NOWA HUTA-NOWY CYRK - Ale będzie cyrk!

nowy_cyrkW lipcu 2018 roku młodzi cyrkowcy z Polski, Niemiec i Francji spotykają się już po raz dziewiąty, a trzeci w Krakowie, by wspólnie ćwicząc zdobywać nowe umiejętności oraz zachęcać nowohuckich rówieśników do zgłębiania tajników sztuki cyrkowej. W projekcie trójstronnej wymiany biorą udział Grypa Cyrkowa z Klubu 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Gwennili i szkoła cyrkowa Naphtaline z Francji oraz niemiecki cyrk Tasifan.

Projekt „Nowa Huta-Nowy Cyrk” to propozycja adresowana do młodych mieszkańców dzielnicy, mająca na celu zdobycie nowych umiejętności, nawiązanie przyjaźni, poznanie innych kultur oraz naukęi pracę w grupie z udziałem młodzieży z Polski, Niemiec i Francji. W jego ramach uczestnicy przez jedenaście dni będą uczestniczyć w warsztatach cyrkowych, zajęciach językowych oraz integrujących. Młodzież uczyć się będzie między innymi: żonglerki, akrobatyki partnerskiej, jazdy na monocyklu, czy clownady. Swoje umiejętności młodzi cyrkowcy zaprezentują szerokiej publiczności podczas dwóch wydarzeń plenerowych.

Otwarta scena to pokazy solowe i układy zespołowe cyrkowców z Polski, Francji i Niemiec. Część pokazów będzie wyreżyserowana, a część improwizowana. Ideą przyświecającą Otwartej scenie jest wspólna zabawa. Otwarta scena, 11 lipca 2018 r., godz. 20:00, Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Dywizjonu 303 nr 1

CyrKawiaRnia to rodzaj happeningu odbywającego się w przestrzeni osiedla Dywizjonu 303. Polega na stworzeniu plenerowej kawiarni cyrkowej, w której można zamówić bezalkoholowe napoje (podawane prze kelnerzy-szczudlarzy), posłuchać dobrej muzyki, spróbować swoich sił w dyscyplinach cyrkowych, wziąć udział w grach, zabawach, zrelaksować się i co najważniejsze - obejrzeć premierę cyrkowego spektaklu, przygotowanego przez międzynarodowe grono artystów uczestniczących w projekcie „Nowa Huta-Nowy Cyrk”.

CyrKawiaRnia, 15 lipca 2018 r., godz. 15:00, teren zielony przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, os. Dywizjonu 303 nr 66

Organizatorami projektu „Nowa Huta-Nowy Cyrk” są Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, szkoła cyrkowa Naphtaline i cyrk Tasifan.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Gwennili, Federalne Stowarzyszenie Edukacji Dzieci i Młodzieży (Bundesvereinigung Kulturelle Kinder- und Jugendbildung - BKJ), Francusko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (OFAJ DFJW), Rada i Zarząd Dzielnicy XIV Czyżyny, XXX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, GOjump Park Trampolin

Sponsor projektu: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego

Projekt dofinansowała: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (DPJW PNWM)

Kontakt:
Magdalena Florek
Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
tel. 504 419 079, 12 681 39 78
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kraków, lipiec 2018 r.

NOWA HUTA-NOWY CYRK

INFORMACJA NA TEMAT UCZESTNIKÓW PROJEKTU


Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (Polska)
Klub 303 należy do sieci 12 klubów wchodzących w skład miejskiej instytucji kultury - Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Pod kierownictwem Magdaleny Florek, klub mocno wrósł w pejzaż kulturalny najmłodszej dzielnicy Krakowa swoimi działaniami cyrkowo-teatralnymi oraz podjął międzynarodową cyrkową współpracę na rzecz aktywizacji dzieci i młodzieży, proponując różnorodne formy zajęć: Grupę Happenerską Nowa Huta (istniejącą w latach 2007-2013), Grypę Cyrkową (od 2013 r.) oraz skierowaną do najmłodszych Zerówkę Cyrkową (od 2017 r.). Klub realizował liczne projekty współpracując dotychczas ze stowarzyszeniami, cyrkami oraz teatrami z Francji, Niemiec, Portugalii, Hiszpanii, Holandii i Włoch.

Stowarzyszenie Gwennili (Quimper, Bretania, Francja)
Celem stowarzyszenia jest sprawić, aby Europa żyła i rozumiała się poprzez spotkania i wymianę młodych ludzi, pochodzących z odmiennych kultur. Stowarzyszenie dąży do tworzenia sieci kontaktów i więzi, dających młodzieży możliwość lepszego zrozumienia odmiennych realiów społecznych, politycznych oraz gospodarczych, co stanowi klucz do wzajemnej akceptacji i kooperacji. Organizacja istnieje od 1998 roku. Prowadząc międzynarodowe wymiany młodzieży w wieku 16 do 25 lat, współpracuje z organizacjami partnerskimi i młodymi ludźmi z całej Europy. Oferuje szkolenia z zakresu międzykulturowej pedagogiki dla animatorów i nauczycieli, pomaga młodym ludziom w wyjeździe za granicę w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS).

Szkoła cyrkowa Naphtaline (Loctudy, Francja)
Utworzona w 2004 roku przez Véronique Guillemot szkoła cyrkowa Naphtaline działa na terenie Bretanii. Realizuje warsztaty cyrkowe dla osób w każdym wieku, w szkołach, ośrodkach kultury i centrach rozrywkowych. Organizuje festiwale i imprezy cyrkowe. Aktywnie uczestniczy w francusko-niemiecko-polskiej wymianie cyrkowej.

Cyrk Tasifan (Weimar, Niemcy)
Tasifan to mobilny cyrk dziecięcy i młodzieżowy. Prowadzi cyrkowe projekty edukacyjne w szkołach, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Organizuje obozy i festiwale cyrkowe, realizuje projekty integracyjne dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami, bierze udział w międzynarodowych spotkaniach młodzieży. Od lat współpracuje z organizacjami z całej Europy, przekazując wiedzę i doświadczenia młodzieży z Francji, Polski, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Holandii i Austrii. Za cel stawia sobie pomoc w rozwijaniu umiejętności społecznych i kulturowych.