Sąsiedzkie wymienianie i naprawianie

naprawianieCzym jest kawiarenka naprawcza? Jest to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku w Amsterdamie przez Martine Postma (na świecie działa już prawie 1500 tego typu placówek, zarejestrowanych w Repair Cafe Internatonal). W Polsce pierwsza „Repair Cafe” powstała w 2016 roku Pile. A więc nie tak dawno. Zatem można przypuszczać, że przyjmie się i u nas. Z pomysłem podobnej akcji zgłosiłyśmy się z Jolą i Mirką jako grupa nieformalna Aktywni Mieszkańcy Osiedla Centrum D do programu grantowego FIO Małopolska Lokalnie 2018 – Północ.

Żeby nie kopiować dosłownie tego, co robią już w Pile, Warszawie czy Katowicach - tu działają po hasłem: Do wyrzucenia? Nie ma mowy!, postanowiliśmy zmiksować naprawianie z wymienianiem. Napisałyśmy fiszkę, czyli w skrócie: na czym polega, co się wydarzy, ilu sąsiadów weźmie udział, ilu zaangażuje się w pracę społeczną i najważniejsze na co wydamy fundusze (limit to 3 tys.). W drugim etapie przedłożyłyśmy zamysł przed 6 osobową komisją w ekspresowym czasie 10 minut opowiadając o inicjatywach, które zrobiliśmy dla społeczności lokalnej w ciągu niespełna 3 lat. I udało się!

 

Oto, pierwsza w historii Nowej Huty kawiarenka naprawcza będzie do Waszej dyspozycji przez 5 godzin od 11.00 do 16.00 w sobotę 24 listopada w SP nr 91, os. Handlowe 4. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy ekspertów: krawcową, serwisanta, fotografa (specjalisty od starych zdjęć). Chcemy zachęcić Was, sąsiadów m.in. z Centrum D, Handlowego, Kolorowego do naprawiania przedmiotów, które dalej będą mogły wam/nam służyć. Zapraszamy was także na warsztaty upcyclingowe "Coś z niczego" typu DIY, w których użyjemy m.in. guzików - będą to kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych pokazujące, jak wykorzystać coś, co często zalega nam w domach i uchodzi za mało użyteczne. Przez cały czas trwania wydarzenia będzie działała sąsiedzka bezgotówkowa wymiana ubrań, książek, płyt, bibelotów, zabawek. Przyjdź, dobrze spędź z nami sobotę przy wspólnym poczęstunku i zasmakuj się w idei zero waste. Nasze event wspiera Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Wydarzenie jest realizowane z programu grantowego FIO Małopolska Lokalnie - Północ. Wstęp wolny. Można przynieść oprócz zepsutych przedmiotów i spodni do wymiany zamka, coś do chrupania bo nazwa „kawiarenka” zobowiązuje. Soki, herbatę i kawę zapewniamy, liczymy na pyszne ciasto od sąsiadki Eli.

Po co to robimy?

Po pierwsze pokazujemy na czym polega współpraca mieszkańców, placówek, instytucji , organizacji i przedsiębiorców – z takiej współpracy na ogół powstaje dobro, które warto pomnażać. Po drugie zachęcamy do zmiany przyzwyczajeń, mówimy, że można inaczej, że warto iść z duchem zero waste. Po trzecie chcemy ośmielić innych po podobnych inicjatyw – w naszych sąsiadach drzemią pomysły, i trzeba te pomysły umieć doprowadzić do szczęśliwego finału. Wreszcie lubimy robić coś dla sąsiadów i z sąsiadami a podobno w Nowej Hucie, inaczej niż w Podgórzu, czy Ruczaju – więzi sąsiedzkie są nadal silne. Pokażemy to. Uczestników naszego wydarzenia zachęcamy do przyniesienia ze sobą Toreb Bumerangów, które przekażemy do osiedlowego sklepu „Ząbek” na os. Handlowym 8.

Sąsiedzie naprawianie i wymienianie jest na fb.
https://www.facebook.com/Centrum-D-osiedle-z-pomys%C5%82ami-319597608480610/
https://www.facebook.com/events/574430176322752/

Lubię pracować z ludźmi, badać ich potrzeby i wynajdywać w nich, to, co zasługuje na uwagę. Jako fotografka dokumentalistka (od albumu o Nowej Hucie, Świeciu i projektach o Gorlicach i Gniewie) odkryłam w sobie żyłkę społecznicy. I w dodatku takiej, która chce coś zmienić, ulepszyć, a jeśli trzeba naprawić.

Mamy w Nowej Hucie wieszak z Wymiana Ciepła („Marz­niesz? Weź sobie ubra­nie! Chcesz pomóc? Zostaw cie­płą kurtkę, płaszcz, polar, swe­ter NA WIESZAKU”), to może teraz czas na kawiarenkę naprawczą? Skoro pomysł już mamy, to trzeba go zrealizować!

Zapraszam w imieniu grypy inicjatywnej.

Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, koordynatorka i liderka społeczna