IPN zaprasza na ogólnopolski, finałowy Turniej Debat Historycznych w Krakowie, 6-7 grudnia 2018

dthDnia 6 i 7 grudnia w Krakowie odbędzie się drugie z cyklu trzech wydarzeń w ramach zorganizowanego przez IPN Turnieju Debat Historycznych #MojaNiepodległa.

W listopadzie w Warszawie spierali się studenci, a w Krakowie debatować będą 32 drużyny, reprezentujące szkoły ponadpodstawowe. Aby zakwalifikować się do turnieju, uczniowie musieli zorganizować debatę o tematyce niepodległościowej o zasięgu co najmniej szkolnym. Jak to wyglądało, można zobaczyć np. tutaj:

https://bit.ly/2FZOe7c
https://bit.ly/2E2trgJ
https://bit.ly/2UbwoRL
https://bit.ly/2KWSgw0
https://bit.ly/2KSesXW
https://bit.ly/2Qx0cJs
https://bit.ly/2Ueqqzy

Podczas krakowskiego turnieju młodzież będzie debatowała nad następującymi tezami:

- Bez aktywnego udziału polskiej emigracji Polska nie odzyskałaby niepodległości w 1918 roku.
- Józef Haller postąpił słusznie w obliczu kryzysu przysięgowego.
- Kształt granic II RP utrwalony w 1923 roku był przede wszystkim efektem działań polskiej dyplomacji.
- O zwycięstwie w bitwie warszawskiej zadecydowały sukcesy polskiego radiowywiadu.
- Traktat ryski z 1921 roku odpowiadał polskiej racji stanu.
- Irredenta była właściwszą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne – pracy u podstaw.
- Przemysłowa część Górnego Śląska w granicach II RP miała kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki.
- Polskie ruchy emancypacyjne działające na przełomie XIX i XX wieku powinny były przedkładać walkę o niepodległość nad walkę o prawa publiczne dla kobiet.
- Roman Dmowski wniósł największy wkład spośród ówczesnych polskich liderów politycznych dla urealnienia marzeń o niepodległej ojczyźnie.

Decydujące debaty będą się odbywały 6 grudnia 2018 r. w dwóch miejscach: na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 oraz w sąsiednim Małopolskim Ośrodku Doskonalenia Zawodowego przy ul. Garbarskiej 1.

Dwie najlepsze drużyny w finale zmierzą się z tezą: „5 listopada 1916 roku jest ważniejszą datą w historii budowy Państwa Polskiego niż 11 listopada 1918 roku”.

Debata finałowa oraz gala kończąca turniej odbędzie się 7 grudnia 2018 w auli głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3. Początek o godz. 16.30.

Zapraszamy do śledzenia i relacjonowania gorących i emocjonujących młodzieżowych dyskusji, prowadzonych według ścisłych reguł debaty oksfordzkiej.

Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W kwietniu 2019 r., w ramach kolejnego cyklu Turniej Debat Historycznych #MojaNiepodległa, z trudnymi tematami z historii najnowszej zmierzy się młodzież polonijna oraz polska, mieszkająca poza granicami kraju.