Społeczeństwo

Cyfrowy "Sfinks"

Projektor cyfrowy w kinie SfinksSzum przesuwającej się szpuli z taśmą filmową? Charakterystyczny terkot projektora? Zapomnijcie o tym! Teraz w kabinie projekcyjnej Kina Sfinks słychać tylko dyskretne pomrukiwanie serwera. No i szum wentylatorów chłodzących potężne urządzenie.

Rozwój technologiczny potrafi zaskoczyć. Kiedy w 2006 r. w Sfinksie odbywał się generalny remont i modernizacja – wydawało się, że świat stanął przed nami otworem. Wreszcie będzie nowocześnie! Nikt wówczas nie przewidywał, że kilka lat później w świecie filmu zaczną rządzić DCP, 2K, czy 3D. Tajemnicze zbiory symboli, które oznaczają wejście w epokę cyfrową i pożegnanie na zawsze tradycyjnej taśmy filmowej. Zastąpiły ją twarde dyski. Ta rewolucja postawiła ostatnie kino w Nowej Hucie przed alternatywą – likwidacja albo zakup projektora nowej generacji. A także serwera, skalera i odpowiedniego ekranu.

Więcej…
 

W stronę najbardziej potrzebujących

Krystyna JastrzębskaDla kogo „komunalne” i „socjalne”

Bardzo dużym problemem Nowej Huty jest brak mieszkań komunalnych, socjalnych oraz zastępczych na które ludzie czekają latami. Problem według mnie pogłębia niski dochód rodzin wynikający z powszechnie oferowanych minimalnych wynagrodzeń za pracę. Osoby te pracują w pełnym wymiarze, a pomimo to wysokość ich zarobków nie pozwala na kupno mieszkania, a nawet nie wystarcza to na wynajem mieszkania na wolnym rynku. W naszej dzielnicy znajduje się najwięcej lokali socjalnych.

Więcej…
 

Edukacja i sport w Dzielnicy XVIII

Ogródek jordanowski na os. Centrum CDzieci wracają do ogródków

Nowa Huta ma, najwięcej w Krakowie ogródków jordanowskich. Z jednej strony to powód do dumy, z drugiej, przy ograniczeniu budżetu – powód do zmartwień. 4 lata temu, na początku kadencji, stan techniczny wielu placów zabaw zagrażał bezpieczeństwu dzieci. Jako radni, chcieliśmy natychmiast zmieniać wygląd ogródków, ale okazało się, że nie jest to proste. Wstawienie nowych urządzeń wymaga bowiem projektu, a montowane urządzenia powinny mieć atest bezpieczeństwa. Zastaliśmy  projekty modernizacyjne tylko dla 11 ogródków. Dziś, kończąc kadencję mogę powiedzieć, że mamy projekty modernizacji dla 99 % naszych ogródków. To jest ważne ponieważ za projektem - przez trzy lata, idą środki finansowe na jego realizację.

Więcej…
 

Bezpłatne kompleksowe konsultacje fizjoterapeutyczne

Logo Hutniczej Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy SpołecznejHutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej zaprasza Pracowników AMP S.A. oraz Darczyńców Fundacji na przełomie listopada i grudnia 2014 r. na bezpłatne kompleksowe konsultacje fizjoterapeutyczne, po których zostaną wykonane zabiegi fizykalne, masaż oraz kinezyterapia wraz z instruktażem. Świadczenia te udzielane będą w siedzibie Centrum Rehabilitacji „CitoReh” w Krakowie, ul. Szybka 27 (okolice Placu Bieńczyckiego). Rejestracja telefoniczna na konsultacje odbędzie się w dniu 17 listopada 2014 r., w godz. 9.30-11.00, tel. 12 290 41 58. Ilość miejsc ograniczona.

 

Budżet obywatelski - wyniki głosowania

Od 27 września do 5 października mieszkańcy Krakowa mogli głosować na propozycje zadań zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. Oddano 67320 głosów, w tym 59199 za pomocą narzędzia internetowego, a 8201 tradycyjną metodą papierową w punktach głosowania. Przypominamy, że na realizację zadań ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa w 2014 roku przewidziano pulę w wysokości 2.700.000 zł, natomiast na zadania o charakterze lokalnym – po 100.000 zł dla każdej z osiemnastu dzielnic. Ostateczna lista projektów zatwierdzonych przez Prezydenta do realizacji zaprezentowana zostanie w przyszłym tygodniu na stronie www.budzet.krakow.pl.

Do pobrania:

 

Targi Edukacji Nowoczesnej 2014

Serdecznie zapraszamy do udziału w Targach Edukacji Nowoczesnej 2014, organizowanych w dniu 21 października 2014 roku w Muzeum Lotnictwa. Do udziału zapraszamy młode osoby, które wchodzą na rynek pracy, ludzi zainteresowanych własnym rozwojem osobistym, zawodowym, osób poszukujących pracy, seniorów oraz instytucje, szkoły i firmy zajmujące się edukacją. Spotkanie składać się będzie z dwóch równoległych części.

W pierwszej zaproszeni eksperci przeprowadzą szkolenia i warsztaty między innymi z zakresu skutecznej komunikacji, przemówień publicznych, konstruowania i programowania robotów czy kreatywnego rozwiązywania problemów. Druga część, to spotkania z 25 podmiotami edukacyjnymi wykorzystującymi nowatorskie rozwiązania w zakresie edukacji. Wśród wystawców zaprezentują się między innymi: Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2,którego uczniowie pokażą czym jest carving czy flambirowanie, tworzenia kompozycji kwiatowych nauczymy się odwiedzając stoisko Małopolskiego Centrum Edukacji Florystycznej, z kolei członkowie Aeroklubu Krakowskiego zaproszą na warsztaty modelarskie.

Udział w Targach jest bezpłatny!

Link do strony http://www.marr.pl/ten2014.html
Facebook https://www.facebook.com/events/704423546277955/
Rejestracja http://www.marr.pl/training/registration/352

 


Strona 6 z 23