Oszczędność energii, wody i surowców - ArcelorMittal Poland opublikował raport za 2018 rok

huta_20185,2 mln ton. Tyle stali, w ubiegłym roku wyprodukowały wszystkie huty ArcelorMittal Poland - to ponad połowa całej stali wytworzonej w Polsce. Wynik dobry, ale firma może poszczycić się też i innymi osiągnięciami. Stal buduje świat, zarówno jako nowoczesne tworzywo stosowane np. w budownictwie, ale również – poprzez producentów stali tworzących miejsca pracy i wspierających społeczności, z którymi sąsiadują zakłady przemysłowe. ArcelorMittal Poland podsumował swoje ubiegłoroczne działania w raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2018.

- Zrównoważony rozwój to więcej niż dwa słowa; to zobowiązanie – wobec społeczeństwa, wobec pracowników, społeczności lokalnych, władz, klientów, dostawców. Cieszę się, że zrównoważony rozwój stał się bardzo ważnym i często poruszanym tematem w dzisiejszym świecie biznesu. W ArcelorMittal Poland traktujemy zrównoważony rozwój i transparentność z największą powagą - mówi Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.


Pod lupą: recykling i oszczędzanie

Ceny energii rosną, dlatego bardzo ważne są inwestycje, które pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną zakładów i zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Właśnie dlatego krakowska huta wdraża projekty pozwalające oszczędzać energię. Tylko w ubiegłym roku zakład zaoszczędził 11 546 MWh dzięki przeprowadzonej wcześniej modernizacji wielkiego pieca.

Nie mniej ważna jest oszczędność wody. Firma dąży do maksymalnego zagospodarowania wody używanej w procesach produkcyjnych: po oczyszczeniu zawraca ją i ponownie wykorzystuje w zakładach. W Krakowie dzięki zamkniętemu obiegowi wody huta ograniczyła pobór z Wisły o 44 201 790 m3, a po uruchomieniu stacji uzdatniania wody zmniejszyła ilość wody pobieranej z Dłubni o ok. 95 proc.

Również stal niemal w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego tylko w 2018 r. w krakowskiej hucie na potrzeby produkcji stali przetopiono ponad 347 864 tony złomu, w tym elementy starych pieców węglowych oddawanych przez mieszkańców Krakowa i wymienianych na ekologiczne źródła ciepła.

Sztuka kompromisu: produkcja i środowisko

ArcelorMittal Poland dokłada wszelkich starań, by ograniczać wpływ swojej działalności na środowisko, m.in. zredukować emisje dwutlenku węgla. Krakowska huta jest w tym liderem – w ciągu ostatnich 10 lat ograniczyła emisje CO2 aż o 70 proc.

Ale to nie wszystko. W 2018 roku w koksowni w krakowskim oddziale prowadzona była m.in. hermetyzacja instalacji, która pozwoli ograniczyć uciążliwe zapachy na terenie zakładu. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln zł. Huta kontynuowała też kompleksową modernizację elektrociepłowni TAMEH Polska, wartą ponad 300 mln zł. Dzięki rezygnacji z węgla zakład ograniczył m.in. emisje pyłów o 90 proc.

Oprócz zmniejszania swojego wpływu na środowisko poprzez kosztowne modernizacje ArcelorMittal dba również o ograniczanie emisji pośrednich. Właśnie dlatego zdecydowana większość dostaw surowców do zakładów produkcyjnych realizowana jest transportem kolejowym. Mniej samochodów – mniej spalin.

Mimo tego ArcelorMittal Poland, zgodnie z wymogami prawa, co roku ponosi opłatę za korzystanie ze środowiska - w ubiegłym roku firma zapłaciła z tego tytułu 34 432 725 zł.

Zorientowani na lokalne potrzeby

Firma, która ma sześć oddziałów w Polsce zatrudnia łącznie 11 tys. pracowników, w tym blisko 3,5 tys. osób w krakowskiej hucie. To tę lokalną społeczność, w tym także pracowników i ich rodziny firma regularnie wspiera. W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland wydał na działania społeczne ponad 3 mln zł, z czego 1,5 miliona w Krakowie.

– Wsparcie dla mieszkańców to nie tylko wydane złotówki. Prawdziwą satysfakcję i poczucie mądrej pomocy daje nam obserwowanie radości, jaką przynosi mieszkańcom realizacja projektów społecznych – mówi Karolina Muza-Adamiec, szefowa biura Odpowiedzialności Biznesu.

Dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland w ubiegłym roku udało się m.in. zakupić nowoczesny aparat USG dla Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, który znacznie podniesie jakość diagnozowania i leczenia dzieci oraz dorosłych, czy ufundować stypendia dla aktywnych i zaangażowanych studentów z niepełnosprawnościami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Poza tym firma postawiła nad Zalewem Nowohuckim pierwsze w Krakowie kaczkomaty, czyli automaty z pełnowartościową karmą dla wodnych ptaków i rozpoczęła produkcję stojaków rowerowych przetopionych ze starych pieców wymienianych przez krakowian. Huta włączyła się w działania Urzędu Miasta i wypłacała każdemu mieszkańcowi, który wymienił swoje przestarzałe palenisko bonus, a złom z pieca przetwarzała na podpory dla rowerzystów. W ubiegłym roku postawiła przed krakowskimi szkołami ponad 100 takich stojaków.

Przygotowany po raz dziewiąty raport zrównoważonego rozwoju, w którym można znaleźć więcej informacji o działaniach firmy, dostępny jest na stronie internetowej:
https://poland.arcelormittal.com/fileadmin/Content/raporty/2018/Raport_zrownowazonego_rozwoju_ArcelorMittal_Poland_2018_rok.pdf

Kontakt / informacje dodatkowe:

Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 10 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała 7 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 25 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele ponad 21 mln złotych.

Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: www.poland.arcelormittal.com

O ArcelorMittal

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

Wyznając kluczowe dla firmy wartości: zrównoważony rozwój, jakość i przywództwo, ArcelorMittal prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt pracowników oraz kontrahentów firmy, a także troszczy się o społeczności lokalne, wśród których działa.

Stal jest dla ArcelorMittal materiałem życia, jako że z niego tworzone są podstawy współczesnego świata: od linii kolejowych, przez samochody, po pralki. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań koncepcyjnych, dzięki którym produkty i komponenty, używane na co dzień są coraz bardziej energooszczędne.

ArcelorMittal jest jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego, a działalność górnicza stanowi istotną część strategii wzrostu firmy. Posiadając zróżnicowane pod względem geograficznym złoża rudy żelaza oraz węgla, firma jest strategicznym dostawcą zarówno dla własnej sieci hut stali, jak i dla rynku zewnętrznego. Pomimo, że huty ArcelorMittal są kluczowymi klientami, to jednak popyt na rynku zewnętrznym wzrasta wraz z rozwojem firmy.

W 2018 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 76 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 92,5 milionów ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 58,5 miliona ton.

ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS). Więcej informacji o ArcelorMittal można znaleźć na stronie: www.arcelormittal.com


( ! ) Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/rd/rwww18/www/modules/mod_cookiesaccept/mod_cookiesaccept.php on line 24
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0008405216{main}( ).../index.php:0
20.12874524992Joomla\CMS\Application\SiteApplication->execute( ).../index.php:49
30.735239232768Joomla\CMS\Application\SiteApplication->render( ).../CMSApplication.php:202
40.735639232776Joomla\CMS\Application\SiteApplication->render( ).../SiteApplication.php:778
50.746139409312Joomla\CMS\Document\HtmlDocument->render( ).../CMSApplication.php:1044
60.746139409312Joomla\CMS\Document\HtmlDocument->_renderTemplate( ).../HtmlDocument.php:557
70.746139409688Joomla\CMS\Document\HtmlDocument->getBuffer( ).../HtmlDocument.php:783
80.748639429056Joomla\CMS\Document\Renderer\Html\ModulesRenderer->render( ).../HtmlDocument.php:491
90.750339444736Joomla\CMS\Document\Renderer\Html\ModuleRenderer->render( ).../ModulesRenderer.php:47
100.750439450616Joomla\CMS\Helper\ModuleHelper::renderModule( ).../ModuleRenderer.php:98
110.753539515608include( '/home/rd/rwww18/www/modules/mod_cookiesaccept/mod_cookiesaccept.php' ).../ModuleHelper.php:200

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich przetwarzanie.

Zrozumiałem