralnym, pomnik Krzyża nowohuckiego, pomnik B. Włosika do kościoła Arka Pana. Na platformie Moodle zostały przygotowany kurs, aby uczniowie przed wyjściem na trasę zdobyli niezbędną wiedzę o historii Solidarności w Nowej Hucie. Kurs opracowała Jadwiga Jurczyk-Motyl nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2.

W czwartek 24 maja 7 drużyn wyruszyło na trasę. Zadania w grze miejskiej były tak zaplanowane, aby uczniowie przenieśli się do lat 80-tych XX wieku i to prawie dosłownie, bo musieli skorzystać z nagrania na kasecie magnetofonowej, napisać tekst na maszynie do pisania, ważyć papier ręczną wagą sprężynową, stanąć w kolejce, aby odebrać porcję lodów.

Do poprawnego wykonania zadań potrzebna była uczestnikom wiedza zdobyta nie tylko w kursie Moodle, ale także w trakcie dodatkowych zajęć ze swoimi nauczycielami. W loterii fantowej za poprawną odpowiedź na konkursowe pytania można było wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ale nie od razu. Otrzymane talony i kartki na słodycze uczestnicy realizowali po zakończeniu gry.

Pomysłodawcą i autorem koncepcji gry jest pani Jadwiga Jurczyk-Motyl z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2. Współautorami scenariusza są panie Marzena Sula-Matuszkiewicz i Aldona Kruk z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Gra mogła być przeprowadzona dzięki zaangażowaniu nauczycieli z obu wymienionych wyżej instytucji, którzy wcieli się w role strajkujących robotników, łączników, sprzątaczki, agentów i innych postaci.


Jednak bohaterami byli uczniowie, którzy wzięli udział w grze wraz z swoimi nauczycielami. Wśród zwycięzców znalazły się dwie drużyny z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza: I miejsce zajęły Emilia Partyka, Sonia Świątek i Zuzanna Sarota pod opieką Pani Agnieszki Dąbrowskiej, a trzecie miejsce zajęły uczennice Kinga Molik, Teresa Wiczkowska, Urszula Pałka pod opieką Pani Zofii Steczkowskiej.

Kolejnym nagrodzonym zespołem byli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1: Szymon Pstrus, Witold Mondry i Michał Kordasz pod opieką Pani Marty Wierdak-Róż.

Sponsorami nagród byli Rada Dzielnicy XVIII, Rada Rodziców przy Zespole Szkół Elektrycznych Nr 2 i pan Marek Stasiowski TOMAR Sport.