Społeczeństwo

Ruszają konsultacje społeczne dotyczące powołania Rady Krakowskich Seniorów oraz nadania jej Statutu

Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków, a w szczególności krakowskich seniorów, tj. osoby, które skończyły 60 rok życia, do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących powołania Rady Krakowskich Seniorów oraz nadania jej Statutu.

Więcej…
 

Zgłoś się do SAGI! Warsztaty kreatywności dla seniorów w Willi Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza osoby, które ukończyły 60 lat i czują w sobie twórczy potencjał do czwartej edycji programu „SAGA – warsztaty kreatywności”. Uczestnicy i uczestniczki projektu w czasie warsztatów twórczego pisania, spotkań literackich będą poznawać techniki pisarskie oraz tworzyć teksty literackie i użytkowe. Spotkania realizowane będą od połowy kwietnia do połowy czerwca 2014. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Więcej…
 

ZIO 2022 – weź udział w konsultacjach!

Kraków kontynuuje działania związane ze staraniami o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 roku. Zgodnie z decyzjami Rady Miasta Krakowa w tej sprawie zostały wyznaczone konsultacje społeczne, które odbywają się pomiędzy 15 marca a 31 maja 2014 roku. W ramach konsultacji zaplanowano szereg spotkań z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków, w czasie których będzie prezentowana koncepcja organizacji ZIO 2022 w Krakowie, a następnie przeprowadzona zostanie otwarta debata.

Więcej…
 

Filantrop Krakowa A.D. 2013

Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych zaprasza do zgłaszania kandydatur do tytułu FILANTROP KRAKOWA A.D. 2013. Szczegóły konkursu na stronie: http://ngo.krakow.pl/aktualnosci/85761,52,komunikat,czekamy_na_kandydatow_do_tytulu_filantrop_krakowa_a_d__2013_.html. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2014 roku. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny do pobrania tutaj.

 

Konsultacje fizjoterapeutyczne

Hutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (KRS 0000052378) zaprasza Pracowników AMP S.A. oraz Darczyńców Fundacji na przełomie marca i kwietnia 2014 r. na bezpłatne, kompleksowe konsultacje fizjoterapeutyczne, po których zostaną wykonane zabiegi fizykalne, masaż oraz kinezyterapia wraz z instruktażem. Świadczenia te udzielane będą w siedzibie Centrum Rehabilitacji „CitoReh” w Krakowie,
ul. Szybka 27 (okolice Placu Bieńczyckiego). Rejestracja telefoniczna na konsultacje odbędzie się w dniu 18 marca 2014 r., w godz. 9.00-10.30, tel. 12 290 41 58. Ilość miejsc ograniczona.

 

Przewlekła Choroba Nerek (PChN)

Już we wczesnych stadiach zwiększa się około pięciokrotnie ryzyko miażdżycy i chorób serca. W końcu prowadzi do zatrucia organizmu przez toksyny, które uszkadzają prawie wszystkie narządy. Najbardziej narażeni na PChN są ludzie z (grupy ryzyka):

 • cukrzycą,
 • nadciśnieniem,
 • chorobami nerek w rodzinie,
 • osoby powyżej 65 roku życia.

Typowe objawy to:

 • szybkie męczenie się przy krótkotrwałym wysiłku (np. wychodzeniu po schodach),
 • trudności z koncentracją,
 • osłabiony apetyt,
 • bezsenność,
 • kurcze mięśni występujące w nocy,
 • obrzęki nóg i twarzy,
 • suchość i swędzenie skóry,
 • częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy),
 • nadciśnienie tętnicze.
 


Strona 9 z 23