Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością”

Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością” jest organizowany przez Urząd Miasta Krakowa od 1999 roku. Udział w nim biorą osoby z niepełnosprawnością z Krakowa i całej Małopolski, prezentując swoje osiągnięcia artystyczne, rywalizując w licznych zawodach sportowych i poznając historię Krakowa.

 

Podczas uroczystej Inauguracji na płycie Rynku Głównego lub Małego Rynku prezentują się laureaci konkursów artystycznych, poeci i sportowcy. W tym samym czasie odbywają się m.in. rozgrywki szachowe i plener malarski.

Przez siedem dni organizowane są integracyjne zawody żeglarskie, pływackie, wędkarskie, spektakle teatralne, zwiedzanie muzeów oraz pikniki. W 2007 roku po raz pierwszy odbyły się Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych i Integracyjny Piknik Studencki, którego główną atrakcją były spadochronowe skoki tandemowe osób niepełnosprawnych.

Przedsięwzięcie jest organizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Od 2005 w organizację Tygodnia włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Każdego roku we wszystkich imprezach w ramach Tygodnia bierze udział kilka tysięcy osób niepełnosprawnych z opiekunami.

Szczegółowy program jest dostępny do pobrania tutaj, a także w dziale "Niepełnosprawni".