Półtora miliona złotych przeznaczyła krakowska huta ArcelorMittal Poland na zieleń, edukację i inicjatywy społeczne w 2018 r.

drzewaOd działań na rzecz zazielenienia miasta po edukację, wychowanie, sport i kulturę. Z myślą o najmłodszych i seniorach, ze społeczną integracją w tle – w 2018 roku ArcelorMittal Poland we wszystkich oddziałach przeznaczył ponad 3 mln zł na wsparcie blisko setki projektów i działań społecznych. Prawie połowa tej kwoty trafiła do grodu Kraka. Dzięki wsparciu krakowskiej huty w minionym roku za prawie 1,5 mln zł zrealizowano w Krakowie 44 projekty społeczne.

Ubiegłoroczne działania ArcelorMittal Poland skupiały się na zieleni. Tej w Krakowie nigdy dość, a tego, jak jest ważna, nikomu nie trzeba wyjaśniać. Krakowska huta w 2018 roku najmocniej wspierała swoich najbliższych sąsiadów – mieszkańców Nowej Huty – zachęcając ich do wspólnych działań na rzecz otaczającej ich przyrody.

Więcej zieleni w Nowej Hucie

Podczas zorganizowanego wiosną pikniku rodzinnego przy kopcu Wandy z ponad setką mieszkańców i Zarządem Zieleni Miejskiej udało się wysprzątać okolice kopca Wandy, pomalować zniszczone ławki i zasadzić nowe drzewa. W grudniu, kontynuując akcję porządkowania kopca Wandy firma dosadziła tam jeszcze 1000 odpowiednio dobranych krzewów. Planty Bieńczyckie z kolei zyskały młode drzewka, a park Wadów – nowe, zielone i uporządkowane oblicze.

Wiosną wspólnie z mieszkańcami i nowohucką Fundacją EcoTravel pracownicy krakowskiej huty wysprzątali także ponad trzy hektary terenu wzdłuż rzeki Dłubni. Prawie 100 osób, w tym 50 pracowników huty, zebrało blisko 200 worków pełnych m.in. puszek i butelek oraz mnóstwo wielkogabarytowych śmieci.

- Najbardziej cieszy nas rozpoczęcie ścisłej współpracy z ArcelorMittal przy tworzeniu zielonej Nowej Huty. Wspólne piknikowanie i zazielenianie miasta to dobry kierunek, ale huta idzie jeszcze dalej, pokazując nowatorskie podejście do Zalewu Nowohuckiego. Pierwsze w Krakowie kaczkomaty, które ufundowała, świetnie pokazują, że można kreatywnie i z pożytkiem dla mieszkańców wykorzystać współpracę biznesu z jednostkami miejskimi – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. – ArcelorMittal jest w Nowej Hucie rozpoznawalną firmą i bardzo dobrze, że mocno włączył się w działania na rzecz zieleni. Dostrzegamy to nie tylko my, ale widać, że zauważają to też mieszkańcy – dodaje dyrektor Kempf.

Stojaki rowerowe ze starych pieców

ArcelorMittal Poland włączył się także w działania prowadzone przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Za likwidację starego pieca z dofinansowaniem z magistratu krakowska huta wypłacała 150 zł, a zezłomowane stare piece przetapia teraz na stojaki rowerowe.

- Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za poprawę jakości powietrza. Zależy nam na ograniczeniu naszego wpływu na środowisko naturalne, przede wszystkim przez realne działania. Od 2004 roku w naszej hucie w Krakowie zredukowaliśmy emisje pyłowe o 90 proc., inwestując 3 mld zł. Obecnie prowadzimy wartą ponad 300 mln zł modernizację elektrociepłowni TAMEH, dzięki której zakład zrezygnuje z węgla. Zaawansowane są także przygotowania do modernizacji stalowni – wylicza Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Bonusy finansowe do tej pory trafiły do ponad 800 mieszkańców Krakowa, a pierwszą setkę stojaków rowerowych wyprodukowanych ze starych pieców ustawiono przed 20 krakowskimi szkołami.

- Inicjatywa ArcelorMittal wpisuje się w działania miasta polegające na dotacjach do wymiany starych palenisk węglowych. Dodatkowo poprzez skup i przetapianie tzw. „kopciuchów” miasto otrzymuje w zamian stojaki rowerowe, które, jak widać, cieszą się dużą popularnością. Myślę, że to jeden z lepiej przygotowanych projektów na linii miasto – biznes, którego beneficjentami są krakowianie – podkreśla Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

Minigranty dla aktywistów - od edukacji po sport

Wsparciem dla lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców jest program minigrantów ArcelorMittal Poland – „Działamy lokalnie”. W ubiegłym roku firma przeznaczyła nań 100 tys. złotych, dzięki którym udało się zrealizować 10 projektów. – To nasza odpowiedź na potrzeby mieszkańców poprzez wspieranie tych organizacji i stowarzyszeń, które działają lokalnie i dostrzegają potrzeby najbliższego otoczenia – mówi Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland. - W tegorocznej edycji bardzo pozytywnie zaskoczyła nas różnorodność przedstawionych projektów, które obejmują wszystkie grupy wiekowe mieszkańców i jednocześnie wpisują się w cele naszych działań jako firmy odpowiedzialnej społecznie: zdrowie, bezpieczeństwo, edukację i ekologię.

Krakowska huta w zeszłym roku kolejny raz wsparła także Akademię Górniczo-Hutniczą. - Współpraca Biura ds. Osób Niepełnosprawnych i ArcelorMittal Poland sięga 2012 roku, kiedy po raz pierwszy wspólnie zrealizowaliśmy konkurs stypendialny „STALe przełamując bariery” dla studentów z niepełnosprawnościami – wspomina Anna Lulek z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH. - Na przestrzeni siedmiu edycji konkursu stypendia otrzymało aż 23 studentów AGH, którzy pomimo swoich ograniczeń zdrowotnych wykazali się m. in. działalnością naukową, sportową i społeczną. Łączna kwota stypendiów sięgnęła 150 tys. złotych. W roku 2018, rozwijając ideę konkursu, skierowaliśmy go do wszystkich studentów AGH, którzy nieśli pomoc swoim kolegom z niepełnosprawnościami – dodaje.

Nowohuckich inicjatyw, do realizacji których swoją cegiełkę dołożyła krakowska huta, było więcej – akcje rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta m.in. Dni Nowej Huty, edukacyjne i ekologiczne projekty Ośrodka Kultury im. Norwida w tym „Ogrody Nowej Huty” czy coroczna akcja „Zajrzyj do huty” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wszystkie z 44 wspartych w 2018 roku projektów pozwoliły rozwijać, wzbogacać i zmieniać otoczenie mieszkańców Krakowa. – Wsparcie dla mieszkańców mierzy się nie tylko w złotówkach. Prawdziwą satysfakcję i poczucie mądrej pomocy daje dopiero obserwowanie radości, jaką udało się wywołać na twarzach tych, którzy skorzystali z przekazanych funduszy – podsumowuje Karolina Muza-Adamiec.

Kontakt / informacje dodatkowe:

Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała 7 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 25 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m. ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele 16 mln złotych.

Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: www.poland.arcelormittal.com

O ArcelorMittal

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

Wyznając kluczowe dla firmy wartości: zrównoważony rozwój, jakość i przywództwo, ArcelorMittal prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt pracowników oraz kontrahentów firmy, a także troszczy się o społeczności lokalne, wśród których działa.

Stal jest dla ArcelorMittal materiałem życia, jako że z niego tworzone są podstawy współczesnego świata: od linii kolejowych, przez samochody, po pralki. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań koncepcyjnych, dzięki którym produkty i komponenty, używane na co dzień są coraz bardziej energooszczędne.

ArcelorMittal jest jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego, a działalność górnicza stanowi istotną część strategii wzrostu firmy. Posiadając zróżnicowane pod względem geograficznym złoża rudy żelaza oraz węgla, firma jest strategicznym dostawcą zarówno dla własnej sieci hut stali, jak i dla rynku zewnętrznego. Pomimo, że huty ArcelorMittal są kluczowymi klientami, to jednak popyt na rynku zewnętrznym wzrasta wraz z rozwojem firmy.

W 2017 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 68.7 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 93,1 milionów ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 57,4 miliona ton. ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS). Więcej informacji o ArcelorMittal można znaleźć na stronie: www.arcelormittal.com