Społeczeństwo

Funkcjonariusze z Komisariatu I Policji w Krakowie wytypowali, a następnie zatrzymali 7 sprawców rozbojów, popełnionych na przełomie stycznia i lutego br. na terenie Starego Miasta

Zgłoszenie o pierwszym napadzie stróże prawa otrzymali 26 stycznia br. Według relacji pokrzywdzonych, tego wieczoru wracając do domu, w rejonie Plant, zostali zaatakowani przez grupę zamaskowanych napastników. Sprawcy grożąc ostrym narzędziem, zażądali od swych ofiar wydania portfeli z zawartością pieniędzy. Napastnicy nie wahali się także uderzyć pokrzywdzonego, gdy zwlekał z wyciągnięciem gotówki. Po obrabowaniu przypadkowych osób, agresorzy prędko się oddalili.

Więcej…
 

Pijany i agresywny, mając orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, w celu udaremnienia kontroli drogowej, spowodował kolizję z radiowozem

18 lutego br. ok. godz. 16.00 funkcjonariusze patrolujący rejon Grzegórzek, zauważyli na al. Pokoju w Krakowie pojazd Honda, którego tor jazdy sugerował, iż kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Mundurowi, dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, natychmiast zareagowali i wykorzystując sygnały dźwiękowe oraz świetlne, wydali osobie prowadzącej samochód wyraźny sygnał do zatrzymania. Kierujący, widząc radiowóz, nie tylko nie zastosował się do polecenia stróżów prawa, ale również przyspieszył, podejmując próbę ucieczki. Gdy policjant prowadzący za nim pościg, oznakowanym samochodem z włączonymi sygnałami uprzywilejowania, wyprzedził ściganą Hondę, ponownie nakazując zatrzymanie, to kierujący, w patowej dla siebie sytuacji, najechał na tył radiowozu.

Więcej…
 

Chciały wyłudzić kredyty

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 5 kobiet podejrzanych o usiłowanie wyłudzenia kredytów bankowych na kwotę ponad 200 tys. zł

Więcej…
 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

tydzien_pomocyTydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Więcej…
 

Centrum Edukacji MANAGER zaprasza na kolejną edycję zawodowego kursu kwalifikacyjnego "Prowadzenie produkcji rolniczej".

Od września 2012 r. nie ma już naboru do szkół dla dorosłych, które prowadzą kształcenie zawodowe. W to miejsce wprowadzono kursy. Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu. Następnie przystępują do egzaminu zawodowego i otrzymują od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Uzyskanie potwierdzenia kwalifikacji zawodowych jest przydatne przy ubieganiu się o dotacje z UE: „młody rolnik” itp.

Więcej…
 

Wymiana Ciepła w Nowej Hucie

wymiana_ciepla


fot. Małgorzata
Szymczyk-Karnasiewicz

W Nowej Hucie na os. Willowym 29 przed wejściem do kiermaszu Wspólnoty Emaus stoi zwykły garderobiany wieszak. Wieszak jest obwieszony kurtkami, płaszczami, swetrami. Obok kartka: „Marzniesz? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw kurtkę, płaszcz, sweter”. Taki pomysł na nietypową i ogólnodostępną formę pomocy przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Dziś w całej Polsce ustawionych jest kilkadziesiąt wieszaków, na których można zostawić lub z których można wziąć potrzebne ubranie.  Na stronie www.wymianaciepla.pl znajdziecie mapę i wszelkie instrukcje na temat zorganizowania własnego punktu zbiórki. Idea jest tak prosta, że prościej się nie da! Postaw wieszak, powieś ciepłe ubranie, jedną rzecz na początek…

Pozwól, by ubrań przybywało. Pozwól, by potrzebujący bez skrępowania brali czego Im trzeba. To działa. To dzieje się samo. Zachęcam do działania. Niech przybywa wieszaków. A tych, którzy chcą podzielić się ciepłymi rzeczami zapraszam codziennie od 9.00 do 17.00, w soboty do 13.00. Akcja w Nowej Hucie potrawa do końca lutego.

 


Strona 5 z 30