Stal dla zrównoważonego transportu - wystawa na rondzie Mogilskim w Krakowie

stal_transportJak co roku, we wrześniu w Krakowie odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przez cały tydzień 16-22 września na dolnym poziomie ronda Mogilskiego będzie można oglądać wystawę "Stal dla zrównoważonego transportu" pokazującą zastosowanie stali w infrastrukturze przyjaźniejszej dla środowiska.

Miasto po raz 19. weźmie udział w ETZT, który w tym roku odbywa się pod hasłem - Multimodalność, a sloganem jest „Przesiadaj się i jedź!”.

Krakowska huta włączyła się w miejskie obchody, których kumulacja przypadnie na wydarzenia 18 i 19 września na Rondzie Mogilskim. Odbędzie się tu główny event pod hasłem „Jestem EKO w Krakowie – wybieram transport publiczny”, krakowianie będą mogli w mobilnym punkcie składać wnioski o Kartę Krakowską, a w punkcie informacji dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat dotacji do zmiany ogrzewania na proekologiczne czy termomodernizacji.

Temu eventowi towarzyszyć będzie również wystawa zatytułowana „Stal dla zrównoważonego transportu”. Pokazane zostaną na niej przykładowe inwestycje transportowe, w których zostały wykorzystane produkty stalowe ArcelorMittal.

Każdy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej infrastruktury: pociągi i tramwaje poruszają się po stalowych szynach, stali używa się do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymują stalowe konstrukcje. Bez stali budowa sieci kolejowej czy tramwajowej byłaby niemożliwa. Szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajdują się m.in. w nowej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Stal to produkt, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i można go przetwarzać w nieskończoność. Dzięki tej właściwości możemy przetapiać demontowane stare piece krakowian na stojaki rowerowe dla mieszkańców. Stal jest więc ważnym elementem w rozwoju zrównoważonego transportu.

Wystawę na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego oglądać można przez cały tydzień. Pamiętajmy też, że w tym tygodniu, 22 września, przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Warto skorzystać tego dnia z przyjaźniejszej dla otoczenia formy transportu.