Ruch – taniec, ruch – dźwięk / New Art. Festiwal 2019

ruchSpotkanie krakowskich artystów z różnych dziedzin we wspólnym projekcie skupionym wokół ruchu i dźwięku. Widzowie mają okazję zostać częścią emocjonalnego współbrzmienia ruchu, dźwięku i sztuk wizualnych. Wydarzenie ukaże taniec współczesny jako katalizator nowych form scenicznych (music-dance-improvisation) oraz pomoże przyjrzeć się roli tańca jako inspiracji sztuk muzycznych i wizualnych. Program składać się będzie z trzech części: występy, rozmowa kontestująca pojęcie awangardy, wystawa.

14 grudnia 2019 r., godz. 19.00
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4


Kuratorzy wydarzenia: Małgorzata Haduch i Ernest Ogórek.

I występy

W pierwszej części choreografka Małgorzata Haduch pokaże "Solo w 5 obrazach" - końcowy projekt realizowany w ramach Stypendium Miasta Krakowa. W spektaklu wyreżyserowanym na Agnieszkę Jaśkowską-Konopkę, usłyszymy nietuzinkową muzykę Okyung Lee, Michiyo Yagi i Xu Fengxia. Ich improwizowany kawałek nagrany na festiwalu w Wels w 2011 roku czekał 7 lat na to, by w końcu znaleźć formę w ruchu i emocjach, które składają się na ten osobisty i wzruszający obraz choreograficzny.

Kolejny występ to Krakow Improvisers Orchestra (KIO) pod batutą Pauliny Owczarek. KIO to kilkunastoosobowy zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych. W nowy, wspólnym projekcie krakowskich muzyków i tancerzy, „KIO in Motion”, artyści badają współczesne systemy znaków dyrygenckich w przełożeniu na taniec. Ten niespotykany w Polsce sposób komponowania zaciera granicę pomiędzy rolami dyrygenta i choreografa, rozwijając w tym projekcie kolejny etap wieloletniej współpracy Małgorzaty Haduch i Pauliny Owczarek.

II wystawa

Wydarzeniem towarzyszącym wieczorowi będzie zbiorowa wystawa rzeźb i obiektów kinetycznych pod tym samym tytułem „ruch – taniec, ruch – dźwięk”.

III Awangarda! Awangarda?!

Trzecia i ostatnia część programu to niekonwencjonalna rozmowa skupiona wokół awangardy, do której zaproszeni będą artyści, krytycy, historycy sztuki. Czy dzisiaj, w XXI wieku można jeszcze mówić o związkach z powstałą przeszło sto lat temu Awangardą? Jak to pojęcie rozumiane jest dzisiaj, czy sami artyści czują się spadkobiercami Awangardy, i wreszcie czym są ich własne fantazje w tym temacie?

Szczegółowe informacje:

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, klubrodzicow[at]okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN