Ogłoszenia miejskie i wojewódzkie

Informacja o planach postępowania w razie rozprzestrzenienia GMO

Wydział Kształtowania Środowiska UMK informuje o planach postępowania na wypadek awarii powodującej niekontrolowane rozprzestrzenianie się GMO zagrażające zdrowiu ludzi lub środowisku w sposób bezpośredni lub z opóźnieniem. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie uzyskał zgodę Ministra Środowiska na przeprowadzenie zamkniętego użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Pełna dokumentacja w powyższej sprawie dostępna jest do wglądu w poszczególnych Wydziałach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w tutejszym Wydziale UMK.

 

Konsultacje z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków dot. propozycji ustalenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, usługowych oraz gastronomicznych

Urząd Miasta Krakowa realizując uchwałę nr LXXXI/1257/13 Rady Miasta Krakowa z 11 września 2013 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków dot. propozycji ustalenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Gminy Miejskiej Kraków przystępuje do konsultacji społecznych wspomnianej uchwały wraz z jej załącznikiem i prosi o wyrażenie opinii co do propozycji w niej zawartych.
Propozycja Radnych Miasta Krakowa zakłada ograniczenie handlu detalicznego na terenie Gminy Miejskiej Kraków w Wigilię, Wielki Piątek i każdą niedzielę do godz. 12.00. Przepisy te nie będą stosowane do aptek, stacji paliw, sklepów usytuowanych w stacjach paliw, a także placówek handlu detalicznego mieszczących się w hostelach, motelach i hotelach.
Konsultacje społeczne trwają od 4 listopada do 3 grudnia 2013 r. Wszelkie informacje dot. konsultacji publikowane są na Serwisie Dialog Społeczny Urzędu Miasta Krakowa (www.dialoguj.pl).
Uprzejmie proszę o przekazanie uwag i opinii do propozycji Radnych Miasta Krakowa do 3 grudnia 2013 r. na adres: Wydział Rozwoju Miasta Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków w formie pisemnej – papierowej lub elektronicznej na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Wszystkie uwagi i opinie zebrane podczas konsultacji społecznych zostaną przekazane Radnym Miasta Krakowa, którzy na jej podstawie będą mogli podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego ograniczenia godzin handlu detalicznego.

 

Rozpoczęcie konsultacji spolecznych dot. ograniczenia handlu detalicznego

Poniżej prezentujemy dokumenty związane z planem przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków dot. propozycji ustalenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Ogłoszenie

Uchwała

Załącznik

 

Komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie zawiadamia, że na terenie Województwa Małopolskiego w dniach od 11 do 20 października 2013 r. zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę,  zrzucanych w wyżej wymienionym okresie z samolotów. W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

1) nie wchodzić na teren lasu,
2) zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
4) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
5) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.


SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH AKCJI SZCZEPIENIA LISÓW UDZIELAJĄ:

- WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT WETERYNARII W KRAKOWIE  tel. 12 418-77-11 lub
- POWIATOWY  INSPEKTORAT  WETERYNARII W KRAKOWIE  tel./fax: 12 411-25-69 .

 

Apel do właścicieli i administratorów budynków

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" [art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt].
Okres zimowy jest dla wolno żyjących kotów szczególnie niebezpieczną i trudną porą roku. W tym czasie potrzebują pomocy i opieki człowieka najbardziej. Zwracam się, zatem z wielką prośbą o otwarcie (uchylenie) w okresie zimy części okienek w piwnicach czy też innych pomieszczeniach gospodarczych, w sposób pozwalający dzikim kotom znaleźć schronienie przed zimnem i mrozem.

Z-ca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa
Krystyna Śmiłek

 

Czad – nie lekceważ zagrożenia

Tlenek węgla (czad) to silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (m.in. oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, drewna), spowodowanego dopływem zbyt małej ilości tlenu. Jest bezbarwny, bezwonny i l¿ejszy od powietrza, dzięki czemu szybko się rozprzestrzenia - dlatego często nazywa się go „cichym zabójcą”. Następstwem ostrego zatrucia czadem może był nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, śmierć.

Więcej…
 


Strona 23 z 28