Nie chlebem kaczka żyje. Kaczkomaty od krakowskiej huty staną nad Zalewem Nowohuckim.

kaczkomat1 Zalew Nowohucki to dla mieszkańców Nowej Huty jedno z najpopularniejszych miejsc do wypoczynku. W weekend to miejsce wzbogaci o dwa kaczkomaty, czyli pierwsze w Krakowie automaty z karmą dla wodnych ptaków. Wielkimi krokami zbliża się jesień, dlatego mieszkające nad zalewem zwierzęta potrzebują mądrego wsparcia. Kaczkomaty zakupione dzięki wsparciu krakowskiej huty ArcelorMittal Poland sprawią, że tutejsze kaczki będą mogły odżywiać się zdrowo, a mieszkańcy uczyć się, że karmienie chlebem… szkodzi ptakom.

Gdańsk, Giżycko, Złotów, a niedawno także Warszawa. Polskie miasta zaczynają testować kaczkomaty, czyli automaty ze specjalnie dobraną karmą dla ptaków wodnych. Dlaczego? Przede wszystkich chcą uświadamiać mieszkańców, że karmienie kaczek resztkami chleba, czasami nawet spleśniałego, może bardzo im zaszkodzić. Bo ptasi żołądek to nie śmietnik.

- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że białe pieczywo nie tylko nie jest wartościowym pokarmem dla kaczek, czy innych wodnych ptaków, ale nawet może być dla nich szkodliwe – tłumaczy Krzysztof Dudzik, ornitolog i przyrodnik współpracujący m.in. ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. – Pieczywo tylko zapycha żołądki kaczek, a nie dostarcza im wartościowych składników (witamin, mikroelementów), których potrzebują, by być silne i zdrowe. Takie karmienie może przyczynić się do wielu chorób m.in. tzw. „anielskiego skrzydła” czyli nieodwracalnej deformacji stawów w skrzydłach. To poważne schorzenie obserwowano m.in. u młodych łabędzi w krakowskiej aglomeracji. Ponadto, długotrwałe spożywanie chleba może również powodować kwasicę – ostrzega ornitolog.

kaczkomat2 Trzeba pamiętać, że chleb, który kupujemy w piekarniach, ma w sobie wiele chemicznych dodatków, które są niezdrowe dla ptaków i mnóstwo bardzo szkodliwej dla większości zwierząt soli. Poza tym często chleb wrzucany jest do wody, a niezjedzony przez ptaki rozkłada się w zbiorniku, gnije i powoduje, że w wodzie rozwijają się bakterie.

- Mieszkańcy nie zawsze karmią ptaki w przemyślany sposób. Dlatego kaczkomaty to świetne rozwiązanie, bo w nich znajduje się pełnowartościowa karma, która pomoże kaczkom przetrwać zimę, a dla mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, to będzie dodatkowa frajda, bo płatki będą bardziej ufne - mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Swoją premierę „Kacze bufety” będą miały w niedzielę, 23 września o godz. 15.00, podczas czwartego spotkania ornitologicznego, które organizuje Klub Złote Łabędzie – miłośnicy flory i fauny Zalewu Nowohuckiego. – Podczas tego spotkania chcemy nie tylko pokazywać filmy, opowiadać o ptactwie, które mieszka nad zalewem czy w krakowskich parkach, ale także wspólnie z nowohucianami wieszać – podpisane ich imionami - budki lęgowe dla ptaków oraz karmniki – mówi Piotr Ronduda, organizator spotkania ornitologicznego. – Kaczkomaty, które zostaną ustawione nad Zalewem Nowohuckim dobrze wpisują się w te działania. Nasz klub będzie czuwał, by zawsze były pełne karmy – dodaje.

Kaczkomaty zamontuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Dyrektor Piotr Kempf podkreśla, że karma, która została do nich zakupiona, to pokarm w stu procentach naturalny i zbilansowany, dobierany pod okiem specjalistów z zakresu żywienia ptactwa wodnego.

- W kilku miastach takie kaczkomaty zostały zamontowane na wniosek mieszkańców lub w ramach budżetu obywatelskiego. I cieszą się powodzeniem - wyjaśnia Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland. - Wiemy, że taka potrzeba była również w Krakowie, jednak chcemy, by kaczkomaty były nie tylko atrakcją, ale by przede wszystkim spełniały rolę edukacyjną, uczyły mieszkańców, jak ważne jest, by chcąc pomóc – nie szkodzić – dodaje.

Dwa nowohuckie „Kacze bufety” ustawione po obu stronach Zalewu Nowohuckiego będą wydawały karmę bezpłatnie w okresie jesienno-zimowym w godz. 8-19. Sześć razy na godzinę. Dlaczego? - By uniknąć przekarmienia kaczek i niszczenia pokarmu, który wydawany w zbyt dużych ilościach zalegałby na ziemi – zaznacza dyrektor Kempf. - Trzeba pamiętać, by karmić kaczki rozsądnie, a karmę zawsze rozsypywać na ziemi lub trawie i nie wrzucać jej do wody.

Kontakt / informacje dodatkowe:
Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała 6 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 25 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele 16 mln złotych.

Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: www.poland.arcelormittal.com

O ArcelorMittal

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

Wyznając kluczowe dla firmy wartości: zrównoważony rozwój, jakość i przywództwo, ArcelorMittal prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt pracowników oraz kontrahentów firmy, a także troszczy się o społeczności lokalne, wśród których działa.

Stal jest dla ArcelorMittal materiałem życia, jako że z niego tworzone są podstawy współczesnego świata: od linii kolejowych, przez samochody, po pralki. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań koncepcyjnych, dzięki którym produkty i komponenty, używane na co dzień są coraz bardziej energooszczędne.

ArcelorMittal jest jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego, a działalność górnicza stanowi istotną część strategii wzrostu firmy. Posiadając zróżnicowane pod względem geograficznym złoża rudy żelaza oraz węgla, firma jest strategicznym dostawcą zarówno dla własnej sieci hut stali, jak i dla rynku zewnętrznego. Pomimo, że huty ArcelorMittal są kluczowymi klientami, to jednak popyt na rynku zewnętrznym wzrasta wraz z rozwojem firmy.

W 2017 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 68.7 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 93,1 milionów ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 57,4 miliona ton. ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).

Więcej informacji o ArcelorMittal można znaleźć na stronie: www.arcelormittal.com