Kraków biegową stolicą Polski!

Ponad 4,5 tysiąca amatorów biegania stawiło się w ubiegłą niedzielę  22 czerwca br. na krakowskim Rynku, aby rywalizować w biegach VII edycji ProTouch Cracovia INTERRUN. W zawodach uczestniczyły całe rodziny, a wśród startujących można było zobaczyć przedstawicieli  mediów i polityki. Kraków stał się w tym dniu prawdziwą biegową stolicą Polski.


Pierwsi uczestnicy zaczęli gromadzić się na długo przed startem do biegu głównego, aby zająć jak najlepsze miejsca i wymienić ostatnie komentarze przed zawodami.  Jako pierwsi w szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych, którzy rywalizowali na dystansie 1,1 km. W tej odsłonie biegu wystartowało blisko 1000 reprezentantów szkół, nie tylko z Krakowa.  Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a szkoły, które zgłosiły najwięcej zawodników, otrzymały bony na zakup sprzętu sportowego w sklepach INTERSPORT. W tym roku liderem w rankingu szkół o liczebności do 250 uczniów okazała się szkoła Szkoła Podstawowa numer 48 im. Szarych Szeregów, natomiast w rankingu powyżej 250 uczniów Szkoła Podstawowa numer 95 im. Władysława Broniewskiego
Tuż po młodzieży szkolnej, do zawodów stanęli najmłodsi – 500 przedszkolaków biegło na dystansie 100 metrów. Może się wydawać, że dystans niewielki, ale dla nich była to prawdziwa przygoda, a przede wszystkim dobry wstęp do późniejszego biegania. Kto wie, być może wśród nich startował przyszły mistrz maratonu?

Najważniejszym punktem imprezy był bieg główny, który rozpoczął się dokładnie w samo południe. Do zawodników przed startem kilka słów powiedziała Pani Magdalena Sroka, zastępca Prezydent Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta– Widząc ilu zawodników zebrało się na starcie, mogę śmiało powiedzieć że bieganie wpisało się już na stałe w listę ulubionych form spędzania wolnego czasu wśród krakowian. Chętnie wspieramy aktywność fizyczną naszych mieszkańców, a firma INTERSPORT pomaga nam w tej misji już od 7 lat. Nasze Wspólne hasło „Rozbiegajmy Kraków” staje się rzeczywistością.

Całe rodziny, początkujący jak i doświadczeni biegacze,  wystartowali na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Na starcie stanęło około 3000 zawodników (sklasyfikowanych zostało 2329) obu płci i we wszystkich przedziałach wiekowych. Rywalizujący na obydwu dystansach rozpoczęli bieg wspólnie, by następnie rozdzielić się pod Wawelem. Wybierający krótszą trasę obiegali Wawel i następnie Plantami docierali do ul. Floriańskiej – ostatniej prostej przed metą na Rynku Głównym. Wybierający trasę 10-kilometrową, która, tak jak w ubiegłym roku była akredytowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, kontynuowali swój bieg Bulwarami Wiślanymi w stronę Kazimierza. Zawracali na wysokości mostu Powstańców Śląskich i ponownie Bulwarami docierali pod Wawel, by stamtąd Plantami kierować się już w stronę mety. Tam, na wszystkich uczestników czekały medale oraz krakowskie precle.

Szczęśliwi biegacze, już po przekroczeniu linii mety, tak komentowali tegoroczny bieg:
- Jestem zmęczony, ale zadowolony z siebie. Udało mi się po raz kolejny poprawić czas na 10 km, bo to już 3 mój występ w INTERRUNie i na pewno nie ostatni – powiedział Marek, pracownik jednego z krakowskich centrów outsourcingowych
Tak jak co roku, wśród biegaczy można było zauważyć twarze znane z mediów. W biegu wzięła udział między innymi Jagna Marczułajtis-Walczak czy Jerzy Fedorowicz, a wśród kibiców można było dostrzec Ireneusza Rasia. Do zawodów stanął również Jerzy Skarżyński, były reprezentant Polski w maratonie, aktualny rekordzista Polski w biegu na 30 km, trener biegania i autor wielu poradników dla biegaczy, który tak komentował udział w INTERRUNie. – Podoba mi się, że dziś cały Rynek żyje bieganiem, zarówno dzieciaki, młodzież jak i dorośli są tutaj razem i wspólnie czują ten niepowtarzalny klimat zawodów. Dzięki takim biegom jak ten budujemy powszechną świadomość, iż aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Takie biegi ważne są również dla profesjonalistów, którzy po zimowo-wiosennym okresie budowania wytrzymałości na biegach takich jak INTERRUN mogą popracować nad szybkością.

Rozpiętość wiekowa we wszystkich biegach była ogromna. Najstarszy uczestnik biegu, Pan Jan 85 lat, przebiegł dystans 10 km. Najmłodszy zawodnik, który na własnych nogach pokonał dystans 100 m w biegu Watterrun to Staś liczący niecałe 2 lata.
Zadowolenie dało się też zauważyć na twarzach organizatorów biegu, którzy zgodnie twierdzą, że udało się osiągnąć wszystkie założone cele.  – Z roku na rok przybywa uczestników naszej imprezy co daje nam wielką satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy – powiedział tuż po biegu, w którym sam brał udział, Prezes INTERSPORT Polska Artur Mikołajko – bieganie staje się ulubioną formą aktywności fizycznej w Polsce, a starty w imprezach takich jak INTERRUN pozwalają uczestnikom sprawdzić swoje postępy w bieganiu.

Wyniki VII biegu ProTouch Cracovia INTERRUN:
Wśród mężczyzn – kategoria open 5 km
1. Adam Czerwiński (16:01)
2. Grzegorz Opiał (16:51)
3. Witali Marynych (16:57)
Wśród mężczyzn – kategoria open 10 km:
1. Pavlo Vertskyi (32:10)
2. Tomasz Brachman (32:18)
3. Łukasz Grajcar (32:38)
Wśród kobiet – kategoria open 5 km
1. Wioletta Frankiewicz (17:23)
2. Agnieszka Cader (18:56)
3. Kaja Kwiatkowaska (23:03)
Wśród kobiet – kategoria open 10 km:
1. Nataliia Batrak (37:21)
2. Paulina Golec (38:01)
3. Kamila Perucka (40:41)